‘Hrvatska kultura stola može postati brend’

Autor:

Zlatko Puntijar priča o svome Muzeju gastronomije u kojem je izloženo dvije i pol do tri tisuće ‘kuharica’, među kojima je i najmanja kuharica na svijetu, oko 700 turističkih vodiča, tristotinjak jelovnika te recepti za jela koja se pripremaju po starim recepturama

Ako se pita ugostitelja Zlatka Puntijara, stara misao o “patuljcima na leđima divova” vrijedi i kada je riječ o gastronomiji jer današnji ljudi nerijetko zaboravljaju da nije sve počelo od njih pa tako, primjerice, vegetarijanstvo nije pomodni fenomen kako se često misli, nego i ono ima svoju tradiciju.

“Zagorska učiteljica Štefanija Bernas napisala je i objavila prvu hrvatsku vegetarijansku kuharicu 1936. Tada je u Zagrebu postojao vegetarijanski restoran Viktorija i specijalizirani dućan za prehranu dijabetičara. Oni koji su nam prethodili itekako su znali cijeniti život i kvalitetu svega što nam priroda pruža”, govori ugostitelj kojeg je Nacional posjetio u njegovu Muzeju gastronomije čije su prostorije uklopljene u kompleks koji čine restoran i hotel Puntijar.

Na lokaciji u zagrebačkim Gračanima smješteno je dvije i pol do tri tisuće kuharica, među kojima je i najmanja kuharica na svijetu, oko 700 turističkih vodiča, tristotinjak izloženih jelovnika, recepti za jela koja se pripremaju i po recepturama starih kuharica, od Zrinskoga iz 1662. pa do Ivana Birlinga i prve kuharice na hrvatskom jeziku iz 1813., stari zakoni iz područja kao što je zdravstvo te različiti drugi izloženi materijali koji svjedoče o povijesti Zagreba i Hrvatske, ali i običajima, bontonu i načinu življenja…

Kupite digitalno izdanje Nacionala i pročitajte više, a platite manje

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)