Povjerenstvo za odlučivanje o sukobu interesa duže od mjesec dana ignoriralo je otkrića Nacionala o tome da je projektna agencija Požeško-slavonske županije pisala prijavu za 200 tisuća eura težak projekt samostana u BiH koji vodi bratić županičina supruga
Nacional otkriva skandaloznu pozadinu vijesti da je Povjerenstvo za odlučivanje o sukobu interesa proteklog tjedna otvorilo predmet protiv požeško-slavonske županice Antonije Jozić zbog dvadeset tisuća eura donacije franjevačkom samostanu Šćit-Rama u BiH koji vodi gvardijan Andrija Jozić, stric županičina supruga, koja pokazuje da je riječ o fingiranju pravde, i to iz dvaju važnih razloga: jer je, prvo, Povjerenstvo na čelu s Aleksandrom Jozić-Ileković duže od mjesec dana ignoriralo otkrića Nacionala o sličnom, ali deset puta skupljem postupku Požeško-slavonske županije, ali i zato što hrvatska državna tijela, na čelu s Ministarstvom regionalnog razvoja i fondova EU, već najmanje pet godina ignoriraju još važnija otkrića Nacionala, prema kojima isti taj ramski gvardijan Andrija Jozić blokira otvorenje dovršenog Doma za stare i nemoćne u Rami, u koji je Hrvatska iz državnog proračuna uložila gotovo pola milijuna eura.
Portal Telegram objavio je u četvrtak, 11. srpnja, kako je Povjerenstvo za odlučivanje o sukobu interesa otvorilo postupak protiv Antonije Jozić, županice Požeško-slavonske županije, “vezano za okolnosti darovanja 20.000 eura javnog novca gvardijanu Franjevačkog samostana Rama-Šćit, fra Andriji Joziću, za gradnju galerije i knjižnice u tom samostanu u Bosni i Hercegovini”. ”Povjerenstvo će prikupiti svu relevantnu dokumentaciju te će utvrditi postoje li pretpostavke za daljnje vođenje postupka protiv obveznice. Ako utvrdi postojanje pretpostavki, Povjerenstvo će od obveznice zatražiti očitovanje te će potom donijeti konačnu odluku na javnoj sjednici”, citirao je Telegram glasnogovornicu Povjerenstva za odlučivanje o sukobu interesa Miu Jurinić. Portal je pritom taj potez Povjerenstva predstavio kao posljedicu njihova navodnog otkrića od ponedjeljka, 8. srpnja, kako je “Ante Jozić, suprug Antonije Jozić, bratić fra Andrije Jozića što je potvrdila i županica, rekavši kako su njen suprug i fra Jozić ‘sinovi dvojice braće’”.
Nakon što je otkriveno da je Antonija Jozić i direktno financirala samostan u BiH koji vodi gvardijan u rodu s njezinim suprugom, još je sumnjivije zašto je rađen i projekt za taj samostan
Telegramov tekst, međutim, samo je “otkriće”, jer je Nacional o rodbinskoj povezanosti supruga požeške županice s ramskim gvardijanom detaljno pisao već mjesec dana ranije, već u uvodu teksta “Erlić dodijelio 200 tisuća eura ‘Čovićevu fratru’ zbog kojeg propada pola milijuna eura iz hrvatskog proračuna”, koji smo objavili 9. lipnja.
Nacional je tada izvijestio kako je “ministar regionalnog razvoja i fondova EU Šime Erlić pretprošlog tjedna dodijelio 210 tisuća eura projektu u kojem sudjeluje Franjevački samostan Rama-Šćit u Hercegovini (…) Odluka ministra Erlića opterećena je i sumnjom u nepotizam, jer je spomenuti projekt, u kojem sudjeluje i Župa svete Barbare Jakšić kod Požege, pisala razvojna agencija Panora Požeško-slavonske županije, koju vodi županica Antonija Jozić čiji je suprug nećak ramskog gvardijana fra Andrije Jozića”. Rodbinsku povezanost s Antom Jozićem, suprugom županice Antonije, za Nacional je potvrdio i sam gvardijan Andrija Jozić, što smo u tekstu i naglasili, opisavši detaljno pozadinu odluke Ministarstva regionalnog razvoja i fondova EU da ramskome samostanu dodijeli 210 tisuća eura: “Za taj je projekt”, napisao je Nacional, “zanimljiva i okolnost da je osmišljen u sklopu redovitih godišnjih susreta Ramljaka u Požegi.
