Društvene mreže su kroz zadnje godine etablirale pojam „streets won’t forget“ kao dio nogometnog vokabulara. Prijevod sa engleskog je jasan, a odnosi se na igrača, ili ponekad samo na neki događaj, koji je zauzeo posebno mjesto u srcima i glavama nogometnih navijača. Opet, ne u smislu najvećih nogometaša svijeta, poput Messija, Ronalda, Lewandowskog ili Neymara, nego i smislu ikona „iz drugog plana“.
With Hatem Ben Arfa joining Lille today, we're using that as our excuse to dig this one out! 🤩
What. A. Goal! 🤤
📹 @premierleague pic.twitter.com/patvnzyEGi
— MCCCSHCas (@MCCCSHCas) January 19, 2022
Hatem Ben Arfa će nakon pola godine pauze opet igrati. Potpisao je za Lille a prema ugovoru suigrač našeg Ive Grbića bit će do kraja aktualne sezone. Prošle sezone Ben Arfa je bio član Bordeauxa za koji je u 24 utakmice ubilježio dva gola i pet asistencija, a od ljeta je bio bez kluba. Lille je za 34-godišnjeg (7. ožujka 1987.) Ben Arfu deseti klub u karijeri u kojem će pokušati pokazati još malo od nogometne čarolije koja ga je krasila ponajviše dok je igrao za Newcastle i Nicu. Njegovi driblinzi i golovi, ali i ludosti koje je izvodio izvan terena, smještaju ga u streets won’t forget momčad svih vremena, definitivno.
Golovi koje je postigao za Newcastle protiv Boltona i Blackburna spadaju u kategoriju mitskih, ali to su samo neki od milijun poteza kojima je osvajao nogometne fanove.
10 years ago today, Hatem Ben Arfa did this against Blackburn… 😍
This guy was a serious, serious baller. On his day he was unplayable! 🔥 pic.twitter.com/HcQx4d2slc
— SPORTbible (@sportbible) January 7, 2022
Ben Arfa je počeo igrati nogomet u Athletic Club de Boulogne-Billancourtu, zatim je otišao u FC Versailles 78 a onda je selekcioniran u Clairefontaine akademiju kroz koju su prošli Anelka, Rothen, Christanval, Matuidi, Henry, Giroud, Mbappe, Saha… Tamo se zadržao tri godine dok ga, kao 15-godišnjaka, nije doveo Lyon gdje je debitirao kao 17-godišnjak u sezoni 2004/05. Tada je još igrao na poziciji napadača, a od sezone 2007/08, nakon odlaska Sylvaina Wiltorda i Florenta Maloude, trener Alain Perrin ga je prebacio na lijevo krilo. Nakon četiri uspješne sezone u kojima je u 64 utakmice zabio sedam golova a s Lyonom osvojio četiri titule, iz kluba je otišao na ružan način, nakon tučnjave na treningu sa Sebastienom Squillacijem. Prodan je u Marseille za 12 milijuna eura a u novom klubu se već u srpnju 2009. na treningu potukao s Djibrilom Cisseom, nakon čega je potonji poslan na posudbu u Southampton. Ben Arfa je igrao dobro, ali se na zagrijavanju za utakmicu Lige prvaka protiv Liverpoola zakačio sa suigračem Modesteom M’bamijem, ostali suigrači su ih morali razdvajati, pa se opet više pričalo o njegovom karakteru nego igrama. Problemi su se nizali, protiv PSG-a se odbio zagrijavati za ulazak u igru pa je suspendiran, početkom sljedeće sezone ga je klub kaznio s 10 tisuća eura jer nije došao na trening, kasnije se i posvađao s trenerom Didierom Deschampsom…
U drugoj sezoni s Marseiileom je osvojio Ligue 1, međutim u ljeto 2010. za njega je interes iskazalo nekoliko klubova a Ben Arfa je na silu odlučio forsirati realizaciju transfera. Standardno, opet se posvađao sa svima i nije se pojavio na početku priprema. Za 8.5 milijuna eura prodan je u Newcastle gdje je potvrdio svoj status vrhunskog driblera ali i igrača, blago rečeno, čudnog karaktera. U dresu Svraka ispočetka se mučio s ozljedama, u prvoj sezoni slomljena mu je potkoljenica pa je u Premier ligi odigrao samo četiri utakmice. U sezoni 11/12 upisao je pet golova i šest asistenbcija u 26 ligaških utakmica, bio je to pravi Ben Arfa koji je oduševljavao driblinzima i golovima. Sljedeća, sezona 12/13 opet mu je bila prožeta uzastopnim ozljedama pa je u samo 19 utakmica u PL upisao četiri gola i dvije asistencije.
Still pisses me off that Hatem Ben Arfa never truly realized his full potential 😩. on his day, man was unstoppable. Poetry in motion 🔥 pic.twitter.com/rcpqcyYlES
— ODABI (@Odabiprecious1) January 18, 2022
Sljedeća sezona donijela mu jer posudbu u Hull, međutim već u prosincu je vraćen s posudbe nakon što se nije pojavio na utakmici protiv Chelsea. Prethodno je protiv Manchester Uniteda zamijenjen već u 35. minuti jer je do tog momenta vratar Hulla imao više pretrčanih metara od Ben Arfe. Mjesec dana kasnije, u siječnju 2015., Newcastle je raskinuo ugovor s Ben Arfom koji je odmah zatim odlučio potpisati na Nicu, međutim te sezone je već igrao za dva kluba pa do kraja sezone više nije mogao igrati. Strpljen-spašen, Ben Arfa je sljedeću sezonu stvarno zaigrao za Nicu, u 34 ligaške utakmice zabio je 17 golova i odveo Nicu do sjajnog četvrtog mjesta. Istekom jednogodišnjeg ugovora na ljeto 2016. potpisao je za PSG ali nakon što je u prvoj sezoni za samo 626 ligaških minuta upisao dvije asistencije, u drugoj uopće nije igrao, ni minute. Malu osvetu odradio je u sljedećoj sezoni, s Rennesom je osvojio francuski kup pobjedom protiv PSG-a u finalu, no nakon još šest mjeseci otišao je u Valladolid gdje je u proljeće 2020. odigrao samo pet utakmica.
Novu dozu čarolije gledali su navijači Bordeauxa u prvoj polovici sezone 20/21, međutim težak karakter je opet uzeo svoje pa se Ben Arfa posvađao sa kapetanom Laurentom Koscielnyjem i još nekoliko suigrača, zatim sa trenerom Jean-Louisom Gassetom, pa je unatoč dva gola, pet asistencija i prema WhoScored statistici statusu najboljeg driblera liga petice (4.8 driblinga po utakmici, ispred Neymara, Messija, Mbappea i Saint-Maximea) na kraju sezone otišao iz kluba.
Kakvog Ben Arfu ćemo gledati u dresu Lillea?
The career of Hatem Ben Arfa:
✍️ Lyon (2004/08)
✍️ Marseille (2008/11)
✍️ Newcastle (2011/14)
✍️ Hull City (2014)
✍️ Nice (2015/16)
✍️ PSG (2016/18)
✍️ Rennes (2018/19)
✍️ Valladolid (2020)
✍️ Bordeaux (2020/21)
✍️ Lille (2022) pic.twitter.com/E1KwMoA1VM— Football Tweet ⚽ (@Football__Tweet) January 19, 2022
Komentari