GRAĐANI OČAJNI Tuča nanijela goleme štete diljem Hrvatske. Poljoprivrednici ljuti na državu, ali i na osiguranja

Autor:

02.07.2024., Bosnjaci - Snazno nevrijeme zahvatilo je sinoc kontinentalni dio zemlje. U Bosnjacima je bila tuca velicine teniske loptice. Krovovi i procelja kuca su osteceni, puni su rupa, mnogi automobili su razbijeni, plastenici unisteni, a na usjevima je steta stopostotna. Pogledajte snimke iz zraka. Photo: Davor Javorovic/PIXSELL

Davor Javorovic/PIXSELL

Olujno nevrijeme koje je u ponedjeljak poharalo velik dio Hrvatske nanijelo je velike štete poljoprivrednicima, ali i vlasnicima kuća, posebno na području Slavonije.

Na štetu od tuče na društvenim se mrežama posebno žale poljoprivrednici s područja Zagreba.

No, osim na samu štetu od te elementarne nepogode, upozoravaju i na propise i način funkcioniranja vlasti na svim razinama, ali i na ponašanje osiguravajućih društava.

Kažu da im osiguranje ne nadoknađuje štetu od tuče

Među njima je i OPG Novak iz Zagreba iz kojeg su se na Facebooku požalili da im je nova oluja nanijela stopostotnu štetu na plastenicima.

“Niti godinu dana nakon prošlogodišnje katastrofalne oluje koja nas je devastirala, nova šteta na našem OPG-u i to je oštećeno 100 posto plastenika. Kao i lani, sigurna sam da će biti pitanja o osiguranju plastenika pa evo da odmah razjasnim. Osiguravajuće kuće plastenike osiguravaju od eksplozije, požara, pada letjelice i udara groma. Od tuče i vjetra NE!“, napisali su na Facebooku iz tog zagrebačkog OPG-a koji se bavi uzgojem i prodajom ekološkog voća i povrća.

‘Plastenici su laka gradnja, za njih vrijede nešto drukčija pravila’

No, osiguravatelji s kojima je nacional.hr razgovarao u utorak kažu da stvari kod OPG-ova – ili, preciznije, kod plastenika, nisu tako jednostavne kako to na prvi pogled može izgledati.

Naime, dok osiguranja, u pravilu, bez problema osiguravaju štetu od elementarne nepogode, u koju spada i tuča, na kućama, stanovima i automobilima, pa i na poljoprivrednim usjevima, s plastenicima su stvari malo složenije.

Plastenici se vode kao laka gradnja, što podrazumijeva i posebna odobrenja, kao i nešto veću premiju osiguranja. Korisniku osiguranja u uvjetima osiguranja jasno stoji što mu polica pokriva“, kratko je za nacional.hr objasnio jedan agent osiguranja koji je želio ostati anoniman.

Dodaje i kako opseg osiguranja ovisi od jedne do druge osiguravajuće kuće. Svaki osiguravatelj, naime, zasebna je tvrtka i samostalno donosi odluke o tome što njegova polica osiguranja pokriva, a što ne.

‘Prirodnu nepogodu proglašava općina, šteta u Zagrebu mora biti znatno veća nego drugdje’

U OPG-u Novak su, međutim, procijenili kako nema načina na koji bi mogli osigurati svoju proizvodnju.

“Jedina je mogućnost u rukama Ministarstvo poljoprivrede koje nadoknadu štete i sanaciju iz posebnih fondova EU nudi poljoprivrednicima čije područje pogodi prirodna nepogoda i ošteti im poljoprivredni potencijal. Prirodnu nepogodu proglašava općina, što za poljoprivrednike Grada Zagreba znači da ukupna šteta na području grada mora biti oko 400 milijuna eura kako bi Grad mogao proglasiti nepogodu. Nevrijeme koje sravni sa zemljom sve zagrebačke poljoprivrednike ne bi napravilo toliku štetu. U praksi, to znači da kad vjetar iste snage pohara nas i naše kolege u praktički bilo kojoj općini, oni imaju pravo na nadoknadu štete iz posebnih fondova EU koji tome služe, a mi nemamo! Zbog birokratskih procedura!“, upozorili su iz OPG-a Novak.

‘Jedno ministarstvo nas upućuje drugom’

Napominju kako su na isti problem upozorili i lani.

“Upućivali smo molbe Ministarstvu, Grad Zagreb je stao iza nas i također upućivao molbe Ministarstvu za rješenje ovog problema. Zamislite, Ministarstvo poljoprivrede nas upućuje na Ministarstvo financija kako bi oni zbog nas mijenjali Zakon o prirodnim nepogodama. Pitam se ima li gospodin Josip Dabro dovoljno sposobnosti i volje riješiti ovaj problem?“, ističe se u njihovom statusu na Facebooku.

‘Društvo će ostati bez poljoprivrednika’

“Nakon noćnih mora koje smo proživljavali zbog prošlogodišnje oluje, nakon cijele naše borbe i nakon svega – iskreno, svejedno nam je“, poručili su.

Upozorili su da će Zagrepčani s takvim pristupom države ostati bez povrća.

“Ako mislite da je vrijedno sačuvati najveće zagrebačke ekološke povrćare i zagrebačke poljoprivrednike općenito, napravite ono za što vas svi zajedno plaćamo i nađite rješenje problema. Ako ne mislite stati iza nas, mirne duše ćemo sve rasprodati, staviti ključ u bravu znajući da smo dali sve od sebe da opstanemo. Vjerujte, živjet ćemo lagodnije i zarađivati puno više nego sada. Da, Zagrepčani će ostati bez povrća koje toliko vole. Da, naši će zaposlenici ostati bez posla. Da, društvo će ostati bez poljoprivrednika, a priroda bez ekosustava koji smo ovdje izgradili. Nismo to htjeli, silno smo se borili protiv toga i to nas je držalo kroz sve ove godine. Sada je potez na vama“, zaključili su na Facebooku.

Štete na kućama na istoku zemlje

Na štete od tuče na društvenim mrežama žale se i u drugim dijelovima Hrvatske.

Tako se na Facebooku i X-u mogu vidjeti snimke kuća na istoku Hrvatske na kojima je jučerašnja tuča nanijela ogromnu štetu. Prizori na objavama iz sela Bošnjaci kod Županje izgledaju – kataklizmički.

Ipak, za razliku od vlasnika plastenika, vlasnici kuća ne bi trebali imati problema pri naplati štete od osiguranja. Naravno, pod uvjetom da imaju policu osiguranja.

SA ZLA NA GORE Toplinski val završava uz mjestimično nevrijeme, tuču i orkanske udare vjetra

UVJETI PRENOŠENJA ČLANAKA: Svi članci objavljeni u izdanjima Nacional News Corporationa njegovo su vlasništvo. Nacional News Corporation dopušta ograničeno i povremeno prenošenje članaka iz svojih izdanja u drugim medijima. Drugi mediji smiju prenijeti informacije iz pojedinih članaka isključivo kao kratku vijest od najviše deset redaka (300 znakova) uz obavezno navođenje izvora. Nacional News Corporation tužit će prekršitelje pred sudom u Zagrebu.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.