Saborski Odbor za Ustav, Poslovnik i politički sustav u utorak je postigao kompromis oko sadržaja novog Poslovnika, a hoće li u petak biti i izglasan ovisi o tome kako će se izjasniti zastupnici SDP-a koji su najavili da će glasati po savjesti.
Zastupnici vladajuće većine na trećoj sjednici Odbora, na kojoj se razmatrao prijedlog novog Poslovnika, pristali su oporbi dati pravo da uvrštava u dnevni red točke koje su joj važne, i to na način da će se u roku od sedam dana raspraviti o točki koja se na dnevnom redu nalazi najmanje 60 dana, i to uz potpise 30 zastupnika.
Usto, prihvaćen je i kompromis da prvog dana zasjedanja u tjednu klubovi zastupnika mogu slobodno govoriti o temama koje smatraju važnim, odnosno, zatražiti stanke u terminu od 9,30 do 10,45 sati dok bi u sve ostale dane stanka bila u razdoblju između 13 i 14,15 sati.
Prihvaćen je jednoglasno i amandman neovisnog zastupnika Vlahe Orepića kojim će se ubuduće omogućiti i da zastupnici koji nisu članovi nijednog kluba mogu zatražiti stanku, i to jednom tjedno.
Predsjednik Odbora Željko Reiner zadovoljan je postignutim kompromisima je ocjenjuje kako je riječ o koraku naprijed u demokratizaciji Sabora jer će ubuduće moći birati koje zakonske prijedloge i kada želi uvrstiti na dnevni red. Slično ističe i SDP-ov Peđa Grbin koji kaže da sada oporba prvi put u 28 godina parlamentarizma u Hrvatskoj može uvrštavati zakonske prijedloge na raspravu.
Nezadovoljan je međutim Mostov Robert Podolnjak koji naglašava da ovaj prijedlog Poslovnika legalizira duopol u Saboru, jer će samo dva najveća zastupnička kluba moći skupiti 30 potpisa, dok se Most, kao i neke druge nove opcije marginaliziraju jer samostalno neće moći skupiti potpise i morat će za potpise moliti druge klubove.
SDP-ovci će, nakon što je postignut kompromis, povući više od 350 svojih “opstruktivnih” amandmana, a i Most će povući svoje koji se ponavljaju, ali će pri glasanju ipak tražiti izjašnjavanje o 15-ak suštinskih amandmana.
Iako je prvotni prijedlog Poslovnika predviđao ukidanje vjerodostojnog tumačenja zakona, nakon rasprave, i od toga se odustalo.
Za izglasavanje Poslovnika potrebno je 76 glasova zastupnika.
Komentari