Saborski zastupnik HDZ-a i potpredsjednik Antikorupcijskog vijeća Damir Habijan u srijedu je za N1 govorio o sjednici tog tijela, najavljenoj za četvrtak u 11 sati. Predsjednik Antikorupcijskog vijeća, Mostov Nikola Grmoja, ranije u srijedu najavio je da će se sjednica svakako održati.
“Kao legalist, kao pravnik, kao odvjetnik, mislim da bi se svi zastupnici i zastupnice trebali držati slova zakona, odluka koje je donio Sabor, a jedna od njih je upravo ona o osnivanju Antikorupcijskog vijeća”, rekao je Habijan odgovarajući na pitanje što ima protiv održavanja saslušanja koje zaziva Grmoja.
Dodao je da, ako se pogleda odluka kojom je osnovano to vijeće, ona nigdje ne spominje da bi se pred njim moglo bilo koga saslušavati. “Druga stvar, poslovnik o radu Hrvatskog sabora govori o javnim saslušavanjima, ali on spominje da se to može odraditi pred matičnim radnim tijelima. Nacionalno vijeće jest radno tijelo Sabora, ali nije matično radno tijelo”, rekao je Habijan za N1.
Najavio je, kako je ranije danas rekao i Branko Bačić, da će se prije održavanja sjednice Antikorupcijskog vijeća sastati Odbor za Ustav koji će na njegov zahtjev dati svoju ocjenu ima li ovo vijeće ovlasti saslušavati bilo koga. O tome će, rekao je Habijan, ovisiti i njegova odluka hoće li doći na tu sjednicu.
Na pitanje što u slučaju ako se donese odluka da se ne može imati kakvo saslušanje, Habijan je kazao: “Očekujem da se svi sjete prisege koju smo svi dali i da se drže zakona i Ustava.”
Tvrdi da se HDZ ne boji ničega, ali da za sve postoje nadležne institucije. “Ako gospodin Kovačević i kolega Grmoja imaju bilo kakvih saznanja o korupciji, zna se kojim se institucijama treba obratiti. U protivnom, oni čine kazneno djelo. Sve što imaju iznijeti, zna se koje su to institucije gdje bi trebali. To sigurno nije pravljenje showa u Hrvatskom saboru putem Nacionalnog vijeća koje nema te ingerencije”, zaključio je Habijan.
Podsjetimo, Grmoja je izjavio da je sjednica očito izazvala strah kod nekih. “Sama činjenica da premijer Plenković, bivši ministar Ćorić i Tena Mišetić ne žele doći je i svojevrsno priznanje krivnje. Ako imaju argumente na svojoj strani, ja se ne bih bojao doći na njihovom mjestu. Oni sada pokušavaju degradirati Dragana Kovačevića. Zar ne bi bilo lakše za njih da dođu s argumentima i činjenicama na svojoj strani, a s druge strane im je optuženik USKOK-a”, rekao je Grmoja i dodao da su mu smiješne najave da će biti zabranjeno Antikorupcijsko vijeće.
Grmoja: “Sjednica će se sigurno održati! Neka samo dođu, mi smo spremni”
Bivši šef JANAF-a Dragan Kovačević potvrdio je u utorak navečer pisanje Nacionala, da će se odazvati pozivu Nikole Grmoje i svjedočiti na sjednici Antikorupcijskog vijeća, koja je zakazana za četvrtak u 11 sati.
“Institut javnog saslušanja, kojeg je uputio predsjednik vijeća, donesen je 2018. godine na prijedlog sadašnje vladajuće većine. Pa je to odgovor, koliko HDZ želi onemogućiti demokratičnu raspravu i demokraciju u Hrvatskom saboru”, poručio je u srijedu za HRT predsjednik Bačić.
Dodao je da je Habijan zatražio od Odbora za Ustav, Poslovnik i politički sustav, koji je ujedno po Poslovniku i dužan tumačiti Poslovnik i njegove odredbe, je li Nacionalno vijeće za praćenje provedbe Strategije suzbijanja korupcije ima tu ovlast pozivati pojedine osobe na saslušanje.
“Sutra će se vjerojatno, ali o tome će odlučiti predsjednik Odbora za Ustav, Poslovnik i politički sustav, sastati Odbor i donijeti stav o tome je li ili nije u pravu”, rekao je Bačić. Odbor se mora sutra rano sastati, jer je sjednica Antikorupcijskog vijeća sazvana za 11 sati. Bačić je rekao kako će o tomu odlučiti predsjednik Odbora za Ustav, Poslovnik i politički sustav, te će se vidjeti hoće li predsjednik tog Odbora odmah intervenirati. Predsjednik tog Odbora je HDZ-ov Dražen Bošnjaković.
Podsjetimo, Nacional je u svom novom broju najavio da će se od četvero pozvanih na javno saslušanje odazvati bivši šef Janafa Dragan Kovačević koji bi trebao govoriti o tajnom sastanku u Vladi na kojem je Andrej Plenković navodno dao nalog za potpisivanje memoranduma čija je posljedica bila zatvaranje sisačke rafinerije.
Komentari