HRVATSKA – JAPAN 30-29 Ivan Martinović u zadnjoj sekundi zabio za pobjedu nakon minus pet na poluvremenu

27.07.2024., Pariz, Francuska - XXXIII. Olimpijske igre Pariz 2024. Rukomet, Grupna faza natjecanje, grupa A, Hrvatska - Japan. Photo: Igor Kralj/PIXSELL

Igor Kralj/PIXSELL

Hrvatska rukometna reprezentacija je nakon minusa od pet golova na poluvremena i nevjerojatne drame u finišu utakmice s 30-29 pobijedila Japan na početku olimpijskog turnira. Gol za pobjedu dao je Ivan Martinović u momentu kad je na semaforu stajalo 59:59.

Mario Šoštarić je zabio šest golova, Lovro Mihić i Martinović po četiri, Načinović, Šipić i Duvnjak po tri uz dodatak da je potonji odigrao sjajno u oba smjera, u obrani bio ključan kao prednji u 5-1, u napadu je podijelio niz asistencija, posebno u periodu kad se Hrvatska vraćala iz velikog minusa.

Prvi dio utakmice, do 8-8, bio je izjednačen s tim što je u tom periodu problem za Hrvatsku bio igrač Vardara Kosuke Yasuhira koji je do tog momenta već imao pet golova i dvije asistencije. U obrani strašno pokretljivi, u napadu nevjerojatno brzi, Japanci su u nastavku bili jednostavno prebrzi za Hrvate a značajan je i podatak da je Hrvatska tijekom prvog poluvremena u četiri minute s igračem više imala rezultat 1-3. S igračem manje Japanci su poveli 11-10, u 26. minuti bilo je 15-13 a na odmor se otišlo s 18-13.

Početak drugog poluvremena uz prelazak na 5-1 obranu bio je obećavajući za Hrvatsku, Lučin i Duvnjak su zabili za 18-15 ali Japanci su zabili tri za redom i 21-15, malo kasnije i 23-17. Bila je 44. minuta kad je Hrvatska konačno krenula: Mihić, Načinović i Martinović su zabili na asistencije sjajnog Domagoja Duvnjaka za 23-20, kontre su realizirali Mihić i Načinović za 23-22 a nakon što su Japanci zabili za 24-22 Šoštarić i Mihić su zabili za 24-24 a Šoštarić jer na osam i pol minuta prije kraja svojim petim golom doveo Hrvatsku u vodstvo kod 25-24.

Na točno 100 sekundi prije kraja Japanci su iz sedmerca izjednačili na 29-29, Martinovićev šut 50 sekundi prije kraja je blokiran a nakon minute odmora ostalo je 35 sekundi do kraja utakmice. Japanci su dva puta šutirali, prvu je loptu Kuzmanović obranio, druga je pogodila gredu. Hrvatska je imala 15 sekundi za napad a Martinović je na sekundu prije kraja zabio za pobjedu 30-29.