Na tom području, naime, živi dosta Hrvata podrijetlom iz Rame, čiji su bake i djedovi onamo doselili krajem šezdesetih godina prošlog stoljeća, kada je stvoreno umjetno akumulacijsko Ramsko jezero, pa su Ramljaci preseljeni u Slavoniju. Požeški Ramljaci vjerno čuvaju ramsku tradiciju, a održavaju i redovite godišnje susrete. No politički je bizarno da na ta druženja, koja su pod potpunom kontrolom HDZ-a i današnje županice Antonije Jozić, ne pozivaju onoga koga bi najviše trebali – načelnika općine Rama. A ne čine to zato što načelnik Jozo Ivančević – nije u HDZ-u. Pritom županica Antonija Jozić udana je za nećaka ramskog gvardijana fra Andrije Jozića, što je Nacionalu potvrdio sam gvardijan. ‘’Projekt smo dogovorili na susretu Ramljaka u Požegi. Za projekt smo u partnerstvu bili župa svete Barbare Jakšić i mi, i pisali smo ga zajedno. Je li pomogla županija, ne znam. Istina je da smo suprug županice Antonije Jozić i ja stričevići, nećaci, sinovi dvojice braće, ali to s ovim projektom nema nikakve veze. To su zlobne tvrdnje”, kazao je gvardijan Jozić Nacionalovu novinaru.
Nacional je u spomenutom tekstu dalje napisao ovako: “Bile (te tvrdnje, op.a.) zlobne ili ne, činjenica je da je projekt pisala Panora, razvojna agencija Požeško-slavonske županije. Tu je informaciju Nacionalu potvrdila viša referentica za odnose s javnošću i protokol Požeško-slavonske županija Ivana Ognjenčić. Nacional je, naime, u srijedu, 29. svibnja, županijskom Odsjeku za protokol i odnose s javnošću poslao pitanja je li Požeško-slavonska županica Antonija Jozić na bilo koji način pomogla ostvarenje spomenutog projekta, jesu li županica i njezin suprug rodbinski ili prijateljski povezani s gvardijanom Jozićem, te jesu li projekt pisali sami svećenici iz Rame i Jakšića, ili im je pomogla služba županije za EU fondove. Ivana Ognjenčić odgovorila nam je u petak, 31. svibnja, jednom rečenicom: “Ovo tijelo ne raspolaže informacijama koje tražite, osim što možemo potvrditi da je projektnu prijavu radila županijska razvojna agencija.” Službeno je, dakle, potvrđeno da je projektnu prijavu pisala agencija u vlasništvu županije koju vodi HDZ-ova političarka i supruga nećaka ramskog gvardijana, koji je i sam blizak HDZ-u BiH. Ta potvrda nije dokaz, ali jest ozbiljna indicija da je potencijalno riječ o nekoj vrsti nepotističkog utjecaja, u kojemu županica pomaže instituciji strica svog supruga da, premda djeluje u susjednoj državi, dobije pozamašan iznos novca iz hrvatskog državnog proračuna.
Nije jasno zašto Povjerenstvo nije reagiralo na Nacionalov tekst, premda je riječ o deset puta višem novčanom iznosu – 200 tisuća eura – od onoga zbog kojega je Povjerenstvo, više od mjesec dana kasnije, otvorilo predmet protiv županice zbog vrlo sličnog, premda nešto jednostavnijeg slučaja. To je pitanje opravdano tim više jer je portal Telegram, u svojoj vijesti od 11. srpnja da je Povjerenstvo otvorilo predmet protiv županice, napisao kako je “moguće da će eventualni sukob interesa požeško-slavonske županice biti propitkivan i zbog još jedne donacije spomenutom franjevačkom samostanu, na čijem je čelu bratić bračnog druga Antonije Jozić” – upravo ove koju je Nacional opisao u svom članku od 9. lipnja.
