Predsjednik SDP-a Peđa Grbin u ponedjeljak je, dan uoči sjednice Antikorupcijskog vijeća pred koje su pozvani i premijer Andrej Plenković i bivši ministar Tomislav Ćorić, ocijenio da će premijer pokazati je li hrabar ili kukavica, ovisno hoće li se odazvati na tu sjednicu.
“Antikorupcijsko vijeće je radno tijelo Sabora i u parlamentarnoj demokraciji Vlada odgovara parlamentu, dolaziš na saborska tijela i odgovaraš na pitanja. To činiš ako imaš hrabrosti, ako si kukavica, to nećeš napraviti. Zato će Andrej Plenković sutra u 11 sati pokazati je li hrabar čovjek ili kukavica”, izjavio je Grbin u Saboru.
“Činjenica je da u Sabor dolazi sutra u podne pokazuje da mu vrijeme nije problem, da bi mogao biti tu ako bude htio. Ako ne želi i nema hrabrosti, neće doći i neće se suočiti sa svim pitanjima na koja bi bilo normalno da odgovori”, rekao je Grbin.
“Ključno pitanje je kako je moguće da iz nacionalne naftne kompanije dođe, preko člana HDZ-a na račun firme Plenkovićevog prijatelja, preko milijardu kuna. Morao bi odgovoriti je li za to znao i što je napravio kao predsjednik Vlade da se takve stvari ne događaju”.
Grbin smatra da Plenković bježi od tih pitanja jer je to “očito vrh sante leda koju su nam stvorili HDZ-ovci”.
Traži da se o toj tematici osnuje istražno povjerenstvo a problem korupcije na slučaju Ine dovest će do toga da će svi građani plaćati skuplje gorivo, režije i teže živjeti.
Premijer bježi od tih pitanja jer nema odgovore, a sustav upravljanja hrvatskom naftom i plinom da ne ide u korist građana nego pojedinaca koji su povezani sa strankom na vlasti, poručio je Grbin.
Sandri Benčić (Zeleno-lijevi blok) nije iznenađujuće što se premijer sutra neće pojaviti na Antikorupcijskom vijeću jer su premijer, cijela Vlada i HDZ pokazali da im je cilj zakopati aferu Ina, ne razgovarati o tome u Saboru i na istražnom povjerenstvu kako bi se utvrdila eventualna politička odgovornost.
“Oni od toga bježe i kao nojevi zabijaju glavu u pijesak. Napravili su sve što su mogli, bilo putem medija, različitih spinova, korištenjem ozbiljnog sigurnosnog diskursa za opanjkavanje opozicije samo zato da bi aferu Ina pokušali staviti ‘ad acta’ i da se o tome u javnosti više ne govori”, kazala je.
Netko je, ističe, ovdje politički odgovoran i to treba utvrditi, a javna saslušanja i istražna povjerenstva u svim parlamentima diljem svijeta služe da se utvrdi je li bilo političke odgovornosti premijera, Vlade ili bilo kojeg dužnosnika u bilo kojoj aferi koja je ispala negativna za Hrvatsku, što afera Ina za Hrvatsku svakako jest, i u političkom i u fiskalnom smislu.
Bježanje od toga je negiranje realnosti, a realnost je da ako premijer i Vlada smatraju da nisu odgovorni, jedini način da to dokažu je da imaju otvorenu parlamentarnu raspravu i da podrže naš zahtjev za istražnim povjerenstvom oko Ine, zaključila je Benčić.
Grmoja: Plenković “bijednim manevrom” izbjegao saslušanje pred Antikorupcijskim vijećem
Premijer Andrej Plenković u utorak će Hrvatskom saboru podnijeti godišnje izvješće o radu svoje Vlade, dan uoči 6. godišnjice otkako je ušao u Banske dvore i preuzeo izvršnu vlast. Plenkovićev govor najavljen je za podne, a sjednica Antikorupcijskog vijeća, na koju je pozvan, počinje sat ranije.
Predsjednik Vlade obvezan je jedanput godišnje, na početku jesenskog zasjedanja, Saboru predstaviti Vladino, odnosno “izvješće o stanju države i nacije”.
