fbpx

HAC poziva vozače da na put ne kreću bez zimske opreme. Krunoslav Mikec otkriva kakva nas zima čeka

Autor:

27.11.2023., Zagvozd - Snijeg koji je poceo padati u jutarnjim satima stvara probleme u prometu Photo: Matko Begovic/PIXSELL

Photo: Matko Begovic/PIXSELL

Zimske ekipe su na terenu i po potrebi tretiraju asfaltne površine kako ne bi došlo do zaleđivanja s obzirom na za vikend najavljenu susnježicu i snijeg, poručuju u petak iz Hrvatskih autocesta (HAC), a vozače pozivaju na dodatni oprez te da na put ne kreću bez zimske opreme.

Sve zimske ekipe HAC-a su na terenu, prate se temperature i uvjeti na cesti kao i prognoza za mikro lokacije te se prema potrebi tretiraju sve asfaltne površine kako ne bi došlo do zaleđivanja asfalta, stoji u priopćenju.

Vozačima poručuju da ne kreću na put bez adekvatne zimske opreme, da brzinu vožnje prilagode uvjetima i ograničenjima na autocesti dok traju snježne padaline, kao i da ne zaustavljaju vozilo na zaustavnoj traci i u tunelima zbog postavljanja lanaca, već da stanu na odmorištu.

Apeliraju na oprez zbog moguće poledice na vijaduktima i izlasku iz tunela te pozivaju vozače da ne pretječu ralice. 

“Vaša sigurnost je i u vašim odlukama. Ne donosite nepromišljene odluke”, poručuju iz HAC-a dodajući da ako je, primjerice, na Ziru sunčano, a dionica od Svetog Roka je zatvorena – postoji valjani razlog zašto je tako.

Moguća je ili orkanska bura ili snježni zapusi. Nepoštivanjem ograničenja dovodite u opasnost sebe i druge koji u neprohodnim uvjetima kreću u spašavanje (radnici HAC-a, HGSS, policija i hitni medicinski timovi) i izlažu svoje živote kako bi spasili vas.

Iz HAC-a mole sve korisnike da prije putovanja provjere stanje na cestama na mrežnoj stranici www.hac.hr ili www.hak.hr.

U slučaju izvanrednih situacija u prometu sve obavijesti šalju se putem prometnog servisa HAK-a, stoga je važno uključiti radioprijamnik u sustav informiranja o stanju u prometu (RDS). Sve dodatne informacije mogu se dobiti na besplatnom info telefonu 0800 0422, javlja Hina.

Prognoza za zimu Krunoslava Mikca

A još detaljniju dugoročnu prognozu za “Klimatski izazov” Prvog programa Hrvatskog radija pripremio je Krunoslav Mikec, dipl. ing., voditelj Službe za vremensku analizu, verifikaciju i prognostičke sustave DHMZ-a – stručnjak koji dugoročne vremenske prognoze za Hrvatsku priprema već više od 10 godina i jedan je od trenutačno najboljih hrvatskih poznavatelja podataka koji se i kako mogu interpretirati kao dugoročna vremenska prognoza.

Krunoslav Mikec
, dipl. ing.: “Što se Hrvatske tiče, prema trenutačno dostupnim prognostičkim izračunima vrlo je velika vjerojatnost relativno blage zime uz dosta oborine – većinom kišeI prosinac i siječanj i veljača trebali bi biti topliji od prosjeka iz razdoblja 1991.-2020., odnosno zima bi u cjelini mogla biti slična kao prošlih nekoliko zima.

Sinoptički gledano česte bi ponovno trebale biti ciklone, i to posebno one sredozemne, koje osim vlage i oborine ne donose jača zahladnjenja, nego uz južinu – relativno visoke vrijednosti temperature zraka, kao što je to bio slučaj u drugom dijelu jeseni. Posebno se to odnosi na noćne i jutarnje, odnosno najniže dnevne vrijednosti temperature, koje će vjerojatno zamjetnije odstupati od prosječnih vrijednosti za zimske mjesece.

Photo: Jurica Galoic/PIXSELL

Prosinac će početi južinom i iznadprosječnom toplinom i nastaviti se razmjerno hladnim vremenom, i dalje uz povremenu oborinu, pri čemu će uglavnom u višim područjima padati i snijeg. U drugom dijelu mjeseca vjerojatno toplije, uz prevladavajuću južinu te i dalje s relativno čestom kišom jer bi nam s jugozapada mogao pritjecati topao i vlažan zrak.

U siječnju ne bi trebalo biti neke veće razlike, no ipak u dijelu mjeseca je povećana vjerojatnost hladnijeg razdoblja sa snijegom u unutrašnjosti.

Niti veljača prema prognostičkim izračunima ne donosi dugotrajniju stabilizaciju atmosferskih prilika. Dapače, izgledniji je nastavak promjenjivog i razmjerno toplog vremena s povremenom oborinom, koja uz hladnije prodore može biti i snijeg, no u većem dijelu Hrvatske uglavnom bi padala kiša. Zanimljivo je primijetiti kako prognostički izračuni daju umjerenu vjerojatnost da veljača u prosjeku bude hladnija od siječnja, koji je na kopnu inače najhladniji mjesec u godini.

Za kraj valja napomenuti kako dugoročne prognoze imaju određenu kvalitetu – u smislu procjene odstupanja od prosjeka srednje mjesečne i pogotovo sezonske temperature zraka te ukupne mjesečne i sezonske količine oborine, no za preciznije i detaljnije informacije na vremenskoj skali unutar jednog tjedna, nekoliko dana ili samo jednog dana treba pratiti svakodnevne i dnevne i tjedne vremenske prognoze dostupne na mnogobrojnim medijskim platformama DHMZ-a i HRT-a, uključujući i HRT METEO aplikaciju za pametne telefone.”

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.