Gregory Peck bio je drugačiji. Žene su ga obožavale, a muškarci težili da postanu on

Autor:

ilustracija mm

Godine 1947. dok su mnoge osobe iz Hollywooda završavale na crnim listama zbog sličnih aktivnosti, Gregory Peck je napisao pismo Odboru za neameričke aktivnosti u kojem je izrazio neodobravanje istraga navodnih komunista u filmskoj industriji. Predsjednik Richard Nixon stavio je Pecka na svoju listu neprijatelja zbog njegovog liberalnog aktivizma. Glumac je uvijek bio ponosan zbog te činjenice, ali je zbog Nixonovog popisa izgubio ugovor za pet filmova. Kao dugogodišnji simpatizer Demokratske stranke, Peck je 1970. godine predložen kao mogući demokratski kandidat za guvernera Kalifornije, dok je sa druge strane bio Ronald Reagan.

Bio je protivnik Vijetnamskog rata, dok je podržavao svog sina, Stephena, koji se borio tamo. Godine 1972. Peck je bio producent filmske verzije kazališnog komada o progonu grupe vijetnamskih protestanata zbog građanske neposlušnosti. Iako na početku nije htio igrati kontroverznog generala Douglasa MacArthura na filmu, 1977. godine, ipak je to učinio, nakon čega se divio generalu.

Preminuo je 12. lipnja 2003. godine, u snu od infarkta i upale pluća u Los Angelesu. Imao je 87 godina. Sahranjen je u mauzoleju katedrale u Los Angelesu.

A usporediti ga s današnjim glumcima je skoro nemoguće, a i nepravedno s obzirom na to da se razlikovao od ostalih čak i u svoje vrijeme. Uvijek u precizno skrojenom odijelu, svježe obrijan, uredne kose, predstavljao je figuru koju su žene obožavale, a muškarci težili da postanu kao on. Nijednom se nije pojavio gol na ekranu. U njegovom najpoznatijem, ali i najromantičnijem filmu “Praznik u Rimu”,  čitava veza s Audrey Hepburn se zasniva na toplini sa samo jednim poljupcem.

OZNAKE: gregory peck

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.