U Hrvatskoj se u nedjelju obilježava 27. godišnjica od vojno-redarstvene operacije Bljesak, u kojoj su hrvatski branitelji 1. svibnja 1995. u manje od 32 sata s oko 7.200 vojnika i policajaca oslobodili dijelove zapadne Slavonije koji su četiri godine bili okupirani.
Operacijom je uspostavljen nadzor nad autocestom Zagreb – Lipovac, kao i željeznička pruga prema istočnoj Slavoniji.
U operaciji su poginula 42 hrvatska branitelja, a 162 bila su ranjena.
Operacijom su oslobođeni i Okučani, središte neprijateljske pobune i terorističkih napada velikosrpskih agresora na zapadnoslavonskom području.
Kod spomen-obilježja “Kristalna kocka vedrine” vijence su položili predsjednik Republike i vrhovni zapovjednik Oružanih snaga Zoran Milanović, predsjednik Hrvatskoga sabora Gordan Jandroković i predsjednik Vlade Andrej Plenković.
Nakon intoniranja himne kod spomen-obilježja “Kristalna kocka vedrine” uslijedilo je čitanje imena poginulih hrvatskih branitelja u VRO-u Bljesak.
Operacijom su oslobođeni i Okučani, središte neprijateljske pobune i terorističkih napada velikosrpskih agresora na zapadnoslavonskom području. Tijekom akcije srušen je i zrakoplov legendarnog pilota Hrvatskog ratnog zrakoplovstva Rudolfa Perešina, koji je u vrijeme najjačih napada na Hrvatsku 1991. zrakoplovom MiG-21 prebjegao u Austriju.
U Bljesku su prvi put u Domovinskom ratu korišteni masovniji udari hrvatskog zrakoplovstva, a taktičko iznenađenje bili su i tenkovi, dopremljeni željeznicom, koji su ulazili izravno u borbu.
Zbog vojnog poraza u operaciji Bljesak, srpski pobunjenici su 2. svibnja 1995. napali središte Zagreba raketnim sustavom “Orkan” s kasetnim punjenjem, tzv. “zvončićima”, pri čemu je poginulo sedmero ljudi, a oko 200 ih je ranjeno. Tadašnjeg vođu srpskih pobunjenika Milana Martića Međunarodni sud u Haagu je, među ostalim, i zbog zapovjedi da se napadne Zagreb pravomoćno osudio za ratni zločin na 35 godina zatvora.
Bljesak je prethodio vojno-redarstvenoj operaciji Oluji, koja je uslijedila nakon tri mjeseca, 5. kolovoza 1995. a kojom je uspostavljen državno-pravni poredak na cijelom području Republike Hrvatske, osim u istočnoj Slavoniji. No, tim operacijama te s nekoliko idućih pobjeda Hrvatske vojske stvoreni su uvjeti u kojima je od 15. siječnja 1996. počeo proces mirne reintegracije hrvatskog Podunavlja, a završio 15. siječnja 1998., kada je to područje (istočna Slavonija, Baranja i zapadni Srijem), napokon vraćeno u sastav Hrvatske.
Komentari