Malo je tko očekivao da će samo nekoliko dana prije konačne odluke hrvatskih građana tko će u narednih pet godina voditi državu u cijelu izbornu priču “uletjeti“ – botovi, ruski plaćenici, kremaljska propaganda i hibridni ratovi.
No, upravo to se dogodilo objavom izvješća londonskog Centra za informacijsku otpornost (CIR), za koje se pokazalo da je prepuno pogrešaka, a potajno su neke u petak i sami naknadno ispravljali.
Riječ je o, kako su već objavili mediji, neprofitnoj organizaciji koja se bavi razotkrivanjem dezinformacija i kršenjem ljudskih prava. Nalaze CIR-a koriste brojni svjetski mediji, što mu u određenoj mjeri daje na značaju, a financiraju ga, među ostalim, Velika Britanija i SAD.
Izvješće puno grešaka
Iako se CIR dosad bavio uglavnom kriznim žarištima u svijetu, poput Ukrajine, Izraela i Palestine, Etiopije, Mjanmara i Sudana, te ruskim i kineskim hibridnim utjecajem u njima, posljednjih mu se dana u fokusu našla i Hrvatska. Preciznije, kampanja za hrvatske izbore na društvenim mrežama.
Mada nisu objavili tko je radio izvješće, jer tvrde da se hrvatski autori boje da ih se imenuje, CIR je na 13 stranica objavio analizu, kako su rekli, “malignog utjecaja na hrvatske predsjedničke izbore“. Izvješće je naišlo na brojne kritike, što i ne čudi, ako se uzme u obzir da vrvi greškama.
Tako se, primjerice, dugogodišnji hrvatski novinar i urednik Darko Lesinger u izvješću spominje kao “bot koji na X-u podržava Zorana Milanovića“.
“Račun @darkolesinger pokazuje trolanje i ponašanje slično botu, često napadajući Dragana Primorca i tvrdeći da je njegova lokacija u Zagrebu“, zaključili su (očito slabo informirani) autori izvješća, nedovoljno upoznati s hrvatskom medijskom scenom.
No, u novoj, ispravljenoj verziji izvješća, Lesinger se ipak definira kao hrvatski novinar.
“@darkolesinger primjer je legitimnog hrvatskog računa bivšeg novinara koji kritizira Primorca, čiji postovi dobivaju nadopunu od računa sličnih srpskim botovima”, stoji u novoj, ažuriranoj verziji CIR-ova izvješća.
Drugim riječima, više se ne tvrdi da je Lesinger bot, niti da “tvrdi” da je u Zagrebu.
Koristili umjetnu inteligenciju
Inače, izvješće CIR-a analizira kampanju koja se na društvenim mrežama (Facebook, X, Reddit, TikTok i Telegram) vodi u korist aktualnog predsjednika i kandidata SDP-a i partnerskih stranaka Zorana Milanovića, odnosno, kako su kazali, protiv njegova protukandidata iz redova HDZ-a i partnerskih stranaka Dragana Primorca.
“Izvješće daje pregled identificiranog neautentičnog i/ili stranog malignog utjecaja na hrvatske predsjedničke izbore 2024/25. godine“, poručuje se u uvodu dokumenta.
Dodaje se kako su tvorci izvješća koristili analitiku na bazi umjetne inteligencije i algoritama kako bi identificirali botove, posebno na X-u (bivšem Twitteru), kao i “druge pokazatelje neautentičnog ponašanja“ na drugim platformama.
‘Razotkrili kremaljske botove u Hrvatskoj’
U objavi za medije, CIR je naveo da je razotkrio naznake “prokremaljske dezinformacijske kampanje koja koristi veliku mrežu botova“ pred drugi krug predsjedničkih izbora u Hrvatskoj. U sastavljanju izvješća CIR-u su pomogli “hrvatski istraživači“, stoji u objavi. Ne navodi se, međutim, o kojim je to istraživačima riječ.
Štoviše, direktor CIR-a Ross Burley je za portal Telegram kazao da se hrvatski istraživači “boje zlostavljanja, zbog čega su željeli ostati anonimni“. Otkrio je i da je inicijativa za sastavljanje izvješća krenula iz Hrvatske.
“Prije nekog vremena kontaktirao me dugogodišnji prijatelj, istraživač koji je, uz nekoliko kolega, izradio izvještaj. Tražili su mjesto na kojem će objaviti izvješće. Rekao sam da će mi biti drago da na našoj mreži, Resilience Network Initiative, objavimo izvještaj u njihovo ime ako naši istraživači i analitičari potvrde nalaze izvješća. To smo i učinili“, kazao je Burley za Telegram.
