Na konferenciji za medije Nacionalnog stožera civilne zaštite u petak novinari su članovima Stožera postavili pitanje je li točno da su prvih tri tisuće prijavljenih na platformu Cijepise ispali s popisa za cijepljenje. No, čini se da je takvih slučajeva četiri tisuće.
Ministar zdravstva Vili Beroš naglasio je da se moraju riješiti organizacijske nedoumice vezano uz masovno cijepljenje, za što su odgovorni lokalni stožeri.
Ravnatelj HZJZ-a Krunoslav Capak kazao je da su pozvani svi koji su prijavljeni na platformu. “Neki od njih su odbili cijepljenje AstraZenecom. Ne možemo reći da smo završili drugu fazu. Cijepili smo negdje oko 50% stanovništva iznad 65 godina što je dobar postotak u odnosu na druge zemlje EU. Cijepimo i dalje, ali ne možemo zaustaviti prelazak na treću fazu. Imat ćemo i javni poziv za starije od 65 da svi koji žele, mogu doći na određeni punkt. Obiteljski liječnici možda još nisu ispraznili svoje spiskove, ali na to ne znam odgovore, no s većim količinama cjepiva sigurno će se svi koji žele moći cijepiti”, rekao je.
Beroš je dodao da ima starijih osoba koje nisu iskazale interes za cijepljenje. “Važno je njima pokazati situaciju. Cijepljenje je sad najmoćniji alat u borbi protiv teških oblika ove bolesti i smrti. Apeliram na sve da se jave”, poručio je.
Komentirajući greške na platformi Cijepise, Beroš je rekao da su mu poznate dvije greške. “Prvi događaj nije bila greška, nego prekid testnog funkcioniranja platforme, a drugo je kad su se pozivali mlađi od predviđenog zbog određenih tehničkih konotacija koje su sada ispravljene. Sad platforma u cijelosti radi”, rekao je.
Dodao je: “Kada smo ranije komunicirali o te četiri tisuće ljudi, a ne tri, bilo je rečeno da će se oni pozivati i da će biti u bazi zainteresiranih za cijepljenje i nadalje. Vjerujem da je to sve skupa ispravljeno, ali ja mogu još provjeriti. Te 4000 tisuće, koliko je bilo registrirano u testnom radu platforme, postoje u bazi podataka i rečeno mi je da će ih se sve pozvati”.
Capak je istaknuo da će provjeriti situaciju. “Isprika svima ako nešto nije bilo funkcionalno od početka. To je iznimno opsežan tehnološki proces”, zaključio je Beroš.
Komentari