Vahid Halilhodžić se kvalificirao s Marokom na SP u Kataru bez nekoliko velikih zvijezda koje je potjerao iz reprezentacije. Oni mu to nisu oprostili, a nogometni savez mora odlučiti koga će se odreći – izbornika ili igrača
Reprezentacija Maroka pod vodstvom izbornika Vahida Halilhodžića plasirala se na Svjetsko prvenstvo u Kataru iako je kroz kvalifikacije igrala bez nekoliko jako kvalitetnih igrača, Hakima Ziyecha (Chelsea), Adela Taarabta (Benfica), Abderrazaka Hamdallaha (Al-Ittihad), Noussaira Mazraouija (Ajax), Aminea Harita (Marseille) i Younèsa Belhande (Adana Demirspor). Reprezentacije kao što je Maroko nemaju toliko širok raspon kvalitete da bi lagano nadomjestila ovu šestoricu igrača koje Transfermarkt procjenjuje na ukupno 69,6 milijuna eura (Ziyech 32, Mazraoui 20, Harit 9, Hamdallah 3,6, Taarabt 3, Belhanda 2 milijuna), ali Halilhodžić je unatoč tome uspio odvesti svoju selekciju na Svjetsko prvenstvo u Katar. Nakon Obale Bjelokosti 2010. godine, Alžira 2014., Japana 2018. Halilhodžić se s Marokom četvrti put zaredom plasirao na najveće svjetsko nogometno natjecanje.
Maroko će u Kataru prvu utakmicu igrati 23. studenoga protiv Hrvatske, Skupinu F osim ovih dviju selekcija čine još Belgija i Kanada. Ždrijeb je odlučio da Hrvatska SP otvara baš protiv izbornika kojeg dobro poznaje, ali i koji jako dobro poznaje Hrvatsku. Osim nogometnih veza kroz ligu bivše države, 69-godišnji Halilhodžić je bio sjajni napadač Veleža i reprezentativac Jugoslavije s osam golova iz 15 utakmica, hrvatskoj javnosti najpoznatiji je po trenerskom angažmanu u Dinamu u sezoni 2010/11. Došavši u klub na mjesto Velimira Zajeca nakon ispadanja u kvalifikacijama Lige prvaka od moldavskog Sheriffa iz Tiraspora, vodio je Dinamo kroz Europsku ligu, gdje je s 2-0 iznenadio moćni Villarreal, ali je domaćim porazom od PAOK-a u zadnjem kolu propustio osigurati proljeće u Europi. Napustio je Dinamo nakon dobro poznatog sukoba u svlačionici sa Zdravkom Mamićem tijekom poluvremena utakmice protiv zaprešićkog Intera.
U sada već dugoj trenerskoj karijeri koja traje od 1993. godine, Halilhodžić, rođen u Jablanici, vodio je i Beauvais, Raja Casablancu, Lille, Rennes, Paris Saint-Germain, Trabzonspor, Al-Ittihad i Nantes.
Halilhodžić je na prethodnim trima svjetskim prvenstvima bio samo s Alžirom 2014. godine. U Obali Bjelokosti dobio je otkaz četiri mjeseca prije SP-a 2010., nakon što je na Afričkom kupu nacija ispao u četvrtini finala od Alžira, što je okarakterizirano kao veliki neuspjeh. Japanci su mu dali otkaz samo dva mjeseca prije SP-a u Rusiji 2018. godine, a razlog su bile loše igre u pripremnim utakmicama koje su došle nakon domaćeg poraza 4-1 od Južne Koreje u finalu Istočnoazijskog kupa. S Alžirom 2014. Halilhodžić je napravio veliki uspjeh, ispali su u osmini finala od Njemačke, kasnijeg svjetskog prvaka, koja je nakon produžetaka slavila tijesnu 2-1 pobjedu.
Halilhodžiću ni ove kvalifikacije i period pred Svjetsko prvenstvo nisu lagani, kako zbog spomenutog razilaženja sa šestoricom kvalitetnih igrača tako i zbog ispadanja od Egipta na Afričkom kupu nacija u četvrtini finala, koje je također označeno kao neuspjeh. Zbog obaju razloga Halilhodžić ima jaku opoziciju i među navijačima, ali i članovima marokanskog nogometnog saveza.
S jedne strane, Halilhodžić je napravio sjajan posao činjenicom da se na SP plasirao igrajući bez nekoliko sjajnih igrača. S druge strane, Maroko bi u idealnim uvjetima, sa svim najboljim igračima u sastavu, bio još puno bolji i normalno je da dio navijača želi vidjeti Ziyecha i ostale odbačene igrače u momčadi.
Ziyech, po Halilhodžićevim riječima, nije bio spreman podrediti se kolektivu, glumio je ozljede kada mu se nije dalo igrati. Izbačen je zbog nediscipline
Nezadovoljnici među marokanskim navijačima su jedno vrijeme putem društvenih mreža gurali kampanju #NoZiyechNoParty kojom su željeli napraviti dodatni pritisak javnosti na Halilhodžića, odnosno na vodstvo marokanskog saveza u cilju smjene izbornika. Ipak, rezultati su argument koji je bosanskom stručnjaku na čelu marokanske reprezentacije davao za pravo.
