HREBAK: ‘Nisam baš siguran… Kad bi država prodala svoje stanove i cijene bi pale’

Autor:

17.09.2024., Zagreb - Dolazak clanova parlamentarne vecine na sastanak u Banske dvore. Dario Hrebak Photo: Luka Stanzl/PIXSELL

Luka Stanzl/PIXSELL

Gradonačelnik Bjelovara i predsjednik HSLS-a Dario Hrebak na Televiziji N1 komentirao je priuštivo stanovanje i novu stambenu strategiju koju priprema Vlada.

Objasnio je kako kao liberal vidi postupke države, kojima se želi potaknuti vlasnike privatnih stanova da ih prodaju, iznajme ili daju državi u posredništvo.

‘Idemo prvo o dobrim stvarima…’

“Biti u vladajućoj većini ne znači da ćete sa svime slagati, ali ne znači ni da sve s čime se ne slažete treba zaustavljati. Idemo prvo o dobrim stvarima. Dobro je što se konačno tim bavimo i što konačno imamo plan i strategiju. Ali, moje mišljenje, bilo bi dobro da država proda sve svoje stanove jer bi se time smanjile cijene“, rekao je Hrebak

“Razumijem što je ministar Primorac htio, radi dobre stvari. Mi još nismo vidjeli taj prijedlog. Nećemo biti protiv jer znamo da su velika očekivanja i građani misle da bi sve trebalo biti besplatno ili priuštivo“, dodao je.

PRIUŠTIVI NAJAM Mogu li Vladine mjere osigurati mladima krov nad glavom? Europska iskustva nisu ohrabrujuća

“Svi govore o skandinavskim modelima, gdje navodno sve funkcionira i sve je bajno. Nisam u to baš siguran. Vidio sam i riječi stručnjaka koji govore da neće biti nekog efekta ili promjena… Nadam da neće napraviti štetu kao APN, koji povećava cijenu stanova”, kaže.

“Jednostavno, mislim da bi bilo dobro kad bi država pustila sve svoje stanove na tržište. S tom količinom stanova na tržištu, cijene bi počele padati“, rekao je Hrebak.

Europa ima povjerenika zbog priuštivog stanovanja. Mladi nemaju kako kupovati nekretnine, a često ni biti podstanari. Zato se čine brojne strategije i planovi, što znači da Hrvatska nije izolirana.

‘Država skuplja od privatnika’

“Mogu govoriti iz perspektive svog grada, kojem sam gradonačelnik. Grad oslobađa plaćanja priključaka, daje besplatna zemljišta APN-u. I ispada da je država jednako skupa ili skuplja od privatnika“, kaže.

“Ne vjerujem u snažnu i moćnu državu koja može riješiti ovakve probleme. Vjerujem u namjeru, ali ne i da će biti postignut efekt kakvom se nadamo. Nešto treba napraviti oko zadržavanja mladih, muči se i EU, ali ne znam kad je država, osim pomaganjem kroz subvencije, nešto konkretnije postigla. Na nama je spustiti poreze i neka građani naprave što mogu napraviti”, govori Hrebak.

NI ‘P’ OD PRIUŠTIVOSTI Stručnjakinja otkrila zašto je pitanje stambene politike pravi test Vlade

Napomenuo je još jednom koliko je zadovoljan Primorcem kao ministrom.

“Pomaže gospodarstvu i nekim stvarima koje ne opterećuju poduzetnike, koji pune džep ove zemlje, ali trebamo vidjeti još koliko rasteretiti rad i potaknuti kapital”, rekao je.

‘Ne znam više što se događa’

Komentirao je činjenicu da od 1. siječnja raste minimalna plaća, da su rasle plaće u javnom sektoru, ali i da se građani još uvijek žale na pad standarda jer njihova mjesečna primanja ne prate troškove, bez obzira na intervencije vladajućih.

“Imate s jedne strane rast i povećanje plaća, a s druge strane rast cijena. Ne znam više što se događa i, iskreno, ne vjerujem svojim liberalnim kolegama u trgovinskom sektoru”, priznaje.

Imamo rast plaća, ali i neprestani rast cijena. Oni ostvaruju ekstraprofit. Taj dio mi nikako ne odgovara, tu je potisnut moj liberalni dio. To utječe na standard i Vlada nema druge nego podići minimalnu plaću, što će opet opteretiti gospodarstvo”, govori Hrebak.

SVE PO STAROM ‘Smanjenje poreza na dohodak neće povećati plaće, a porez na nekretnine nema veze s priuštivim stanovanjem’

Imali smo povećanje plaća u javnom sektoru, ali to mora imati uporište u rastu gospodarstva. Plešemo na granici i to se mudro radi, ali doći ćemo u situaciju spirale inflacije, ako cijene nastave rasti”, kaže.

“Također, očekivanja građana su jasna, a nas liberale u vladajućoj većini zadovoljava što smo imali 62 posto razvoja Europske unije prije osam godina, a sad smo na 78 posto i za četiri godine bismo trebali biti na 83 posto. To je bitno jer zemlje koje su prošle proces ulaska u EU, imale su slične faze kao i mi, također su imali odljev ljudi. Ali, kad su podigli prosjek iznad 80 posto, ljudi su se počeli vraćati”, ističe Hrebak.

Ponovio je da Hrvatska neprekidno gospodarski raste protekle četiri godine, ali i da je bitno privući kapital.

“Tad bismo mogli govoriti o boljim prosječnim mirovinama i minimalnim plaćama. Ali, volio bih da to tržište određuje, a ne država. Razumijem intervencije jer je pritisak na Vladu ogroman zbog rasta plaća, ali te poteze intervecionizma ne bi trebalo stalno koristiti”, zaključio je Dario Hrebak za N1.

MOŽE BITI I NULA Neočekivani obrat oko poreza na nekretnine, Bjelovar će to prvi iskoristiti

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.

Avatar photo
mrkomir

prije 2 sata

https://www.seebiz.eu/nekretnine/bec-gradi-vise-od-22-000-priustivih-stanova/311466 Nije im dosta što sto godina imaj ovaj sustav već i nastavljaju na isti način

Avatar photo
mrkomir

prije 2 sata

Ako je ovo liberal... Pa izem ti logiku.. Država ja bankama dalo pravo na printanje love... Izuzetno naporan lik koji koristi teško probavljive verbalne akrobacije Cijelo vrijeme kao dio većine vodi politiku davanja subvencija ( i u ovom članku ih zaziva) a glumi liberala A k tome subvencije se isplaćuju od poreza siromašnijih a dobivaju ih kreditno sposobni i bankari te građevinari jer na kraju subvencije završe kod njih na računu...