fbpx

HRABRE SESTRE ‘Ženama koje se odluče na pobačaj pomažemo feminističkom solidarnošću i brigom’

Autor:

04.10.2024., Zagreb - Udruga Hrabre sestre.







Photo Sasa ZinajaNFoto

Volonterke Hrabrih sestara Zorana Juričić, Lucija Jakšić, Petra Salarić, Romana Jakaša i Nada Topić Peratović kažu da u mreži sudjeluje četrdesetak volonterki koje su u četiri godine rada podržale oko 850 žena, a javljaju im se žene iz Srbije, Bosne i Hercegovine i Crne Gore. FOTO: Saša Zinaja/NFOTO

Nakon četiri godine uspješnog djelovanja, Ženska mreža podrške pri pobačaju Hrabre sestre širi potporu i na ranjive skupine, poput migrantica i stranih radnica u Hrvatskoj, ali i izvan zemlje

Nacional je proteklog vikenda u Zagrebu pratio predstavljanje programa podrške pri pobačaju za žene ranjivih skupina, poput migrantkinja i stranih radnica, koje je u povodu Međunarodnog dana sigurnog pobačaja 28. rujna organizirala nevladina organizacija Centar za građansku hrabrost sa svojom Ženskom mrežom podrške pri pobačaju Hrabre sestre, predstavivši pritom informativne letke na jedanaest jezika, među kojima su i romski, bajaši, ukrajinski, farsi, nepalski, hindi, arapski, filipinski i tajlandski jezik.

“Na temeljima ženske feminističke solidarnosti, sestrinstva i pomoći svim ženama, želimo podržati rastuće manjinsko stanovništvo u Hrvatskoj, ali i u susjednim zemljama te konkretno pomoći ženama koje se odluče na pobačaj. Ključni su bliskost i podrška tijekom cijelog postupka. Ako treba, organiziramo odlazak, pružamo informacije i pratimo ženu na zahvat, slušamo je, pomažemo joj i, što je najvažnije, ne osuđujemo, ne kritiziramo i ne prosuđujemo; ne govorimo ono čega će se sa svih strana naslušati: ‘Što se nisi čuvala?’ i ‘Nemoj da ti se to više dogodi!’”, kazala je na prezentaciji pravnica, aktivistkinja i osnivačica Centra za građansku hrabrost Nada Topić Peratović.

‘Žensku mrežu podrške pri pobačaju Hrabre sestre pokrenuli smo prije četiri godine, u jeku pandemije, iz bunta što je i covid iskorišten da se žene odgovori od pobačaja’, rekla je Nada Topić Peratović

Žensku mrežu podrške pri pobačaju Hrabre sestre Nada Topić Peratović, osnivačica Centra za građansku hrabrost, pokrenula je prije četiri godine, “u jeku pandemije, iz bunta što je i covid iskorišten da se žene odgovori od pobačaja”, objasnila je Topić Peratović na predstavljanju održanom u Centru za ženske studije, u nekadašnjem stanu spisateljice i novinarke Marije Jurić Zagorke na zagrebačkom Dolcu. Volonterke koje djeluju kao “hrabre sestre” prolaze edukacijske cikluse, od kojih je neke vodila ugledna ginekologinja Jasenka Grujić koja je bila na predstavljanju, ali i iz područja psihologije kako bi se osposobile za primjeren pristup ženama koje su odlučile pobaciti. Trenutno u ženskoj mreži Hrabrih sestara djeluje oko četrdeset volonterki, a u četiri godine podržale su oko 850 žena, izvijestila je Topić Peratović dodajući kako su im se za pomoć počele javljati i žene iz Srbije, Bosne i Hercegovine i Crne Gore. “Prešle smo granice Hrvatske, a sada želimo pomagati i ženama iz manjinskih i ranjivih skupina: migranticama, stranim radnicama…” kazala je Topić Peratović. Na predstavljanju je bio i ravnatelj Nastavnog zavoda za javno zdravstvo Andrija Štampar i donedavni v. d. predsjednika zagrebačkog SDP-a Branko Kolarić, koji je podržao rad Hrabrih sestara i obećao podršku. Istraživanje o dostupnosti i korištenju kontracepcije u Hrvatskoj, o kojemu je Nacional pisao, predstavile su aktivistkinje Udruge Sofija Ljerka Oppenheim i Sanja Siročić, a sudjelovala je i Irina Pronenko, predstavnica nevladine organizacije Ukrajinaca Svoja, kao i voditeljica zagrebačkog Rehabilitacijskog centra za stres i traumu Valentina Zeljak Božović te aktivistkinje udruge Adela iz Osijeka.