‘Ruski botovi i srpski elementi’
Nalazi izvješća CIR-a su, najblaže rečeno, zaprepastili hrvatsku javnost, dodatno je podijelivši uoči samog izbornog finala.
Najkraće rečeno, u izvješću se ocjenjuje da je predsjednička kampanja u Hrvatskoj pod žestokim udarom proruskih botova, kao i onih koji su protiv Europske unije i NATO-a. Pritom se posebno ukazuje na “srpske elemente“, koji, prema tim tvrdnjama, napadaju Primorca i hvale Milanovića.
“Facebook stranica povezana sa SDP-om i Milanovićem pokazuje značajnu aktivnost botova, posebno u komentarima i podjelama postova“, jedan je od zaključaka iz izvješća CIR-a.
“Izdanja kremaljske propagande i mediji povezani s Kremljom u drugim zemljama zauzimaju povoljan stav prema Milanoviću“, napominje se u izvješću.
U dokumentu se nadalje daje prikaz objava na društvenim mrežama koje idu u korist Milanovića, ali i Rusije, te protiv EU i NATO-a. Ističe se kako su postovi objavljeni na engleskom, srpskom, talijanskom, španjolskom, francuskom i hrvatskom jeziku i kako im je cilj promoviranje Milanovića.
U fokusu objave na X-u i Facebooku
Posebno se izdvajaju objave nekoliko autora na X-u, no analiziraju i objave na u Hrvatskoj znatno popularnijem Facebooku. Štoviše, analizirali su, kako tvrde, više od 4000 komentara na Facebooku od 3. do 5. siječnja.
Pritom posebno izdvajaju račun kojeg Ivice Grgića, za kojeg kažu da “pokazuje znakove trolanja i napada na Primorčevu stranicu, dok istodobno podržava Milanovića“.
“Račun se bavio i drugim aktivnostima trolanja u prošlosti“, ocjenjuje se u izvješću.
‘Objavljuje preko 100 puta na dan’
U izvješću se kao proruski bot spominje i Mila Hodak, za koju se kaže da objavljuje “preko 100 puta na dan“, uglavnom hvaleći Milanovića i napadajući Primorca.
“Račun nema identificirajućih autentičnih obilježja, postova i ponašanja dosljednih normalnog korisnika“, ocjenjuje se u izvješću.
Najavila kaznenu prijavu
No, Mila Hodak, bivša zaposlenica Zagrebačkog holdinga, javila se našoj redakciji i odbacila tvrdnje da njen profil na Facebooku pripada bilo kakvom proruskom botu.
“Apsolutna je laž da moj Facebook profil pripada bilo kakvom proruskom botu. Radi se o ozbiljno dizajniranoj manipulativnoj operaciji s ciljem da se pokuša utjecati na predsjedničke izbore u korist predsjedničkog kandidata Dragana Primorca, a na štetu Zorana Milanovića. Ja podržavam Zorana Milanovića i to radim i preko svog Facebook profila. A zbog navoda da sam proruski fantomski bot podnijet ću kaznenu prijavu protiv nepoznatog počinitelja, jer su oni koji su me anonimno uvrstili u takav kontekst po mom dubokom uvjerenju počinili niz teških kaznenih djela“, kazala je Hodak za nacional.hr.
U izvješće uvrstili i ruske medije iz Beograda čiji je utjecaj u Hrvatskoj zanemariv
Među proruskim medijima koji navodno podržavaju Milanovića, u izvješću se posebno navode beogradski RT Balkans, u vlasništvu od Europske unije sankcionirane moskovske televizije Russia Today, i također beogradska ispostava sankcionirane ruske agencije Sputnjik. Ocjenjuje se kako oba medija favoriziraju Milanovića i napadaju Primorca.
No, nejasno je zašto su u analizu uopće uvršteni RT Balkans i Sputnjik, budući da su njihova posjećenost u Hrvatskoj i utjecaj krajnje minorni.
Kažu da Milanovića podržava medij Hezbolaha
Još bi se bizarnijom mogla ocijeniti tvrdnja da je Milanovića podržao portal na engleskom jeziku libanonske televizije Al Mayadeen, za koju se smatra da je medij Hezbolaha.
Naime, niti u Hrvatskoj vlada neka velika ljubav prema Hezbolahu, niti Hrvati u imalo značajnijem broju prate libanonske medije, čak i kada su na engleskom jeziku.
