fbpx

HRejting: Čak 75.5 posto Hrvata podržava neki oblik vojne obuke

Autor:

23.01.2024., Bjelovar - Odrzan svecani ispracaju 13. hrvatskog kontingenta u sklopu ojacane prednje prisutnosti u Republici Poljskoj - HRVCON eFPBG-POL u vojarni Bilogora. Ispracaju je nazocio potpredsjednik Vlade i ministar obrane Ivan Anusic i nacelnik Glavnog stozera Oruzanih snaga RH admiral Robert Hranj Photo: Damir Spehar/PIXSELL

Photo: Damir Spehar/PIXSELL

U ovomjesečnom HRejtingu tema je bila i vojna obuka. Istraživanje je provedeno od 24. do 26. siječnja na uzorku od 1.000 ispitanika, uz mogućnost pogreške +/-3,04% i razinu pouzdanosti od 95%.

Da podržava uvođenje nekog oblika vojne obuke odgovorilo je 75,5% ispitanih, njih malo više od 20% ne podržava, a 4% ih je odgovorilo da – ne zna.

Što je razlog otvaranja rasprave o uvođenju vojne obuke?

Oko 61% ispitanih smatra da je to pogoršano sigurnosno stanje i sukobi u svijetu. Njih oko 20,5% smatra da je riječ o predizbornoj kampanji u našoj zemlji, a 5,5% ispitanih da je razlog naoružavanje Srbije i uvođenje vojne obveze u toj zemlji. Deset posto ispitanih kazalo je da – ne zna.

Treba li uvesti obveznu vojnu obuku samo za muškarce ili i za žene i muškarce?

Gotovo 54% ispitanih odgovorilo je da vojnu obuku treba uvesti za muškarce. Da treba uvesti vojnu obuku za muškarce, a na dobrovoljnoj bazi za žene smatra 27% ispitanih, a 14% da vojna obuka treba biti obvezna za oba spola.

Da vojna obuka treba biti na dobrovoljnoj bazi, također za oba spola, smatra malo manje od 2% ispitanika.

Gotovo 45% ispitanika smatra da bi vojna obuka trebala trajati šest mjeseci. Da bi trebala trajati tri mjeseca, smatra 30% ispitanika. Za vojnu obuku od godinu dana je 15% ispitanih, a 4,5% ih je za obuku od mjesec dana.

Ostalo ili “ne znam” kao odgovore navodi ukupno oko 6% ispitanih.

Da je to dobro za odrastanje i izgradnju karaktera smatra 31% ispitanika.

Uvođenje vojne obuke važno je za nacionalnu sigurnost, kazalo je 24% ispitanika, a 2% manje razlog vidi u porastu sigurnosnih prijetnji.

Uvođenjem vojne obuke promoviraju se nacionalne vrijednosti domoljublja i zajedništva – smatra 7,5% ispitanika.

Gotovo jednak postotak smatra da vojnu obuku mora proći svaki, kako je navedeno “pravi muškarac”, a oko 7% smatra da brojne zemlje vraćaju vojnu obuku pa da treba i Hrvatska.

Razlozi PROTIV uvođenja vojne obuke

Među ispitanicima prednjači mišljenje da treba postojati sloboda izbora i mogućnost priziva savjesti – to ih smatra 24,5%. Da je profesionalna vojska efikasnija od ročnika, smatra njih oko 23%.

Služenje vojske besmisleno je maltretiranje mladih – smatra 19% ispitanika, a 17% da je vojna obuka nepotreban trošak.

Deset posto smatra da je članstvo u NATO-u dovoljna zaštita.

Ostale razloge ili “ne znam” – navodi oko 6,5% ispitanika.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.