GREŠKA U DIZAJNU Tomašević objavio uzrok odrona na Jakuševcu: ‘Šutjelo se 20 godina’

Autor:

12.11.2024., Velesajam, Zagreb, Hrvatska - Tomislav Tomasevic nazocio otvorenju 46. medunarodnog sajma knjige, Interliber 2024.  Photo: Marko Prpic/PIXSELL

Marko Prpic/PIXSELL

Po indicijama sudskih vještaka uzrok odrona prije godinu dana na odlagalištu otpada Jakuševec bila je prevelika količina vode koja se nakuplja u tijelu odlagališta zbog greške u dizajnu za koju se zna preko 20 godina, rekao je zagrebački gradonačelnik Tomislav Tomašević u utorak.

Dodao je da još moraju pričekati da završi istraga Općinskog suda, pa će onda i sudski vještaci u završnom izvješću reći je li prevelika količina vode u tijelu odlagališta uzrok odrona, ali prema onome s čime su za sada izašli u javnost, to jest uzrok.

Podsjetio je i da su sudski vještaci još početkom ove godine rekli da postoji mogućnost od novih odrona, ali su za sad tu opasnost lokalizirali na dio odlagališta gdje su se odroni već dogodili.

PROCJEDNA VODA? Još nije poznat uzrok odrona na odlagalištu Jakuševec

Tomašević je istaknuo i da je prva faza sanacije odlagališta Jakuševec u tijeku, međutim cjelokupna sanacija može ići nakon što se utvrdi uzrok odrona, što očekuje od Suda do kraja ove godine.

Rekao je da je još 2008. i 2012. tadašnja uprava Zagrebačkog holdinga naručila analize, od kojih je jednu radio i austrijski institut, koje su upozorile na zadržavanje procjednih voda zbog tehničke konstrukcijske greške.

Zašto nikad bivše uprave Zagrebačkog holdinga, Čistoće i ZGOS-a o tome nisu izašle u javnost? Zašto to nije bilo rečeno u primopredaji jer kada dolazi nova uprava Zagrebačkog holdinga onda je dužnost stare uprave da izvijesti novu o svim ključnim problemima vezanim za odlagalište Jakuševec”, upitao je Tomašević.

Kaže da je iz perspektive oporbe uvijek on odgovoran, a ne oni koji su o tome znali i šutjeli 20 godina. Kad se utvrdi uzrok odrona, onda će se moći baviti i odgovornosti za štetu koja je u odronima nastala, dodao je.

Tomašević potvrdio da traje istraga o odronu na Jakuševcu: “Nije bilo opasnosti za građane”

Također je kazao da u Gradu rade na planu gospodarenja otpadom a nisu ga mogli imati ranije jer je kasnio nacionalni plan.

Istaknuo je da unatoč tomu rade na Centru za gospodarenje otpadom. Znamo tehnologiju, lokaciju i koštat će 140 milijuna eura.

“Osigurali smo novac za to i odabrali na javnoj nabavi projektanta. Uskoro ćemo prezentirati idejni projekt Centra u Resniku. Radimo po svim parametrima da bude izgrađen 2028.”, rekao je.

Uključuje bioplinsko postrojenje, kompostanu, sortirnicu i izvlačenje iz miješanog otpada vrijednih sirovina.

Nakon svega toga i dalje ostaje određeni ostatak, a hoće li Grad graditi svoju energanu za njegovu oporabu ili će raspisati natječaj i plaćati drugim poduzećima da to rade, to će dati odgovor Studije izvodivosti koja je u postupku javne nabave, najavio je Tomašević.

Tomašević je istaknuo i da je kampus u Borongaju jedan od najbitnijih strateških projekata Grada, te su sa Sveučilištem o tome održali niz sastanaka. Istaknuo je da je zadatak Grada unaprjeđenje prometne infrastrukture, obodna cesta oko kampusa te produženje tramvajske pruge od Vukovarske do kampusa za što trebaju riješiti imovinsko-pravne odnose.

Zbog preniskih kazni (30 eura, a ako plate odmah 15 eura) za vozače koji ostavljaju automobile na nogostupu i biciklističkoj stazi, Tomašević je naglasio da moraju kao rješenje, dok država ne povisi kazne, postavljati stupiće. Rekao je da su tisuće kazni izdane za nepropisno parkirana vozila i da to svejedno nije odvraćalo dio vozača da svjesno krše propise.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.