Negdje na pola puta između kupališta Duilovo na Žnjanu i plaže u Stobreču smještena je lokaciju na Putu Orišca na kojoj je 64-godišnji T.P. iz Solina mučio 61 odraslog psa, šest štenaca i dva vuka. Držao ih je vezane, u drvenim kućicama i željeznim kavezima. Policijska traka trenutno okružuje jezivi prostor i spriječava pristup. Ispred ulaza u prostor su crvena željezna vrata i Mercedes splitskih registracijskih tablica preko kojih je stavljena traka.
Osumnjičenom je pretražen stan, vozilo i prostor, donosi Slobodna Dalmacija čiji novinari su bili na terenu.
Držao i zlostavljao životinje zbog rasploda i borbi
T.P. godinama drži pse i vukove vjerojatno zbog rasploda i borbi, a zemljište nije njegovo, već je u vlasništvu muškarca iz Podstrane, rekli su susjedi i radnici, odnosno, vlasnici susjednog plastenika. Rekli su i da je obitelj C., koja je u posjedu zemljišta, nekad ranije držala pse iz istog razloga, pa se na Putu Orišca dolazilo iz Hercegovine i Dalmacije gledati ilegalne borbe pasa.
Navodno je, donosi Slobodna, T.P. liječnik, točnije psihijatar. Izvor iz bolnice rekao je kazao kako je zaposlenik KBC-a Split.
Otac i sin koji su radili u susjednom plasteniku ispričali su što su redovno viđali, kako je T.P. dolazio navečer i kako s njim u početku nije bilo problema. Počeo je, međutim, smetati susjedima koji su na Facebooku raspravljali o lajanju i zavijanju pasa kasno u noć. Jedna od susjeda se popela na zid i navodno snimila horor iza željeznih vrata. Proslijeđena je i videosnimka koja je kružila društvenim mrežama.
Kućice je radio od paleta i drva, preko dana je rijetko dolazio, navečer je koristio čeonu lampu, radio motornom pilom, izrađivao metalne kaveze. Psi bi krenuli zavijati i to je smetalo susjedima, rekli su.
Susjedi su također rekli kako nisu ništa znali jer T.P.-a nisu ni osobno poznavali. Skoro svaka kuća ionako ima oznaku ”oštar pas” pa lajanje i zavijanje pasa nije čudno. No, navečer bi ih čuli, ponovili su, donosi Slobodna Dalmacija.
Zbrinjavanje nesretnih životinja
Očevid na terenu napravila je veterinarska inspekcija utvrdivši da se na parceli nalazi ukupno 69 životinja – 61 odrasli pas, šest štenaca i dva vuka u željeznim kavezima. Postupak zbrinjavanja pronađenih životinja i daljnje poduzimanje mjera sukladno zakonskim propisima je u tijeku.
Nad 64-godišnjakom je provedeno kriminalističko istraživanje za kojeg je utvrđeno postojanje osnovane sumnje da je ostvario obilježja kaznenih dijela Ubijanje ili mučenje životinja i Uništavanje zaštićenih prirodnih vrijednosti.
Nakon dovršenog istraživanja uz kaznenu prijavu 64-godišnjak je predan pritvorskom nadzorniku, javili su iz splitske policije.
Prijatelji životinja: Kriminal i horor
Nakon što je policija objavila da je na jednoj lokaciji u Splitu pronašla 67 pasa i dva vuka, udruga Prijatelji životinja ukazuje da sve informacije upućuju da se radi o psima koji se koriste za borbe: “Prema dobivenim fotografijama, videu i dojavama građana, riječ je o uzgoju pasa za sudjelovanje u borbama. Prevladavaju psi u tipu snažnih pasmina staford i bul, koje se koriste za borbe. Uočena je i u strašnom stanju ženka kangala koja si grize nogu, bez veterinarske skrbi, a dio pasa jako je uplašen. Prostor u kojemu se nalaze u samom središtu grada ograđen je visokim zidom koji onemogućava prolaznicima pogled na površinu zaraslu u raslinje s improviziranim kućicama. Psi su vezani svaki za svoj kratki lanac te su prisiljeni ležati na zemlji, betonu ili kamenju. Jasno je da se ovi psi ne drže kao kućni ljubimci, već je riječ o tipičnoj slici uzgoja za borbe. Šokantno je da dosad nitko nije reagirao!”