U sklopu priprema za pomoć migranticama i strankinjama u Hrvatskoj, Hrabre sestre tiskale su letke na jedanaest jezika. Na njima piše: “Mi smo ženska mreža podrške pri pobačaju Hrabre sestre, žene od povjerenja, koje vam nude sestrinsku podršku u vašoj odluci o prekidu trudnoće. Bez obzira na vaš razlog za prekid trudnoće – mi smo tu za vas! Pružit ćemo vam savjete o vašim pravima u Hrvatskoj, o bolnicama i vrstama pobačaja. Nudimo emocionalnu podršku kroz razgovor i po potrebi pratnju na sam zahvat. Ako se odlučite za odlazak u inozemstvo, pomoći ćemo vam u organizaciji puta i telefonski biti uz vas. Govorimo sljedeće jezike: hrvatski, engleski, njemački, talijanski, španjolski i francuski. Koristimo usluge prevoditelja za ostale jezike.” Na poleđini letka piše: “Žensko pravo na prekid trudnoće u Hrvatskoj: u Hrvatskoj svaka žena – državljanka ili strankinja – ima zakonsko pravo na prekid trudnoće na vlastiti zahtjev do isteka 12 tjedana od prvog dana posljednje menstruacije. Žena snosi troškove zahvata. U posebnim slučajevima komisije mogu odobriti prekid trudnoće i nakon isteka 12 tjedana ili je moguć odlazak u inozemstvo.” Potom se navode vrste pobačaja, “kirurški pobačaj u anesteziji (vakuumska aspiracija) i medikamentni pobačaj dvjema tabletama – Mifegyne i Misoprostol u razmaku od 48 sati”, te kako su “obje vrste pobačaja medicinski zahvati niskog rizika“. Poručuju „ne dajte se zastrašiti mitovima i lažima o pobačaju”, a na kraju letka piše: “Ako ste seksualno aktivni, koristite kontracepciju! Prekinuti snošaj i tzv. prirodna metoda kontracepcije ne sprječavaju trudnoću niti širenje spolno prenosivih bolesti. Pilule, implantati i spirale štite od neželjene trudnoće. Kondomi su kontracepcijska metoda koja je vrlo učinkovita u smanjenju rizika od spolno prenosivih bolesti i trudnoće.”

‘Bez obzira na vaš razlog za prekid trudnoće – mi smo tu za vas! Pružit ćemo vam savjete o vašim pravima u Hrvatskoj, o bolnicama i vrstama pobačaja’, piše u letku Hrabrih sestara otisnutom na 11 jezika

Peratović je na predstavljanju govorila o preprekama sigurnom i neosuđujućem pobačaju ženama u Hrvatskoj, kao i o stigmi koja prati tu odluku i sam pobačaj. “Žene doživljavaju razne neugodnosti, odbijanje, žrtve su poluinformacija i mizogine religijske indoktrinacije krivnjom. Na različite ih načine uvjeravaju da zadrže trudnoću. Ali, vjerujte, žena ne pomišlja na pobačaj bez razloga. Ženu treba podržati jer u tom su razdoblju često nesigurne i boje se. Žena može biti tužna i kad se odlučila za pobačaj, ali to ne znači da nije sigurna u svoju odluku. Naročito se to odnosi na žene koje su već majke: samo one znaju što znači biti majka i samo one mogu procijeniti imaju li fizičkih i mentalnih resursa da podižu još jedno dijete.

