Obožavate vrtlariti, ali nemate komadić zemlje u koji biste zasadili ili posijali što vam srce poželi? Možda je hidroponski vrt, sve popularnija metoda indoor vrtlarstva, rješenje za vas.
Hidroponski vrt, kako mu i ime kaže, je način uzgoja biljaka u vodi. Biljke se stavljaju direktno u vodu ili u podlogu kao što su kokosova vlakna, perlit, šljunak, tresetnu mahovinu ili plovućac.
Hranjive tvari se dodaju u vodu koja se pumpa kroz sustav i opskrbljuje biljke. Umjesto suncu, biljke su izložene umjetnom svjetlu.
Prednosti hidroponskog vrta
- Ovaj način uzgoja prikladan je za zatvorene prostore pa čak i one s vrlo malo kvadrata. To znači da možete uzgajati povrće, začinsko bilje pa čak i voće tijekom cijele godine, čak i u vrlo hladnim klimatskim uvjetima.
- Jednostavni hidroponski sustavi idealni su za uzgoj mikrozelenja, dok se u onima nešto složenijima može uzgajati različito povrće i voće. Za ljude kojima je važno da su namirnice organske i svježe, hidroponski vrtovi su idealno rješenje.
- Nema korova koji treba plijeviti.
- Biljke u njemu rastu do 50 posto brže, nego u klasičnom vrtu te obiluju hranjivim tvarima i dozrijevaju cijelu godinu.
- Iako se uzgoj bazira na vodi, hidroponski vrt treba manje vode od klasičnog.
View this post on Instagram
Nedostaci hidroponskog vrta
- U startu je skuplji, nego klasičan vrt. Cijena varira ovisno o veličini i složenosti sustava.
- Traži stalnu opskrbu električnom energijom.
- Traži čišćenje i dezinfekciju između sadnji.
- U njemu se ne može uzgajati baš sve što poželite. Primjerice, krumpiru treba zemlja da bi rastao i on nije prikladan za hidroponsko vrtlarenje.
- Također, povrće i voće uzgojeno na ovakav način može imati manje okusa, od onog uzgojenog u zemlji, pod suncem.
Što je pogodno za hidroponski uzgoj?
Biljke, povrće i voće za sadnju u hidroponskom vrtu birajte ovisno o tome je li on postavljen u zatvorenom prostoru ili je na otvorenom te o veličini istoga.
- Zelena salata
Idealna je za uzgoj u zatvorenim hidroponskim sustavima. Brzo raste pa vrijeme od sjetve do žetve može biti samo mjesec dana.
- Kelj
Kelj, kao i drugo povrće iz obitelji kupusnjača poput raštike, gorušice i repe, lako je uzgajati hidroponski, čak i zimi.
View this post on Instagram
- Špinat
Špinat će, kao i salata, biti spreman za berbu dva mjeseca od sadnje. Trebalo bi ga pripremati uvijek svježe ubranog pa je hidroponski vrt u vašem stanu savršeno mjesto za uzgoj ove zdrave namirnice.
- Potočaraka
Ova biljka proglašena je najzdravijom na svijetu. S obzirom na to da raste iz vode, hidroponski vrt je njezino stanište.
- Začinsko bilje
Gotovo sve začinsko bilje može uspijevati u hidroponskom vrtu, uključujući bosiljak, peršin, kopar, majčinu dušicu, metvicu.
Mikrozelenje koje smo spomenuli na početku također je idealno za uzgoj na ovaj način. Brzo raste i obiluje hranjivim tvarima te ne treba puno mjesta da bi uspijevalo.
Krastavce, rajčicu, patlidžane, paprike i jagode možete uspješno uzgajati u vanjskih hidroponskim vrtovima.
Komentari