HDZ-ov načelnik Vareša: “Zašto je na Stupnom dolu moralo poginuti civilno stanovništvo, žene, djeca?”

Autor:

Općina Vareš

O tome kako u ratnim zločinima opterećenoj sredini oporavljati zajednicu i uspostaviti međunacionalnu snošljivost govorio je za novi Nacional HDZ-ov načelnik srednjebosanske općine Vareš i ratni časnik HVO-a Zdravko Marošević.

Usprkos traumatičnom nasljeđu ratnog sukoba HVO-a i Armije BiH, u kojemu su obje strane počinile teške ratne zločine nad civilima, Marošević, član HDZ-a BiH i ratni časnik HVO-a, već je drugi mandat osvojio i glasovima Bošnjaka. Marošević je u intervjuu Nacionalovu novinaru Borisu Paveliću objasnio kako je uspio pridobiti bošnjačke sugrađane te kako je u gradu postignuta zavidna razina nacionalnog sklada, a iznio je i svoj stav o tome kako riješiti krizu izbora hrvatskog člana Predsjedništva BiH. Marošević je rođen 1956. u Varešu. Radio je u BiH i u inozemstvu, a početkom devedesetih vratio se u Vareš i priključio HVO-u. U dva izborna ciklusa, od 2004. do 2008. i od 2012. do 2016., predsjedao je Općinskim vijećem, a 2016. na izravnim je izborima izabran za načelnika.

U intervjuu je, među ostalim, odgovorio i na pitanje je li u Varešu teško održavati međunacionalni sklad, jer je grad opterećen zločinom nad Bošnjacima u obližnjem selu Stupni Do, a potom i istjerivanjem vareških Hrvata kao osvetom. Novinar je pitao je li točna informacija da je Marošević sudjelovao na komemoraciji za bošnjačke žrtve u Stupnom Dolu. “Naravno”, odgovorio je Marošević. “Ja sam iz Vareša otišao sa sedamnaest godina i vratio se nesretnih devedesetih. Uključio sam se u HVO u svom selu, kao obični vojnik. Svoju sam obavezu preuzeo kad je bilo najteže: 1993., 1994., Oluja i sve do Daytonskog sporazuma, kao profesionalni časnik HVO-a. Može se kritički govoriti i o jednima i o drugima. Nisu shvatili da već i mali loši potezi nose ogromne posljedice. Iz Vareša je otišlo oko devet tisuća Hrvata i sva im je imovina uništena. Sve to zbog odluka da se pravi akcija gdje je najmanje trebalo”, kazao je.

“Pod onim okolnostima”, ustvrdio je, “morali smo preuzeti vlast”. “Ali je li vrijedilo da se nama iseli devet tisuća Hrvata, da nam budu spaljena sela i mjesne zajednice? Zašto je na Stupnom Dolu moralo poginuti civilno stanovništvo, žene, djeca? Naravno, kao čovjek katolik, znam da je žrtva žrtva. Nije trebalo. A ja sam načelnik općine Vareš. Nisam preuzimao odgovornost da se poklanjam, jer u čije ime da to radim? Ali kad sam postao načelnik svih građana, moja je obaveza bila da se ponosno pojavim i da ljudima kažem: ‘Bila je greška. Nije naše da sudimo, ali neću dozvoliti da itko govori u moje ime. To tražim i za sebe.’ Već ranije i Bošnjaci su dolazili na hrvatska stratišta, premda mi još uvijek tražimo nestale s područja Borovice. Nije lako ljudima koji spavaju s tim teretom. To su moji Stupnodoci prihvatili, a i glasali su za mene i bili su ponosni. I dandanas kad uđem u tu mjesnu zajednicu, jednostavno se osjećam kao svoj na svome”, kazao je Zdravko Marošević.

O ostalim njegovim stajalištima kako da se zajednica nosi s ratnim traumama – što u njegovom Varešu očito funkcionira neuobičajeno dobro – te o načelnikovim stavovima o aktualnoj politici u BiH i regiji, pročitajte u intervjuu Zdravka Maroševića novom broju Nacionala.

ZDRAVKO MAROŠEVIĆ: ‘U Varešu nema bošnjačke, hrvatske ili srpske kafane’

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.