Maroko je u Skupini I s Gvinejom Bisau, Gvinejom i Sudanom upisao svih šest pobjeda uz gol-razliku 20-1. Afričke kvalifikacije su drukčije od europskih, tamo pobjednici deset kvalifikacijskih skupina igraju još jedan krug, a Maroko je tamo s 1-1 i 4-1 preko DR Konga uz Ganu, Senegal, Tunis i Kamerun osigurao put iz Afrike u Katar.
Vahid Halilhodžić je Maroko preuzeo u kolovozu 2019. godine i od početka je zauzeo čvrsti stav prema kojemu su kolektiv i disciplina na prvom mjestu. Odmah je javno dao svima do znanja da ga ne zanimaju zvijezde, nego način na koji će reprezentacija igrati te da će mu za provođenje svih ideja trebati vremena. Ubrzo je i dokazao da misli ozbiljno: u odnosu na početnu postavu koju je na Afričkom kupu nacija 2019. vodio izbornik Herve Renard, kod Halilhodžića su na istom natjecanju ove godine u prvih 11 ostala samo trojica, vratar Yassine Bounou (Sevilla), stoper Romain Saïss (Wolverhampton) i napadač Youssef En-Nesyri (Sevilla).
„Promijenio sam 85 ili 90 posto igrača nacionalne selekcije kako bih stvorio momčad koja slijedi filozofiju potrebnu za stvaranje rezultata. Trebamo vremena“, rekao je Halilhodžić ubrzo po dolasku na klupu Maroka.
Hakim Ziyech je uz Achrafa Hakimija najveća zvijezda marokanskog nogometa, međutim, za razliku od spomenutog igrača PSG-a za reprezentaciju ne igra. Ziyech je skrenuo pažnju svjetske nogometne javnosti na sebe u sezoni 2018/19. kada je sa senzacionalno dobrim Ajaxom stigao do polufinala Lige prvaka gdje ih je golom Lucasa Moure u šestoj minuti sudačke nadoknade eliminirao Tottenham. Ziyech je te sezone u Ligi prvaka upisao po tri gola i asistencije, dva puta je u dvije utakmice zabio Realu, jednom Tottenhamu. Ajax je te sezone osvojio i domaću duplu krunu, u Eredivisie Marokanac je imao čak 16 golova i 17 asistencija. Godinu dana kasnije Chelsea je Ajaxu za Ziyecha platio 40 milijuna eura, a u londonskom klubu je do sada 14 golova zabio i devet asistirao.
‘Promijenio sam 85 ili 90 posto igrača nacionalne selekcije kako bih stvorio momčad koja slijedi filozofiju potrebnu za stvaranje rezultata’
Dres Maroka zadnji put je nosio u lipnju prošle godine u prijateljskoj utakmici protiv Burkine Faso. Iako je Ziyech nesporno iznimno kvalitetan nogometaš, Halilhodžić ga je bez problema maknuo iz marokanske selekcije. Razlog je nedisciplina. Ziyech se, po Halilhodžićevim riječima, nije bio spreman podrediti kolektivu i glumio je ozljede kada mu se nije dalo igrati. „Momčad je važnija od bilo kojeg pojedinca. Morate biti ponosni kada obučete nacionalni dres, a iza vas stoji 38 milijuna Marokanaca koji žive za uspjeh svoje reprezentacije. To je nešto posebno i zbog toga se svi u reprezentaciji moraju ponašati korektno.“
Ziyechu ove izbornikove riječi nisu dobro sjele, odgovorio mu je putem društvenih mreža optužujući ga da laže, no Halilhodžića to nije zabrinulo. „Prvi put u karijeri sam vidio da igrač unatoč svim medicinskim testovima tvrdi da je ozlijeđen i da ne može trenirati. Dok sam izbornik Maroka, neću tolerirati takve stvari.“
Statistika i rezultati su jasno uz marokanskog izbornika: u 14 utakmica u kojima je Ziyech igrao pod Halilhodžićem, Maroko je zabio 21 gol. U sljedećih 11 utakmica, bez Ziyecha, Maroko je 28 puta tresao suparničke mreže. „Sada igramo puno brže, puno smo okomitiji“, komentirao je izbornik igre otkako u sastavu nema zvijezdu Chelseaja.
Ajaxov desni bek Noussair Mazraoui (24) je rođen i odrastao u Nizozemskoj, međutim, odlučio se igrati za državu svojih roditelja. U Ajaxu je od 2016. godine, a ovoga će ljeta promijeniti klub. Mazraouija je htjela Barcelona koja se dosta muči s pozicijom desnog beka, no izvještaji iz Njemačke kažu da će Marokanac potpisati za Bayern, i to besplatno jer mu zadnjeg dana lipnja ističe ugovor s Ajaxom.
