HAJDUK OPET DRUGI Splićani golom Marka Livaje do pobjede protiv potpuno bezopasnih Osječana

31.08.2024., stadion Poljud, Split - SuperSport HNL, 05. kolo, HNK Hajduk - NK Osijek. Aleksandar Trajkovski, Tiago Dantas Photo: Sime Zelic/PIXSELL

Sime Zelic/PIXSELL

Hajduk je na Poljudu pred 17.137 gledatelja s 1-0 pobijedio Osijek pa sada s 11 bodova nakon pet kola stoji na drugom mjestu SuperSport HNL-a. Hajduk je do pobjede došao golom u 56. minuti Marka Livaje koji je pred kraj utakmice zabrinuo navijače splitskog kluba kada je legao na travnjak nakon čega je izašao iz igre. Osijek je u Splitu ostavio vrlo blijed dojam, zapravo u skladu s njihovim bodovnim kontom i pozicijom u poretku, dijele predzadnje i zadnje mjesto s Belupom koji također ima jedan bod.

Do 39. minute bila je to utakmica koja je teško mogla zadovoljiti čak i najveće zaljubljenike u HNL, uz tek jedan dalekometni pokušaj Durdova nije se imalo što vidjeti. Pred kraj prvog dijela Hajduk je konačno malo živnuo, Durdov je u 39. minuti na desnom krilu prošao Jurišića i dobro pokušao tražiti surotni kut no Malenica je finom paradom obranio. Dvije minute kasnije Rakitić je iz slobodnog udarca sa 17 metara pucao malo pored vratnice a odmah zatim Kalik je pokušao iz okreta, pored gola. Osijek u prvih 45 nije uputio ni jedan jedini šut prema golu, to puno govori o njihovoj igri.

Hajduk je odmah u prvoj minuti nastavka imao ogromnu šansu, Hrgović je na desnoj strani na dodavanje Durdova gurnuo loptu u sredinu a na Kalikov šut Malenica je sjajnim refleksom u padu uspio odbiti loptu.

Do vodstva Hajduk je došao, naravno, preko Marka Livaje, kad nije išlo drukčije onda je kapetan Splićana u 56. minuti odlučio sve sam napraviti, primio je loptu od Pukštasa, „prošetao“ se kroz zadnju liniju Osijeka i siloviti šutom matirao Malenicu. Osječani su tražili prekršaj u začetku akcije, sudac Zebec je dvaput (!) išao gledati VAR monitor pa pokazao na centar.

Četiri minute kasnije glavom je zabio Pukštas na ubačaj Rakitića iz slobodnog udarca ali suci u VAR sobi su nakon dugog vijećanja dojavili Zebecu da se radilo o zaleđu.

Osijek je u 78. minuti uspio uputiti prvi udarac na gol, Matković je glavom nakon kornera pucao preko gola a minutu kasnije Trajkovski je mogao riješiti utakmicu međutim nakon što je na 16 metara oduzeo loptu Nejašmiću udarac mu je obranio Malenica. Pukštas je igrao odlično, u 81. minuti na desnoj strani oslobodio čuvara i pucao malo pored suprotne vratnice. Osijek je na kraju ipak ozbiljno zaprijetio, u 89. minuti Živković je dao loptu lijevo Hernaniju čiji šut nogom brani Lučić. Do kraja šeste minute nadoknade Osječani su pokušali pritisnuti no bez učinka.

HAJDUK – OSIJEK 1-0

HAJDUK: Lučić – Hrgović (75. Sigur), Elez, Prpić, Diallo – Rakitić, Krovinović – Durdov (49. Trajkovski), Pukštas, Kalik (75. Dajaku) – Livaja (Benrahou).

OSIJEK: Malenica – Omerović (69. Hernani), Jelenić, Husić, Jurišić – Dantas (69. Soldo), Nejašmić – Bukvić (81. Živković), Mikolčić (81. Jugović), Matković – Ademi (18. Jakupović).

Strijelac: 1-0 Livaja (56.)