Treba naglasiti da djeca trebaju naspavanu, sretnu i odmornu majku, a ne mučenicu. I zato mi ženama kažemo: učinite ono što same želite, a ne ono što želi vaš partner, svećenik, okolina, cijelo selo…” kazala je Nada Topić Peratović, koja se u razgovoru sa sudionicama predstavljanja složila s tvrdnjom da “pobačaj nije trauma sam po sebi, nego trauma može biti reakcija okoline na ženinu odluku i iskustvo osude prijatelja, rođaka, bolnice, okoline…”

‘Žene doživljavaju razne neugodnosti, odbijanje, žrtve su poluinformacija i mizogine religijske indoktrinacije krivnjom’, rečeno je na nedavnom predstavljanju Hrabrih sestara u Zagrebu. FOTO: Saša Zinaja/NFOTO

Postoje istraživanja, naglašeno je u razgovoru, koja dokazuju da žene ne žale zbog tog čina, nego upravo suprotno, osjećaju olakšanje. Utoliko su tvrdnje o navodnom “postabortivnom sindromu” netočne: on ne postoji. “Naziv ‘pravo na pobačaj’ je pogrešan, trebalo bi ga zvati ‘pravom na autonomiju’. Traumom smatramo onemogućavanje ženi da odluči sama, a zabrana pobačaja bila bi sustavno i sistemsko nasilje nad ženama, kao da je žena inkubator, a ne autonomno biće koje ima pravo upravljati vlastitim životom”, kazala je Nada Topić Peratović.

Sve informacije o Ženskoj mreži Hrabrih sestara dostupne su na njihovoj mrežnoj stranici https://hrabra.com/. Osim informacija o nastanku, povijesti i radu mreže, hrabra.com nudi informacije utemeljene na znanstvenim spoznajama i oslobođene ideoloških natruha, o trudnoći, pobačaju, iskustvima žena te mogućnostima pobačaja u Hrvatskoj, Sloveniji, BiH, Srbiji, Austriji, Njemačkoj i Nizozemskoj, u kojoj je, primjerice, pobačaj na vlastiti zahtjev žene dopušten do 22 tjedna od prvog dana posljednje menstruacije. Hrabre.com nude i informacije o tome kako prepoznati nasilje u bolnici: “Prije svega”, pišu, “nemojte si ništa zamjeriti! I najsamouvjerenije žene znale su doživjeti neugodnosti, ponižavanja i prijetnje u zdravstvenim ustanovama i u prvi mah nisu znale kako reagirati i oduprijeti se tome.

‘Djeca trebaju naspavanu, sretnu i odmornu majku, a ne mučenicu. I zato mi ženama kažemo: učinite ono što same želite, a ne ono što želi vaš partner, svećenik, okolina…’, rekla je Nada Topić Peratović

Ne dajte se obeshrabriti!” pišu Hrabre sestre i navode desetak načina zlostavljanja kojima medicinsko osoblje izlaže pacijentice, poput uskraćivanja informacija, neljubaznog odnosa, plašenja, prijetnji ili odbijanja pobačaja bez upućivanja drugom liječniku.

“Znajte, niste same”, pišu Hrabre sestre i upućuju pacijentice da “prijave nasilje nadležnim tijelima (bolnici, Povjerenstvu za zaštitu prava pacijenata u svojoj županiji i Liječničkoj komori) – ili nama.” Hrabra.com donosi i “znanstveno utemeljene činjenice” o pobačaju, eventualnim rizicima i njegovoj zakonskoj dostupnosti, kao i o kontracepciji, a poziva žene i da „ne nasjedaju na mitove o pobačaju” kao što su onaj o “postabortivnom sindromu”, tvrdnji da se poslije pobačaja ne može roditi ili da pobačaj uzrokuje rak dojke. Mrežna stranica također nudi informacije o iskustvima žena u hrvatskim bolnicama, kao i iskustva i upute ako žena odluči otputovati u inozemstvo.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.