Mazraoui je rekao da se s izbornikom razišao oko situacije koja, po njemu, nije trebala biti razlog izbacivanja iz reprezentacije. „Malo sam zakasnio na jedan trening reprezentacije. Kada sam stigao, bilo mi je jasno da je izbornik ljut na mene. Trenirali smo tog dana na velikoj vrućini i izbornik je tražio da svakih pet minuta stanemo i popijemo vodu. Za vrijeme jedne takve pauze ja nisam pio, nisam bio žedan u tom trenutku. Izbornik mi je prišao i rekao da popijem vode, što sam odbio, ali on je nervozno inzistirao. Kako bi smirio situaciju, Romain Saïss mi je htio dodati bocu vode, ali ja sam je bacio na pod. Tu su krenuli problemi.“ Halilhodžićeva verzija je drukčija i vrlo kratka: „Mazraoui je odbio igrati.“
S drugim igračima bili su problemi slične prirode. Halilhodžić je na jednoj press-konferenciji rekao da je telefonski razgovarao s napadačem Al-Ittihada Hamdallahom, koji je od njega tražio status ključnog igrača u reprezentaciji. „To je laž, mi uopće nismo razgovarali“, rekao je na to Hamdallah, a Halilhodžić mu je odgovorio slično kao i Ziyechu: „Nacionalni dres ne pripada nikome osobno, ni meni ni Hamdallahu. Nacionalni dres pripada Marokancima.“ Hamdallah nije osobito medijski poznat, prvenstveno zbog činjenica da je već godinama član azijskih klubova. Radi se o igraču koji je ove sezone u saudijskoj Professional League u 14 utakmica zabio 13 golova, što ga stavlja na peto mjesto tamošnje liste strijelaca.
Younes Belhanda nije više pozivan u reprezentaciju nakon što je prigovorio Halilhodžiću zbog smjene fizioterapeuta koji je bio blizak s igračima
Younes Belhanda (32), član turskog Adana Demirspora, nije zaigrao za reprezentaciju otkako je Halilhodžić na mjestu izbornika. Belhanda je prije Halilhodžićevog dolaska za Maroko igrao 50 puta i zabio pet golova. „Igrao sam 12 godina za Maroko koji je uvijek bio moja reprezentacija, mogao sam izabrati Francusku i igrati za Tricolore, ali za mene je uvijek postojao samo Maroko. Nikad nisam odbijao pozive, kad je trebalo ići u Gambiju ili Centralnoafričku republiku, ja sam bio tu“, rekao je Belhanda koji je igrao još i za Montpellier, Schalke, Dinamoj Kijev, Nicu i Galatasaray. U mlađim kategorijama igrao je za Francusku, u kojoj je i rođen, međutim, kasnije je odlučio igrati za Maroko. Radi se o plemenitom veznjaku, klasičnoj desetki. „Kad sam trebao 2019. zaigrati za reprezentaciju, imao sam problem s leđima, što je MRI pregled potvrdio. S Halilhodžićem sam se tada pristojno pozdravio, sve je prošlo korektno. Međutim, uskoro sam čuo da je maknuo fizioterapeuta koji je bio u reprezentaciji 20 godina, prebacio ga je u mlađe kategorije jer je, po izbornikovu mišljenju, bio preblizak s igračima. Stoga sam se javio izborniku i rekao mu kako nije u redu tako maknuti fizioterapeuta. I tu je bio kraj, nakon toga više nisam pozvan u reprezentaciju. Sada se više ni ne bih odazvao, on je za mene mrtav čovjek.“
Za razliku od ostalih, ofenzivni veznjak Marseillea Amine Harit nije imao sukob s Halilhodžićem niti ga je izbornik izbacio iz reprezentacije zbog neke nepodopštine. Jednostavno, Halilhodžić nije pozvao Harita jer smatra da nema kvalitetu za marokansku reprezentaciju, a jedini određeni problem je to što je izbornik javno rekao igraču što misli o njegovim igrama u nacionalnom dresu: „Dvije godine je igrao za reprezentaciju. Pogledajte mu statistiku, sve će vam biti jasno.“ Harit je za Maroko igrao 11 puta, upisao je tri asistencije, bez postignutog gola. Harit je nedavno rekao kako bi, ako dobije poziv, bez problema opet zaigrao za Maroko. „Stvar je u tome da ne bih igrao za Vahida Halilhodžića nego za Maroko“, poručio je veznjak Marseillea. I Harit je, kao i Belhanda, rođen u Francuskoj. Igrao je za U-18, U-19, U-20 i U-21 selekcije Francuske nakon čega se odlučio za državu svojih roditelja. Nogometno je odrastao u Nantesu koji ga je u ljeto 2017. prodao Schalkeu za osam milijuna eura, a od zadnjeg dana kolovoza 2021. godine na posudbi je u Marseilleu. Ovaj je sjajni dribler ove sezone u francuskoj Ligue 1 do sada upisao četiri gola i tri asistencije.
Komentari