HDZ pogurao nagradu Grada Splita postrojbi čiji su članovi osuđeni za ratne zločine u splitskoj Lori

Autor:

Ivo Cagalj/PIXSELL, Nacional

Moguće je da su u HDZ-u vjerovali kako će ovaj potez ostati nezapažen zbog nagrade Miljenku Smoji i posthumnog ispravljanja nepravde prema njemu stare 26 godina

Davno preminuli veliki dalmatinski novinar, pisac i kroničar Miljenko Smoje, od lani pokojna glumica poznata i po iznimnom društvenom angažmanu Zoja Odak te aktivna istaknuta humanitarka i volonterka Đordana Barbarić dobitnici su Nagrade grada Splita za životno djelo, najviših gradskih priznanja koja se tradicionalno dodjeljuju na Svetog Dujma. Godišnju nagradu dobit će ravnatelj bolnice Julije Meštrović, jednu od skupnih nagrada Respiratorni centar KBC-a Split, no najveću pažnju javnosti zapravo je izazvalo nagrađivanje Udruge branitelja veterana Vojne policije 72. bojne, prije svega zato što su pripadnici te postrojbe počinili ratne zločine u splitskoj Lori. Njih šestorica (Tonči Vrkić, Josip Bikić, Davor Banić, Miljenko Bajić, Ante Gudić i Anđelko Botić) već su pravomoćno osuđeni, dok se protiv dvojice optuženih (Tomislava Dujića i Emilija Bungura) postupci još uvijek vode. Za neke od počinjenih zločina u Lori Republika Hrvatska već je isplatila milijunske odštete obiteljima žrtava.

Premda se formalno ne radi o nagradi samoj postrojbi Vojne policije 72. bojne, nego udruzi koja okuplja njihove nekadašnje pripadnike, radi se o kontroverznom potezu o kojem će se zasigurno voditi rasprava na predstojećoj sjednici Gradskog vijeća, koje konačno potvrđuje listu dobitnika. Dosad se nije dogodilo da Gradsko vijeće zaobiđe prijedlog Komisije za javna priznanja.

Kako Nacional doznaje, na sjednici te komisije – koju čini osmero predstavnika različitih političkih opcija i sedmero istaknutih javnih intelektualaca – nije se raspravljalo ni o jednom od ukupno 43 pristigla prijedloga, pa tako ni o Vojnoj policiji 72. bojne. Jedini izuzetak je ime legendarnog kroničara Miljenka Smoje, o kojemu je nadahnuti govor održao akademik Davorin Rudolf, njegov prijatelj, kum i suradnik.

“Mimo toga odmah se pristupilo tajnom glasovanju i zbrajanju rezultata”, rekao je za Nacional jedan član te komisije. On tvrdi da su neki vanjski članovi tog tijela bliski HDZ-u na sjednicu došli s već pripremljenim “šalabahterima”, odnosno da se o nagrađivanju postrojbe čiji su pripadnici počinili ratne zločine već ranije donijela politička odluka. Za razliku od Smoje, Zoje Odak ili Đordane Barbarić, koji su dobili premoćnu većinu, ova nagrada dobila je jedva potrebnih osam glasova. Neslužbenom rekonstrukcijom može se utvrdili da su svoje glasove za nju dala četiri HDZ-ova vijećnika (Božo Zadro, Tomislav Prljević, Krešimir Čaljkušić i Ante Jukić), zatim Igor Stanišić iz Kerumova HGS-a te Davorin Rudolf, Petar Slapničar i don Drago Šimundža.

Formalni predlagatelj nagrade Vojnoj policiji 72. bojne jest Hrvatski časnički zbor grada Splita, koji istu udrugu prijavljuje na isti natječaj već nekoliko godina. Prije dvije godine nedostajala su joj dva glasa, a prošle godine samo jedan. U samoj prijavi mahom se navode njene mirnodopske aktivnosti poput “skrbi o ratnom putu”, “pomoći obiteljima poginulih”, “rješavanja statusa razvojačenih branitelja”, “promicanja istine o Domovinskom ratu” i slično, a posebno je naglašena inicijativa da se po ovoj postrojbi nazovu ulice u svim gradovima u kojima je djelovala – uz postojeće u Zadru, Šibeniku i Sinju, to bi trebalo učiniti u Kninu i Dubrovniku, dok je u Splitu već podignut spomenik upravo pred ulazom u Ratnu luku Lora. U istoj kandidaturi spominje se moto postrojbe “Za dom i slobodu hrvatskom narodu”, ali ne i zločini počinjeni u to ime.

“U HDZ-u su očigledno odlučili riskirati kako bi uoči izbora sebi približili dio desnog biračkog tijela i braniteljske populacije, a moguće je da su vjerovali kako će taj potez ostati nezapažen zbog nagrade Miljenku Smoji i posthumnog ispravljanja nepravde prema njemu stare 26 godina. Istovremeno su odbili prijedlog da se nagrada dodijeli i Devetoj bojni HOS-a, što bi u javnosti vjerojatno izazvalo još veće kontroverze”, objasnio je za Nacional sugovornik iz Komisije za javna priznanja Grada Splita.

Kurioziteta radi, treba navesti podatak da je ove godine odbijen i prijedlog da se Nagrada za životno djelo dodijeli sadašnjem rektoru Sveučilišta u Splitu Draganu Ljutiću, koji je u inače rodbinskim vezama s obitelji premijera Andreja Plenkovića. Od te činjenice vjerojatno je bitnije da se Ljutić upravo natječe za novi mandat na Sveučilištu, pa je procijenjeno da Nagrada za životno djelo u ovom trenutku ne bi bila umjesna i logična.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.