Poruka gruzijske vlade da o pregovorima o ulasku te zakavkaske države u Europsku uniju neće ni raspravljati do 2028. godine izazvala je prosvjede u Tbilisiju.
Odluci vlade usprotivila se i gruzijska predsjednica Salome Zurabišvili.
Policija upotrijebila suzavac i vodene topove
Kako je objavio Politico, interventna policija upotrijebila je suzavac i vodene topove kako bi rastjerala tisuće prosvjednika koji su se u četvrtak navečer okupili u Tbilisiju. Oni su prosvjedovali protiv zaokreta gruzijske vlade prema njezinim nastojanjima za pristupanje EU.
Nekoliko prosvjednika bacalo je vatromet na policiju, a neki su pokušali srušiti metalne barijere ispred parlamenta, objavila je Hina.
Beating and arresting protesters in Tbilisi after the illegitimate government declared the halt to Georgia’s EU accession. Video @Publika_ge pic.twitter.com/68rEpg5EiH
— Katie Shoshiashvili (@KShoshiashvili) November 29, 2024
Prosvjednici su se počeli okupljati kod gruzijskog parlamenta nakon što je premijer Irakli Kobakhidze objavio odluku o pauziranju napora za pristupanje te zemlje Uniji, rekavši da “Gruzija treba postati članica EU s dostojanstvom, a ne prosjačenjem”.
Dodao je da se kandidatura za članstvo u EU neće nastaviti do kraja 2028., što se podudara sa završetkom četvrtog mandata aktualne vlade Gruzijskog sna.
‘Vraćamo se Rusiji koje smo se jedva riješili’
Proeuropska gruzijska predsjednica Salome Zurabišvili pozvala je građane da se odupru odluci vlade.
“Ova se zemlja vraća Rusiji, koje smo se jedva riješili”, rekla je šefica gruzijske države u TV obraćanju.
‘Služite li Rusiji ili Gruziji?’
Štoviše, kasnije se pridružila prosvjednicima ispred parlamenta, izjavivši da je “otpor počeo i da neće prestati dok se ne raspišu novi izbori”.
Obraćajući se interventnoj policiji, retorički je upitala: “Služite li Rusiji ili Gruziji? Kome ste se zakleli?”, piše Politico.
Uhićena 43 prosvjednika, ozlijeđena 32 policajca
Inače, gruzijsko Ministarstvo unutarnjih poslova priopćilo je u petak da su uhićene 43 osobe na velikom prosvjedu protiv vladine odluke u četvrtak navečer.
Ozlijeđena su 32 policajca u obračunu s tisućama proeuropskih prosvjednika ispred zgrade parlamenta, uz uporabu suzavaca i vodenih topova, navodi ministarstvo u priopćenju, a prenosi Hina.
Policija je privela desetine ljudi i napala nekoliko osoba, uključujući novinara Radija Slobodna Evropa(RSE) i drugih medija, objavio je Radio Slobodna Europa.
‘Odluka vlade u suprotnosti s voljom većine Gruzijaca’
Izaslanik EU u Gruziji rekao je u petak da je potez Tbilisija da zaustavi približavanje zemlje EU-u do 2028. u suprotnosti s voljom većine Gruzijaca, izvijestili su lokalni mediji.
“Ono što se jučer dogodilo je jasno u suprotnosti s politikom prethodne gruzijske vlade, politikom svih prethodnih gruzijskih vlada, kao i u suprotnosti sa željama velike većine stanovništva Gruzije”, rekao je izaslanik Pawel Herczynski, a citirala ga je novinska agencija Interpress.
The Ministry of Internal Affairs stated that they arrested 43 people during the anti-Russian protests.#GeorgiaProtsests pic.twitter.com/h8LbSW2Dx7
— PUBLIKA (@Publika_ge) November 29, 2024
“Mislim da je to jako tužno i srceparajuće”, rekao je, a prenijela je Hina.
Zahladili odnosi EU i Gruzije
Iako je Gruzija kandidat za članstvo u EU, njezini su se odnosi s Bruxellesom naglo pogoršali posljednjih mjeseci, zbog optužbi političara EU-a da Tbilisi provodi prorusku i autoritarnu politiku.
ODUSTALI Gruzija do 2028. neće pregovarati o ulasku u EU, Putin pohvalio ‘hrabrost’ tamošnjih vlasti
Sam blok je ranije ove godine objavio da je gruzijski zahtjev zamrznut kao odgovor na nove zakone donesene protiv “stranih agenata” i LGBT prava koji su, tvrde kritičari, drakonski i inspirirani potezima Kremlja.
Ankete pokazuju da većina Gruzijaca podržava članstvo svoje zemlje u EU, a ulazak u EU je i ustavna obveza.
Komentari