Pojedinosti Izvješća, koje premijer podnosi usmeno, nisu poznati, no za očekivati je da će podsjetiti na ključne događaje u proteklih godinu dana te izazove s kojima se Vlada suočila s obzirom na rusku agresiju na Ukrajinu, inflaciju, energetsku krizu, pandemiju covida-19.
Očekuje se da će Plenković podsjetiti na dva paketa Vladinih mjera usmjerenih pomoći građanima i gospodarstvu, prvi vrijedan oko 5 milijardi kuna i drugi od 21 milijardu kuna. Vjerojatno će spomenuti i pripreme za uvođenje eura od 1. siječnja 2023. te pripreme za ulazak Hrvatske u schengenski prostor koje se također očekuje početkom iduće godine.
Mogao bi se osvrnuti i na gospodarske pokazatelje, rast BDP-a od 7,7 posto u drugom tromjesečju, uspješnu turističku sezonu, udvostručenje prognoza rasta za hrvatsko gospodarstvo Međunarodnog monetarnog fonda (MMF) i Europske banke za obnovu i razvoj (EBRD) te podizanje investicijskog rejtinga Hrvatske.
Premijer može govoriti do sat vremena, a replike zastupnika nisu dopuštene. Nakon njega o Izvješću mogu govoriti samo predstavnici klubova, ne i zastupnici pojedinačno. Predstavnici klubova, njih 16, mogu govoriti do 20 minuta, a nakon izlaganja klubova premijer ima pravo na 20-minutno završno izlaganje.
Prije nego što u podne premijer Plenković podnese izvješće Vlade, predstavnici klubova zastupnika će na početku sjednice u 10.30 sati iznositi stajališta o temama po slobodnom izboru.
Izvan plenarne sjednice u utorak sastaje se i saborsko Antikorupcijsko vijeće koje bi trebalo saslušati bivše članove Uprave Ine o načinu upravljanja tom kompanijom. Na saslušanje Vijeća pozvani su također premijer Plenković i bivši ministar gospodarstva Tomislav Ćorić, no oni su ranije poručili da se neće odazvati pozivu.
Predsjednik Antikorupcijskog vijeća Nikola Grmoja (Most) optužio je vladajuće da su plenarnu sjednicu Sabora, koja je izvorno bila planirana za srijedu, namjerno pomaknuli na utorak kako bi fokus javnosti skrenuli sa sjednice Antikorupcijskog vijeća na Plenkovićevo izvješće o radu Vlade.
No, iz Sabora su odgovorili da odluka o sjednici u utorak nema veze sa sjednicom Antikorupcijskog vijeća i kako je to samo još jedan spin Nikole Grmoje, objašnjavajući odluku premijerovim međunarodnim obvezama i godišnjicom Vlade.
Ne vidimo nikakav problem, Sabor u utorak počinje rad u 10,30 sati iznošenjem stajališta na slobodnu temu, sjednica Vijeća najavljena je za 11 sati, a premijerov govor u 12 sati”, rečeno je Hini koja je tražila komentar Grmojinih tvrdnji. Objasnili su da je još prošli tjedan, između predsjednika Sabora i Vlade dogovoreno da će premijer u utorak podnijeti Godišnje izvješće, s obzirom na to da u ovom tjednu ima međunarodnih obveza.
Sabor će ovaj tjedan, u srijedu, raspraviti i Izvješće o mjerama koje je Hrvatska poduzela protiv epidemije bolesti covid-19 u razdoblju od 1. siječnja do 31. kolovoza 2022. te Izvješće o Povjerenstva za odlučivanje o sukobu interesa za 2018. godinu.
Za četvrtak planirana je rasprava o izmjenama i dopunama Zakona o radu kojima se, među ostalim, nastoji spriječiti neopravdano uzastopno sklapanje ugovora o radu na određeno vrijeme, te potpunije urediti rad na izdvojenom mjestu rada, rad od kuće ili rad na daljinu.
Hrvatski sabor tjedan će zaključiti glasovanjem u petak.
Komentari