Politolog Hakan Günes s Instituta za društvene znanosti Sveučilišta u Istanbulu razgovarao je za novi broj Nacionala s novinarkom Zrinkom Vrabec Mojzeš.
Mnoge u Europskoj uniji posebno zabrinjava utjecaj Turske u BiH, gdje su veze između vodeće stranke SDA i predsjednika Recepa Tayyipa Erdoğana izuzetno snažne, i smatraju da će Turska islamizirati BiH. Na naše pitanje ima li u tome istine, Günes je odgovorio pozitivno.
Objašnjava da je ambicija Erdoğana da u zemljama od turskog interesa na vlasti budu stranke koje misle slično kao i on i podržavaju mrežu takvih stranaka i vlada diljem svijeta – od Afrike preko Francuske do BiH. “Međutim, on može trgovati i poslovati i s političkim vođama koji ne dijele njegova uvjerenja, poput, na primjer, Vučića. Dakle, mislim da u BiH ima elemenata pokušaja islamizacije, ali su ti pokušaji prilično uravnoteženi zahvaljujući reakciji i otporu Muslimana u BiH. Jer oni su dugo živjeli u Jugoslaviji, njima je predsjednik Tito još uvijek heroj. Njegovi portreti su u mnogim kućama bosanskih muslimana, pa i u nekim restoranima, a to je činjenica koju malo tko spominje”, rekao je.
Ističe da su Muslimani u BiH ograničili val islamizacije. “Taj proces organizira, podupire i financira nekoliko zemalja, prije svega Saudijska Arabija, zemlje Zaljeva, pa čak i džihadisti. Turska podržava moderne i umjerene islamiste, ali sigurno ne ekstremiste. I u Albaniji se mogu vidjeti takvi pokušaji radikalne islamizacije koji su vrlo opasni, osobito u najsiromašnijim dijelovima, a toga ima i u Srbiji”, izjavio je za Nacional.
Dodao je da u tim zemljama koriste europski novac za obrazovanje imama koji podučavaju takav radikalni islam, a iz pragmatičnih razloga ulaze u interesne koalicije s populističkim vladama. “Ne vjerujem da je itko u Zagrebu, Beogradu ili Sarajevu napravio stvarnu analizu opasnosti koje takve religijske mreže i doktrine predstavljaju”, poručio je Günes.
Komentari