I desne portale uvrstili među zagovornike Milanovića
Zanimljivo je da su se među medijima koji, po izvješću CIR-a, podržavaju Milanovića našli i domaći desno orijentirani mediji – Maxportal i YouTube kanal Projekt Velebit, kao i portal Epoha.
Desni mediji, inače, često napadaju upravo Milanovića.
Ne spominju Primorčeve botove
S druge strane, valja primijetiti kako se u izvješću CIR-a nigdje ne analiziraju medijske i objave na društvenim mrežama koje idu u korist Primorca.
Ne govori se ni o botovima koji bi promovirali HDZ-ova predsjedničkog kandidata.
‘Selektivno birali primjere kako bi poopćili zaključke’
Kada se podvuče crta, ne čudi da su mnogi u Hrvatskoj, poput Gonga, upozorili da “objavljena analiza ima određenih manjkavosti, zbog kojih se budi sumnja u njegovu kvalitetu te u sustavnost istraživačkih metoda“.
“U istraživanju nema spomena botova s TikTok računa Dragana Primorca, koje je ta mreža utvrdila i uklonila, a što je u trenutku promatranja mreža bio već i javno dostupan podatak. Drugim riječima, nije jasno kako istraživanje nije uočilo 7500 botova koje je TikTok uklonio uoči prvog kruga predsjedničkih izbora, a o čemu su izvijestili i brojni mediji. Nadalje, istraživanje je anonimno, jer njegovi autori nisu potpisani, a metodologija je nedovoljno pojašnjena. Ne sadrži informacije o broju promatranih računa i objava za potrebe provedbe mrežne analize na X platformi, a analiza Facebook komentara ne navodi broj uočenih lažnih profila, već samo da ih je ‘mnogo’. Istraživanje ne navodi nikakav dokaz da je riječ o koordiniranom i organiziranom djelovanju botova, što je bio ključan problem s lažnim profilima koje je Meta uklonila s HDZ-ovog Facebook računa. Također, neki od izdvojenih primjera bude sumnju u praksu cherrypickinga, to jest, selektivnog biranja primjera kako bi se poopćili zaključci“, poručili su iz Gonga.
‘Sumnjam da je izvješće naručio Plenković i platio ga crnim torbama iz HDZ-a’
I SDP-ova saborska zastupnica Mirela Ahmetović u petak je ocijenila da je kod izvješća CIR-a “riječ o teškom pokušaju manipulacije“, za kojeg sumnja da ga je naručio premijer i predsjednik HDZ-a Andrej Plenković.
Ahmetović je, inače, izvješće nazvala “čudnom i manjkavom analizom, koja donosi besmislice, poput proglašavanja živog čovjeka, novinara Darka Lesingera, botom samo zato što se kritički osvrće na Dragana Primorca”, prenijela je Hina.
“Budući da nas Andrej Plenković nekritički naziva ruskim igračima iz samo sebi znanih razloga, ja mogu izraziti sumnju da je izvješće naručio Plenković, a da je plaćeno crnim torbama iz HDZ-a kako bi se pomoglo smiješnom HDZ-ovom kandidatu koji laže čim zine“, poručila je Ahmetović.
Negativan sud o izvješću i navodnim botovima u hrvatskoj predsjedničkoj kampanji izrekli su i informatički stručnjaci Marko Rakar i Lucijan Carić.
Pucanj u prazno
Na kraju, valja reći kako ne treba previše sumnjati u to da i u Hrvatskoj, kao i u drugim zemljama, na izbore pokušavaju utjecati razni botovi, pa i oni proruske i prosrpske orijentacije. Nove tehnologije, a posebno društvene mreže, omogućile su im takvo djelovanje.
No, kada se sve uzme u obzir, može se zaključiti da je izvješće CIR-a zapravo pucanj u prazno. Ne zbog ocjene da je (i) Hrvatska žrtva hibridnih aktivnosti, već zbog iznenađujuće jednostranog pristupa analizi i proglašavanja živih ljudi “proruskim botovima”, te na temelju toga izvučenih zaključaka. Zbog svega toga, navedeno izvješće treba uzeti s krajnjim oprezom.
UVJETI PRENOŠENJA ČLANAKA: Svi članci objavljeni u izdanjima Nacional News Corporationa njegovo su vlasništvo. Nacional News Corporation dopušta ograničeno i povremeno prenošenje članaka iz svojih izdanja u drugim medijima. Drugi mediji smiju prenijeti informacije iz pojedinih članaka isključivo kao kratku vijest od najviše deset redaka (300 znakova) uz obavezno navođenje izvora. Nacional News Corporation tužit će prekršitelje pred sudom u Zagrebu.
Komentari