Hoće li se Europi i SAD-u bahatost obiti o glavu? Rusija i Kina daju Africi puno više od zapada

Autor:

Foto: Unsplash(ilustracija)

Prošlog tjedna se održao prvi afrički samit o klimi u Najrobiju. Na tom samitu su sudjelovale 54 afričke države koje zajedno doprinose samo četiri posto globalnih emisija ugljičnog dioksida (CO2). Na samitu su iznijele zahtjeve za reformom globalnog financijskog sustava i pozvale međunarodnu zajednicu da podrži širenje obnovljivih izvora energije.

Ovi zahtjevi su stigli i do zemalja globalnog sjevera, uključujući Njemačku koja je sudjelovala kao zemlja gost na samitu. “Namjerno ne uvodimo nove njemačke inicijative na ovom samitu”, izjavila je Bärbel Kofler, državna tajnica u Saveznom ministarstvu za ekonomsku suradnju i razvoj (BMZ), iako je borba protiv klimatskih promjena ključna za njemačku vanjsku politiku.

Na samitu su afričke države iznosile svoje rješenje“, rekla je Kofler na konferenciji za novinare nakon samita, a njemačka vlada je samo željela slušati i pružiti aktivnu podršku. Ovaj pristup njemačke vlade odgovara kritikama da se Njemačka ponaša previše samouvjereno i ne tretira svoje afričke partnere s jednakim poštovanjem.

Kritike su uslijedile, primjerice, kad je tim za društvene medije Ministarstva vanjskih poslova Njemačke koristio leopard emoji za opis posjeta ruskog ministra vanjskih poslova Sergeja Lavrova Južnoafričkoj Republici početkom godine. To je izazvalo optužbe da njemačko ministarstvo širi stereotipe o kontinentu.

Direktorica Svjetske trgovinske organizacije (WTO), Ngozi Okonjo-Iweala, također je skrenula pažnju na složene odnose Zapada prema afričkim zemljama.

Međutim, afričke države su posljednjih godina stekle više samopouzdanja i više ne žele da im europske vlade drže lekcije. “Europljani trebaju shvatiti da postoje i druge opcije za afričke zemlje”, kaže Paul-Simon Handy s Instituta za sigurnosne studije u Južnoafričkoj Republici. Afrika je sada neka vrsta “otvorenog tržišta” gdje se dogovara onaj tko najviše ponudi.

U tom kontekstu, Rusija i Kina trenutno stoje bolje od Europljana. Pružaju svojim afričkim partnerima ono što im treba. Rusija nudi konkretnu vojnu pomoć, dok je Narodna Republika Kina uložila značajna sredstva u infrastrukturu kontinenta. Nasuprot tome, Europa i Sjedinjene Američke Države nude kompleksne ekonomske projekte s mnogo uvjeta i suočavaju se s čestim kašnjenjima.

Stefan Rouenhoff, zastupnik Demokršćanske stranke u Bundestagu i šef radne grupe te stranke za Afriku, smatra da bi Njemačka trebala ulagati u strukturnu stabilnost afričkih zemalja, poput izgradnje infrastrukture, cesta, mostova i aerodroma. To su stvari koje afričke zemlje stvarno žele, umjesto samo dobrih savjeta.

Mjere koje je Njemačka najavila na samitu pokazuju da je poruka stigla do njemačkih političara. Na primjer, u području obnovljivih izvora energije obje strane mogu imati koristi. Uz njemačku podršku, Kenija će moći proizvoditi zeleni vodik za proizvodnju umjetnog gnojiva i doprinos sigurnosti proizvodnje hrane u istočnoj Africi. Jedna od najvećih svjetskih tvornica zelenog vodika bit će izgrađena u namibijskom gradu Lidericu uz sudjelovanje Njemačke, a dio tog vodika će se izvoziti u Njemačku, piše DW.

 

OZNAKE: Rusija, Afrika, Kina

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.