Ističu da golem broj pasa i čak dva vuka nedvosmisleno upućuju na opravdanu sumnju da se radi o kriminalnim radnjama u koje su, prema dojavama građana, uključeni ne samo pripadnici kriminalnog miljea nego i neki ugledni pojedinci iz Splita. Policija je utvrdila da je osumnjičeni muškarac pse zanemarivao s obzirom na njihovo zdravlje i smještaj te im je ograničavao kretanje na način da im je uzrokovao bol, patnju i ozljede, čime je ostvario obilježja kaznenih djela uništavanja zaštićenih prirodnih vrijednosti i ubijanja ili mučenja životinja. No, nije stao na tome.
“Pojedinac koji ima više od 60 pasa, a nema registrirani uzgoj ni osnovano sklonište za životinje, pri čemu velik broj pasa nije označen mikročipom, nijedan nije nikada pušten s lanca s obzirom na to da ih građani Splita nisu viđali u šetnji gradom, krši niz odredaba Zakona o zaštiti životinja, Pravilnika o opasnim psima i drugih podzakonskih akata.
Pisali smo Državnom inspektoratu i usmjerili inspekciju na zbrinjavanje pasa u skloništa koja imaju infrastrukturne uvjete za zaseban smještaj svakoga psa. Ujedno smo tražili od veterinarske inspekcije da sankcionira počinitelja za sve zatečene nepravilnosti i da obavezno donese rješenje o trajnom oduzimanju pasa, naročito neoznačenih. Tako će skloništima omogućiti socijalizaciju i trajno udomljavanje pasa. To je osobito važno za štence koji ne smiju odrastati u skloništu i time ostati bez prilike za brzo udomljenje. Očekujemo da Grad Split preuzme brigu o psima dok im se traži adekvatan smještaj u svrhu udomljenja”, istaknuli su Prijatelji životinja.
Za sve koji su uključeni u uzgoj i organiziranje borbi pasa traže maksimalnu zatvorsku kaznu, trajno oduzimanje svih životinja i zabranu držanja i nabavljanja nove životinje. Izmjenama i dopunama Kaznenog zakona, koje stupaju na snagu za nekoliko dana, za kazneno djelo ubijanja ili mučenja životinja iz koristoljublja propisana je kazna zatvora do tri godine i oduzimanje životinja. Počinitelju se može izreći i sigurnosna mjera zabrane držanja i nabavljanja životinja u trajanju od jedne do pet godina, odnosno od jedne do pet godina dulje od izrečene kazne zatvora.
Prijatelji životinja predlagali su uvrštavanje borbi pasa kao zasebnog kaznenog djela kojim bi se sankcionirali zatvorskom kaznom do tri, odnosno pet godina, svi koji sudjeluju u zlostavljanju pasa za borbe – od onih koji ih uzgajaju, prodaju ili predaju drugima za borbe, obučavaju pse za borbe, organiziraju borbe pasa, oglašavaju borbe, organiziraju klađenje ili sudjeluju u klađenju u vezi s borbama pasa, kao gledatelji prisustvuju borbama pasa ili omogućavaju prisustvovanje maloljetnoj osobi. Iako njihov prijedlog nije prihvaćen, ističu da i ovaj slučaj pokazuje koliko je važno regulirati borbe pasa kroz sljedeće izmjene Kaznenog zakona. Pitaju se, ako u središtu Splita ima više od 60 pasa za borbu, koliki su razmjeri borbi pasa u cijeloj Hrvatskoj.
“Zbrinjavanje čak 67 pasa i dva vuka, strogo zaštićene vrste, vrlo je zahtjevno i velik financijski i organizacijski teret, što uključuje napore policije, veterinarske inspekcije, skloništa i udruga za zaštitu životinja. Sve to moglo se izbjeći da je na snagu stupio novi Pravilnik o opasnim psima kojim bi se za određene snažne pasmine i njihove križance iz nekontroliranog uzgoja propisale preventivne mjere – obavezna kastracija i socijalizacija, koja podrazumijeva školovanje i test socijalizacije. Takvi psi ne mogu se iskorištavati za borbe”, pojašnjavaju Prijatelji životinja.
Iako je javna rasprava o njemu završila još 2021. godine, nakon toga nije otišao u daljnju proceduru. Važeći Pravilnik star je 16 godina, nije usklađen s aktualnim Zakonom o zaštiti životinja i potrebno ga je hitno mijenjati zbog rastućega broja ugriza i napada pasa, kao i borbi pasa koje se tajno održavaju diljem Hrvatske. Prijatelji životinja pozvali su Ministarstvo poljoprivrede da što prije donese novi Pravilnik o opasnim psima kako bi se spriječili napadi pasa na ljude i druge životinje, tragični smrtni slučajevi kakav se dogodio nedavno u Zadru, kao i borbe pasa.
Komentari