Hrvatska policija izručila je u četvrtak bosanskohercegovačkim kolegama Lirima Bytyqija, državljanina Srbije kojega u BiH sumnjiče da je sudionik ubojstva Ramiza Delalića Ćele, jednog od ratnih zapovjednika u Armiji BiH koji se kasnije prometnuo u “zvučno” ime sarajevskog podzemlja.
Kako su prenijeli lokalni mediji u BiH, Bytyqi je izručen bosanskohercegovačkoj policiji na graničnom prijelazu Orašje i odmah nakon toga prevezen u zatvor u Sarajevu.
Prema dostupnim informacijama on je izručen temeljem rješenja hrvatskog ministarstva pravosuđa, no nije jasno kada je i gdje točno uhićen.
S obzirom da je za Bytyqijem u BiH raspisana tjeralica njemu je odlukom Županijskog suda u Sarajevu automatski određen pritvor.
Ramiz Delalić ubijen je u lipnju 2007. godine u središtu Sarajeva u klasičnoj “sačekuši”, a taj slučaj nikada nije dobio sudski epilog.
Istragom je utvrđeno samo kako je ubojica ili više njih na Delalića ispalio više hitaca iz automatskog oružja s prigušivačem.
Zasjeda je čekala Delalića ispred stambene zgrade u središtu Sarajeva, u kojoj je imao iznajmljeni stan. Temeljem izjava očevidaca policija je utvrdila kako su počinitelji s mjesta ubojstva pobjegli u Audiju sa zatamnjenim staklima i nakon toga nestali.
Preliminarna istraga je slučaj ubojstva povezala upravo s Bytyqijem, za kojim je odmah raspisana i tjeralica, no on je svo vrijeme bio nedostupan pravosudnim tijelima i policiji BiH.
U međuvremenu je osumnjičen i za pokušaj ubojstva Amira Pašića Faće, još jednog pripadnika sarajevskog podzemlja koji je bio povezan s Delalićem.
Mediji su nagađali kako je razlog Delalićeva ubojstva bio obračun različitih kriminalnih klanova. U jednoj od najčešće spominjanih teorija kao naručitelj ubojstva slovio je Naser Keljmendi, nekadašnji vođa jednog od najzloglasnijih kriminalnih klanova na Balkanu, koji je svoje operacije vodio iz Sarajeva.
Keljmendi je pobjegao iz BiH kako bi izbjegao uhićenje i stigao na Kosovo, gdje je i rođen. Tamo mu je suđeno po optužnici proslijeđenoj iz BiH koja je uključivala i ubojstvo Delalića, no prvostupanjski je prošle godine oslobođen tih optužbi, a osuđen je na šest godina zatvora samo zbog krijumčarenja droge.
Kao osobu povezanu s Delalićevim ubojstvom optužnica iz BiH protiv Keljmednija uključivala je i medijskog tajkuna Fahrudina Radončića, iako pred bosanskohercegovačkim pravosuđem protiv njega zbog toga nikada nije pokrenut sudski postupak.
Komentari