Izražavajući zadovoljstvo zbog posjeta Andreja Plenkovića, premijera Hrvatske, Sindikat Sveučilišta u Mostaru koji financira Vlada Republike Hrvatske odlučio je obznaniti plaće nastavnog osoblja.
“Posebno važnom smatramo činjenicu da je prema protokolu planiran posjet rektoratu i susret s rektorom Sveučilišta u Mostaru Zoranom Tomićem. S obzirom da Vlada Republike Hrvatske sudjeluje u financiranju Sveučilišta u Mostaru, smatramo kako hrvatska vlada i premijer Plenković imaju pravo na uvid u stvarno stanje na Sveučilištu”, kažu u Sindikatu SUM-a.
Slika o Sveučilištu koju prezentira rektor i uprava Sveučilišta obmanjuje javnost i ne odgovara činjenicama, podsjećaju u Sindikatu.
“Postojeće stanje na Sveučilištu, materijalni položaj djelatnika i problemi s kojima se suočavaju djelatnici zajedno sa studentima poražavajući su za jedino Sveučilište na hrvatskom jeziku u BiH. Uprava Sveučilišta nije uspostavila model transparentnog financiranja Sveučilišta. Nije provela preporuke iz izvješća Ureda za reviziju institucija Federacije BiH 2017. godine i poduzela aktivnosti kako bi se osiguralo financiranje Sveučilišta iz sredstava proračuna županije kao što se financiraju sva druga javna Sveučilišta u BiH”, navode u sindikatu.
POMOĆ NA EUROPSKOM PUTU Konaković: ‘U interesu BiH je jačanje odnosa s Hrvatskom’
Neriješeno sustavno financiranje Sveučilišta glavni je razlog visokih školarina zbog kojih na Sveučilištu ima sve manje studenata, opominju u sindikatu, uz napomenu da je riječ o jedinom Sveučilištu na hrvatskom jeziku.
“Strateški problem financiranja ostao je neriješen, a plaće sveučilišnih profesora ponižavajuće su niske. Pored toga što su dva puta niže od plaća na drugim sveučilištima u BiH, djelatnici Sveučilišta u Mostaru su i radno diskriminirani jer za isto radno mjesto nemaju istu osnovicu za obračun plaće. Početna plaća asistenta je ispod 900 KM (oko 460 eura). Neto plaća docenta iznosi od 1300 KM do 1400 KM (od 670 do 720 eura) što je danas na razini ili ispod prosječne plaće u Federaciji BiH. Neto plaća izvanrednog profesora iznosi od 1500 do 1600 KM (od 770 do 820 eura), a redovitog profesora od 1700 do 1800 KM (od 870 do 920 eura)”, priopćeno je iz sindikata.
Od ovih podataka više poražava samo još nezainteresiranost odgovornih za budućnost Sveučilišta, navode u sindikatu.
“Neka se ove istine pri susretu prvog čovjeka hrvatske vlade i prvog čovjeka jedinog hrvatskog Sveučilišta u BiH, između svih protokolarnih ljubaznosti, podataka o rejtingu, rastu ugleda, broju studenata i priča o opstojnosti, spomenu makar kao anegdota između obveznih ručkova”, priopćio je Sindikat Sveučilišta u Mostaru.
PODRŠKA ČOVIĆU PRED IZBORE Analitičar: ‘HDZ BiH slabi, Plenkovićev posjet je čin potpore’
Komentari