Hanfa pokrenula web stranicu “Novac za sutra”, žele prevenirati pokušaje prevare građana

Autor:

Zagreb, 15.06.2020. -Hrvatska agencija za nadzor financijskih usluga (HANFA) predstavila je na novinskoj konfrenciji novi edukativni internetski portal Hanfe posvećen štednji i ulaganjima za budućnost te pravima korisnika financijskih usluga. Na slici  predsjednik Upravnog vijeća Hanfe Ante Žigman. foto HINA/ Tomislav PAVLEK/ tš

foto HINA/ Tomislav PAVLEK

Preventivno je dobro imati sve potrebne informacije kako građani ne bi nasjeli raznim ponudama za laku zaradu, one su veliki financijski rizik zbog kojeg građani mogu ostati bez cjelokupne štednje i imovine. Upravo je zbog toga Hrvatska agencija za nadzor financijskih usluga, HANFA, pokrenula novu web stranicu posvećenu boljoj financijskoj pismenosti građana. Portal Novac za sutra, http://www.novaczasutra.hr/, posvećen je svima koji žele odgovorno razmišljati o novcu, upravljati svojim životnim standardom i planirati svoju budućnost. Na ovaj se način građanima želi pomoći te ih podržati u razvoju njihova znanja o novcu, s primarnim naglaskom na odgovorno ulaganje na temelju pravodobnih informacija, ali i dobro promišljenih osobnih odluka.

Tri su glavne odrednice financijskog znanja građana koje treba unaprijediti – razmišljati dugoročno kada je riječ o ulaganju u mirovinu, iznimno je važno ne biti financijski naivan i ne vjerovati stranicama koje promoviraju laku zaradu te dobro proučiti priloženi rječnik pojmova, dobro pročitati opće uvijete i ‘sitna slova’.

“Potreba za financijskim obrazovanjem građana u Hrvatskoj iznimno je velika, posebno u vremenu promjene potrošačkih i štednih navika zbog utjecaja epidemije koronavirusa na osobne financije. Dugoročno planiranje štednje za narednih 10, 15 i 20 pa i više godina je jako važno kako bismo pripremili temelje za mirovinu na vrijeme, a ne da o njoj počinjemo razmišljati s 55 godina. Potom je važno da ljudi budu što manje financijski naivni, da ne nasjedaju na lažna obećanja i da ne izgube svoj zarađeni ili ušteđeni novac kao npr. putem web stranica koja nude brza bogaćenja . I treće, ali ne i najmanje važno, je naučiti podrobno čitati informacije i dokumente kada odlučujemo koju ćemo uslugu odabrati i kakav ćemo ugovor potpisati”,  pojasnio je predsjednik Upravnog vijeća HANFA-e Ante Žigman.

Čega se i na koji način treba paziti možete pogledati i na našoj Facebook stranici.

Osvrnuvši se na dosadašnje rezultate financijske pismenosti, Žigman ističe da očekuje i veći doprinos od financijskih društava, posebno društava za upravljanje mirovinskim fondovima. U tu im je svrhu HANFA propisala smjernice za osnaživanje financijske pismenosti. S obzirom na to da su pojmovi vezani uz mirovinski sustav i mirovinsku štednju još nedovoljno poznati ukupnoj javnosti ove će smjernice doprinijeti većoj javnoj prisutnosti i prepoznatljivosti mirovinskih fondova, boljem poznavanju mirovinskih pojmova te osnaživanju ukupne razine financijske pismenosti građana. Smjernicama je, između ostalog, definirano i obuhvaćeno razdvajanje aktivnosti za osnaživanje financijske pismenosti od promidžbenih aktivnosti društava, obveza strategije u provođenja aktivnosti, segmentacija aktivnosti prema ciljnim skupinama, način izvještavanja regulatora o aktivnostima i drugo. O poduzetim aktivnostima mirovinska društva redovito će izvještavati HANFA-u, a navedene obaveze društva ne bi trebali promatrati kao zadovoljenje zakonske obaveze već kao doprinos boljoj vidljivosti rada mirovinskih društava te jačanju povjerenja osiguranika u ukupan mirovinski sustav. Dobra je vijest da se neto imovina mirovinskih fondova s ukupno 113 milijardi kuna uspjela vratiti razinama prije početka pandemije koronavirusa, kao i da su investicijski fondovi nakon teškog perioda pada imovine u ožujku počeli bilježiti početak povratka ulagača.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.