“Činjenica je da je u ovom trenutku turistička sezona na izmaku i da će to sigurno imati određenog utjecaja na cijene. Vjerujem da nije bilo mjera za cijene proizvoda da bi se cijene stabilizirale ili snizile.”
“Može li fiksiranje cijene 30 proizvoda doprinijeti ozbiljnom zaustavljanju inflacije? Puno toga u toj košarici nedostaje, poput mesnih proizvoda ili ribe. Ovo nije mjera koja može ozbiljno zaustaviti inflaciju. Sve je to okej, međutim, mi zagovaramo trajnije stvari”, rekao je SDP-ov zastupnik Branko Grčić gostujući u emisiji N1 televizije.
On smatra da postoje dva segmenta u kojima se očekivalo da će Vlada djelovati, jedan je pitanje proizvodnje trgovačkih lanaca i rasta cijena potaknut turističkom potražnjom.
Banke profitirale
“Žrtve su domaći građani koji su plaćali proizvode po tim povećanim cijenama. Očekivalo se da će Vlada ući u jednu ozbiljnu analizu, da će analizirati te lance kao što to rade neke druge zemlje i da će temeljem toga djelovati. Drugi segment je to da je Vlada sjela za stol, ali je napravila jedan manje bolan potez u odnosu na banke. Banke su jako profitirale ove godine. Oni su sjeli za stol i rekli bankarima: ‘Hoćete li vi nešto sami poduzeti ili ćemo mi? Rekli su im da podignu kamate na depozite. Podaci govore da u godini dana naše banke od kamata na kredite građana uprihode preko 800 milijuna”, rekao je.
Navodi da većina građana koji stoje lošije uzima kredite i oni su većina, a mali broj građana ima štednju u Hrvatskoj.
“Vlada je imala mogućnost da bankare prisili da dignu kamate na štednju, a s druge strane je imala mogućnost da zahvati dio ekstraprofita i da te novce raspodijeli onima koji nemaju. Da sam ja u Vladi ili je Vlada lijeva, odlučili bi se vjerojatno za ovaj drugi dio. Moguće je naći novce. Puno je novca koji se transferira bankama umjesto u državni proračun. Novca za popravak položaja umirovljenika ima. Danas nije jednako govoriti o položaju umirovljenika kao prije 10 godina kad je bila velika kriza. HDZ vlada u povoljnom vremenu. Dobro da su shvatili da bez trošenja nema ni punjenja državnog proračuna”, kazao je.
Grčić kaže da su u Hrvatskoj veliki problem i plaće i investicije u poduzetničkom sektoru.
“Investicije rastu samo u javnom sektoru. Želimo probuditi investicije. Događa se jedna čudna stagnacija privatnih investicija koja se mora probuditi. U poduzetničkom sektoru su plaće tisuću kuna manje nego prosječna plaća u Hrvatskoj. Ono što stvara dohodak je privatni sektor koji tvori milijun ljudi, a prosjek plaća je 6900 kuna. Kud ide taj profit? Ako malo toga ostaje u Hrvatskoj i malo se reinvestira. Mi želimo profit potpuno osloboditi poreza. Tko god kaže da su plaće realno rasle, laže. One su pale unazad dvije i pol godine”, zaključio se Grčić za N1 televiziju.
Komentari