Ante Nazor, ravnatelj Hrvatskog memorijalno-dokumentacijskog centra Domovinskog rata, i Tena Banjeglav iz Centra za suočavanje s prošlošću Documenta, Nacionalu su objasnili da je, usprkos njihovim istraživanjima, i dalje nemoguće utvrditi broj Hrvata stradalih tijekom rata
Nacional je proteklog tjedna doznao da se u Hrvatskoj ni 28 godina nakon završetka Domovinskog rata ne zna točan i ukupan broj ratnih žrtava, premda su i državne institucije i nevladine organizacije uznapredovale u njihovu popisivanju, pa su dvije glavne organizacije koje se tim poslom bave, državni Hrvatski memorijalno-dokumentacijski centar Domovinskog rata (HMDCDM) te nevladin Centar za suočavanje s prošlošću Documenta, dosad popisale oko 19.500 žrtava, koliko ih je u popisu HMDCDM-a, odnosno oko 21.300 osoba, koliko ih je u popisu Documente.
Centar za suočavanje s prošlošću Documenta proteklog je tjedna, u utorak, 5. prosinca – dan uoči 32. obljetnice najtežeg topničkog napada JNA na Dubrovnik – objavio svoje podatke istraživanja ljudskih gubitaka u ratu u Hrvatskoj 1991.-1995. za područje Dubrovačko-neretvanske županije. Riječ je o nadopunjenome popisu ubijenih i nestalih u odnosu na onaj koji je Documenta objavila 2021. godine, i na kojemu je sada 597 imena. Popis se može pronaći na internetskoj stranici Documente, a uključuje područja općina Dubrovnik, Metković i Ploče u Hrvatskoj te Trebinje i Neum u BiH. Povodom objavljivanja tog Documentina popisa, Nacional je od institucija i organizacija koje popisuju ratne žrtve doznao trenutno stanje u tom traumatičnom, ali vrlo važnom poslu….
Komentari