Nisu to, međutim, sve nelogičnosti neobičnog slučaja u kojem Povjerenstvo otvara predmet protiv požeške županice zbog donacije od dvadeset tisuća eura, a ne otvara zbog dodjele deset puta višeg iznosa. Jer Ministarstvo regionalnog razvoja i fondova EU već pet godina ignorira otkriće Nacionala iz svibnja 2019., prema kojemu fra Andrija Jozić – za račun Dragana Čovića i HDZ-a BiH – opstruira otvorenje Doma za starije i nemoćne u Rami, u koji je Hrvatska uložila gotovo pola milijuna eura. Opstruira ga, pritom, bez obzira na činjenicu da je Ured za Hrvate izvan domovine još tada, u svibnju 2019., Nacionalu potvrdio kako je svjestan problema s otvorenjem Doma za starije i nemoćne. Prvo su Nacionalu iz tog ureda dostavili precizne podatke o potpori projektu iz hrvatskog državnog proračuna, izvijestivši kako je “Dom za stare i nemoćne Rama kao projekt od osobitog značaja za taj kraj od 2012. do 2015. godine dobio potporu iz Republike Hrvatske u iznosu od 3,1 milijun kuna, a 2017. dodatnu potporu u iznosu 200 tisuća kuna, i to za dio završnog opremanja odnosno unutarnjeg uređenja Doma čije je otvorenje bilo planirano za proljeće/ljeto 2018. godine”. Na pitanje zašto onda Dom još uvijek nije otvoren i je li točno da probleme stvara fra Andrija Jozić uz podršku predsjednika HDZ-a BiH Dragana Čovića, iz tog Ureda nisu odgovorili konkretno, već ovako: “Ured je upoznat sa situacijom nastalom u Javnoj ustanovi Dom za stare i nemoćne osobe Rama te je sukladno svojim ovlastima poduzeo niz aktivnosti s ciljem pronalaska rješenja za nastali spor između suvlasnika Doma. Uz tražena pisana očitovanja, pojedinačne razgovore s predstavnicima suvlasnika i posjet Domu u Rami, predstavnici suvlasnika Doma pozvani su i na zajednički sastanak koji je organiziran u prostorijama Ureda u Zagrebu. Tijekom sastanka predstavnici Ureda jasno su naglasili i ukazali na potrebu veće odgovornosti, tolerantnosti i usmjerenosti prema ostvarivanju zajedničkog cilja, a to je što žurnije otvorenje doma i omogućavanje nesmetanog rada i djelovanja ustanove od općeg interesa. Na sastanku je također jasno upozoreno kako će u slučaju nepostizanja dogovora suvlasnika Doma Ured biti primoran razmotriti i krajnje mjere koje uključuju i povrat financijskih sredstava koja nisu namjenski utrošena.”
Ministarstvo regionalnog razvoja i fondova EU već pet godina ignorira da isti taj ramski gvardijan Andrija Jozić blokira otvorenje dovršenog Doma za stare i nemoćne u Rami, u koji je RH uložila 0,5 mil. eura
Pet godina kasnije, umjesto da Hrvatska, u najmanju ruku, zatraži detaljna objašnjenja o tome zašto Dom još nije otvoren – ako ne već i povrat novca – Ministarstvo regionalnog razvoja i fondova EU ramskome samostanu dodjeljuje dodatnih 210 tisuća eura, ovaj put za gradnju galerije i knjižnice, i to unatoč tome što lokalne udruge tvrde kako gvardijan Jozić za taj projekt nije ishodio potrebne dozvole. Na pitanje Nacionala, pak, je li ministar Erlić, kada je donosio odluku o dodjeli novca, znao da između općine Rama i gvardijana postoji spor oko Doma u koji je hrvatska vlada uložila oko pola milijuna eura, te je li bio svjestan da načelnik općine gvardijana javno optužuje za propast pola milijuna eura koje je Hrvatska uložila u projekt, ministarstvo Šime Erlića “odgovorilo” je navođenjem detalja natječaja, uz ovu rečenicu na kraju: “Nakon što projekt započne s provedbom, Ministarstvo će vršiti redovni nadzor i kontrolu, a partneri na projektu obvezni su sredstva iz ugovora trošiti namjenski i transparentno.” Ne treba sumnjati da je isto takvo uvjerenje u hrvatskoj vladi postojalo i kada je odobravala pola milijuna eura projektu Doma za starije i nemoćne u Rami. Zašto se, ako je tako, država i Požeško-slavonska županija nastavljaju razbacivati novcem poreznih obveznika te zašto tijela nadzora, poput Povjerenstva za odlučivanje o sukobu interesa, tako mlako reagiraju na sumnjive donacije, možemo samo nagađati. Ali s priličnom sigurnošću: nije li to zato što su, s jedne strane, na svim ključnim mjestima za odlučivanje o tom novcu – od požeške županice, preko ministra Erlića, do predsjednika HDZ-a BiH Dragana Čovića, pokrovitelja fra Andrije Jozića – dužnosnici HDZ-a? I nije li to zato što su, s druge strane, u Povjerenstvu za odlučivanje o sukobu interesa, počeli fingirati slučajeve, pa otvaraju one za “siću” od dvadeset tisuća eura, a ne otvaraju one koji su deset puta skuplji?
Komentari