Povjerenik EU za proširenje Johannes Hahn i austrijski ministar vanjskih poslova Sebastian Kurz rekli su u nedjelju u Beču da se nekontrolirana masovna kretanja migranata prema Sjevernoj Europi trebaju zaustaviti i da poput balkanske rute treba prekinuti migrantski tok preko Italije.
Izjavu su dali uoči petog seminara ministara vanjskih poslova Europske pučke stranke (EPP), zemalja zapadnog Balkana i istočnog partnerstva na kojem sudjeluje hrvatski šef diplomacije Miro Kovač.
“Moramo zaustaviti ilegalna nekontrolirana masovna migrantska kretanja prema Europi, zatvoriti migrantske rute i učiniti sve kako bi se migranti zadržali u regiji”, rekao je Johannes Hahn.
Nije radi se o tome da Europska unija postane “utvrda”, nego o učinkovitom osiguranju njezinih vanjskih granica kako bi se spriječio masovni ilegalni priljev migranata u EU, rekao je Hahn te istaknuo “Samo trećina migranata koji su do sada ušli u EU su izbjeglice iz Sirije”.
“Ono što smo napravili na balkanskoj ruti moramo učiniti i s Italijom te u Sredozemlju”, rekao je austrijski ministar Kurz.
Zauzeo se za to da se osigura pomoć izbjeglicama u Grčkoj i u zemljama njihova podrijetla.
“Naša je obveza pomoći izbjeglicama”, rekao je Kurz.
Hahn je pozdravio tursku odluku da izbjeglice u Turskoj mogu raditi, jer će tako ostati u blizini njihove domovine.
Raspodjelu izbjeglica po zemljama članicama Europske unije Kurz vidi samo izravno iz Grčke ili Turske.
Izrazio je nadu da će se na summitu Europske unije i Turkse 17. i 18. ožujka u Bruxellesu postići dogovor s Turskom o migrantima koji preko te zemlje ulaze u Uniju.
“Kretanja izbjeglica se ne mogu potpuno zaustaviti, ali u dogovoru s Turskom i učinkovitim osiguranjem vanjskih granica EU-a mogli bismo izbjegličku krizu staviti pod nadzor”, drži ministar Kurz.
Na petom seminaru ministara vanjskih poslova EPP-a na kojem su teme izbjeglička kriza, zapadni Balkan te istočno partnerstvo sudjeluju i bugarski ministar Daniel Mitov, ciparski Ioanis Kasovlides, ministri vanjskih poslova ili visoki državni dužnosnici iz zemalja zapadnog Balkana: Albanije, Bosne i Hercegovine, Kosova, Srbije, Makedonije. Sudjeluju i ministri iz zemalja istočnog partnerstva Armenije, Gruzije, Moldavije i Ukrajine.
Komentari