U Hrvatskoj imamo godišnje 8000 hospitalizacija zbog alkohola, dok je prikrivenih alkoholičara puno više. Naime, Hrvatska spada u zemlje s većom stopom alkoholizma, dominantne ovisnosti bijele rase, posebice zemalja istočne i jugoistočne Europe te se procjenjuje da imamo oko 200.000 ovisnika o alkoholu. Stopa pijenja je na razini Europe, navodi Zoričić, od 10 do 15 litara čistog alkohola po glavi stanovnika u godini dana, dok je u Hrvatskoj ona od 12 do 13 litara.
Dominantna je potrošnja piva, potrošnja vina opada, a konzumacija žestice je značajno pala u zadnjih dvadesetak godina. Među alkoholičarima dominiraju muškarci, odnos je 6 do 7:1. Muški alkoholizam je vidljiviji u odnosu na ženski, generalno govoreći žene piju u osami svojih stanova, dok muškarci piju javno i otvoreno se hvale time.
„Kaže se da je alkoholičar osoba koja je prekomjernim dugotrajnim pijenjem postala psihički i fizički ovisna i nastale su psihičke, fizičke i socijalne implikacije bolesti. Čovjek može piti puno nekoliko dana ako je na odmoru ili slično, a da nije alkoholičar, isto tako može piti male količine, a da je teški alkoholičar u poodmakloj fazi kada jetra više ne prerađuje alkohol. Možda je nekakva dnevna granica od dva do tri pića, a pod pićem se misli na 2 decilitra razblaženog vina, 0,25 decilitara piva i 0,3 decilitara žestice, sve preko toga je prekomjerno i vodi u ovisnost. Fizičke posljedice alkoholizma su alkoholna polineuropatija, odnosno oštećenje svih živaca, dolazi do gubitka motoričke i senzorne funkcije živca zbog nedostatka vitamina. Većinu kalorija osoba dobiva kroz alkohol pa manjka kvalitetna prehrana. Posljedice toga znaju biti i problemi s osjetom, motorikom i potencijom. To su najčešće prva oštećenja koja nastaju. Najpoznatije oštećenje je alkoholna lezija jetre koja ide u tri stadija, prvi stadij je masna filtracija jetre, zatim slijede predciroza i ciroza jetre. Postoje različiti tumori probavnog sustava, od jezika do debelog crijeva, oni su značajno češći kod ovisnika o alkoholu. Tumor dojki je češći kod alkoholičarki, trudnice alkoholičarke rađaju djecu s malom porođajnom težinom“, rekao je za Nacional Zoran Zoričić, psihijatar koji radi s ovisnicima u KBC-u Sestre milosrdnice u Zagrebu, voditelj referentnog centra Ministarstva zdravstva za ovisnosti o drogama i predsjednik Hrvatskog društva za ovisnosti pri Hrvatskom liječničkom zboru.
VIŠE PROČITAJTE U NOVOM BROJU NACIONALA
Komentari