Nacionalu je predočen neslužbeni dokument, tzv. non paper, koji je početkom ožujka dostavljen Veleposlanstvu Sjedinjenih Američkih Država u Zagrebu, a u kojem se iznosi posve konkretan prijedlog za značajno povećanje kapaciteta prihvata i regasifikacije LNG terminala na Krku te slanje više od milijardu kubnih metara plina s terminala prema Italiji, i to postojećom infrastrukturom koja se odmah može staviti u pogon.
Iz istog izvora neslužbeno je potvrđeno Nacionalu da se o navodima u „non paperu“ raspravljalo i na redovitom mjesečnom brifingu, odnosno sastanku predstavnika Veleposlanstva SAD-a s predstavnicima hrvatske vlade i Ćorićeva Ministarstva gospodarstva i održivog razvoja koji je održan 17. ožujka u Washingtonu.
Prema dostupnom izvještaju, na sastanku Strateškog dijaloga, koji su predvodili ravnatelj za politička pitanja Ministarstva vanjskih i europskih poslova Hrvatske Petar Mihatov i pomoćnica američkog državnog tajnika za europska i euroazijska pitanja Karen Donfried, razgovaralo se o temama važnim za bilateralne odnose između dviju zemalja, a to su globalna pitanja, obrana i sigurnost, energetika i klimatske promjene, regionalna suradnja te trgovina i ulaganja.
SAD podržava vodstvo Hrvatske
U zajedničkoj izjavi objavljenoj nakon sastanka, u dijelu posvećenom energetskoj suradnji, ističe se da SAD „podržava vodstvo Hrvatske u energetskoj diversifikaciji kroz otvaranje plutajućeg terminala za ukapljeni prirodni plin na Krku i ističe zajednički cilj da Hrvatska podrži energetsku diverzifikaciju za širu regiju kroz projekte kao što je Južna interkonekcija (plinovod Zagvozd, RH-Posušje-Tomislavgrad-Šuica-Kupres-Bugojno-Novi Travnik/Travnik) za Bosnu i Hercegovinu“.
Ova izjava na neki način potvrđuje sadržaj dokumenta kojeg Nacional donosi u novom broju. U dokumentu naslovljenom ‘LNG Hrvatska – komercijalno širenje na Italiju’, iza kojega stoji neimenovani hrvatski energetski stručnjak, se navodi da je Europa suočena s mogućnošću obustave isporuke ruskog plina te da je upravo LNG terminal važan izvor plina za Hrvatsku i zemlje u okruženju.
“Talijansko tržište jedno je od najvećih u Europi i uvelike ovisi o isporukama ruskog plina. Postoje operativni i tehnički kapaciteti u sjevernom Jadranu za isporuku do 1,5 bcm godišnje s LNG terminala na talijansko tržište. Kompresorske stanice na platformama Ivana K i Garibaldi K mogu opskrbljivati tokove na oba tržišta, a uz vrlo mala ulaganja mogu se pokrenuti odmah“, tvrdi se u dokumentu.
CIJELI SADRŽAJ DOKUMENTA PROČITAJTE U NOVOM BROJU NACIONALA
Komentari