Ministar gospodarstva Darko Horvat u petak je u ‘Novom danu’ N1 televizije komentirao nabavu zaštitne opreme.
Rekao je da je vlada od pet, šest domaćih dobavljača gotovo ispraznila skladišta, a u razgovoru s veledrogerijama zbog njihove nelikvidnosti nisu se mogli na njih osloniti na nabavu pa su premijeri Hrvatske i Kine dogovorili nabavu robe, a cijene su transparentne.
“Nabavili smo s kineskog tržišta vrijednost robe od 240 milijuna kuna, prvenstveno za zdravstveni sustav, a onda i za ostale, a u sljedećih 14 dana ostale pošiljke će biti isporučene, radimo s dva renomirana proizvođača u Kini. Roba koja stiže je adekvatne kvalitete i dodatno smo je testirali i ispunjava sve uvjete”, rekao je ministar.
Oko prvotnog odustajanja od 19 milijuna kuna vrijednog posla s mladom tvrtkom iz Pule i ugovaranjem novog posla od oko milijun kuna Horvat kaže:
“Budimo vrlo oprezni kada govorimo o gospodarskim subjektima koji funkcioniraju na tržištu. Mi u ovom trenutku kroz 5-6 lanaca dobavljamo robu. Od samog prvog dana kada je robu trebalo nabavljati, a nije bilo robe, bili smo prisiljeni na avansna plaćanja. Da se nije dogodila donacija, a kompanija koju spominjete nije jedina, mi smo isti dan dobili avion donirane robe iz Katara pa se smanjila potreba.
Mi smo u novinarskim odgovorima dali i cijene i dobavne lance i iznose. Od pulske kompanije je nabavljeno negdje za 1,2 milijuna kuna, jedna je od šest dobavljača s kojima se radilo u 45 dana. Ako bude potrebe, ne vidim zašto predmetna tvrtka i tvrtke s kojima smo radili, ako na svojim skladištima imaju robu koja nam treba, zašto ne bi tražili ponude i od njih i ako se ponude smatraju korektnima išlo u kupovinu”, kaže Horvat.
Nastavlja da problema s opskrbom sada nemamo, a prvih dana su se snalazili i na tržištu Hrvatske, Njemačke, Austrije, Belgije, Njemačke i pokupovali su sve što su mogli jer je bila potreba.
“Kada smo svjesni činjenice da nećemo imati onakvu turističku sezonu, izvozne rezultate i industrijski aspket kakav smo imali u posljednje tri godine, jasno je da će do pada doći. Ja od prvog dana ne krijem zabrinutost i brojke nam neće ići u prilog”, kaže Horvat, ali napominje da jedna doza optimizma leži u činjenici da nismo sami, već smo dio europskog tržišta.
“Nikako ne smijemo dozvoliti, bez obzira na pad koji će se dogoditi tijekom 2020., da se u normalnu vraćamo 6, 7 ili 8 godina.” Misli da određeni aspekti gospodarstva neometno rade i izvoze pa će tim lokomtivama morati dati dodatni poticaj.
Pojasnio je i da danas ide na rezanje lima u 3. maj jer se u Rijeci događa nešto što se nije događalo četiri godine i to je novi početak za riječko brodogradilište.
Komentari