Osobe s invaliditetom Grada Zagreba do daljnjega neće dobivati naknadu Grada Zagreba koju su do sada dobivalem javljaju iz Udruge Sjena. Predsjednica Udruge Sjena Suzana Rešetar kazala je kako su zaprimili poziv osobe s invaliditetom s prebivalištem u Gradu Zagrebu, donedavnog korisnika doplatka za pomoć i njegu, koji je postao korisnik inkluzivnog dodatka prema novom Zakonu o inkluzivnom dodatku.
Podsjetimo, Grad Zagreb je do sada korisnicima osobne invalidnine isplaćivao 50 eura, a korisnicima dodatka za njegu i pomoć u kući 23 eura. Stupanjem na snagu Zakona o inkluzivnom dodatku 1. siječnja ove godine, doplatak za pomoć i njegu te osobna invalidnina kao prava više ne postoje, sve to spada u inkluzivni dodatak.
Da bi korisnici i dalje dobivali novac, Grad Zagreb je trebao promijeniti odluku da se novčana pomoć isplaćuje korisnicima inkluzivnog dodatka. Do toga nije došlo.
Dolenec: Kad skupimo podatke, idemo s isplatom
Iz Grada Zagreba komentirali su zbog čega nema isplate. O ovoj je temi, napominju, govorila zamjenica gradonačelnika Danijela Dolenec.
“Naravno da se ne radi o odluci koja za cilj ima da se oštete osobe s invaliditetom. Podsjetit ću da slijedom Zakona o socijalnoj skrbi Grad Zagreb pruža nadstandard po dvije osnove, po pitanju osobne invalidnine i dodatka za njegu i pomoć u kući.
To je ono što pružamo za 18 tisuća korisnika, ni jedan drugi grad nema taj nadstandard. S obzirom na izmjene Zakona koji uvodi inkluzivni dodatak, sad se mijenja obuhvat, mijenjaju se razredi itd. Mi smo se kao jedinica lokalne samouprava dužni uskladiti sa zakonom. Ali za to trebamo podatke o svim korisnicima inkluzivnog dodatka, razredima, što još uvijek nemamo.
U najskorijem mogućem roku ćemo se uskladiti s novim obuhvatom i razredima, čim budemo imali sve podatke. Politička volja da pratimo izmjene tog zakona je tu”, rekla je na konferenciji za novinare Danijela Dolenec.
Grad Zagreb: Moramo raspolagati podacima
Iz Grada Zagreba su pismeno Indexu odgovorili da osobama s invaliditetom pružaju nadstandard.
“Pružamo nadstandard po dvije osnove, prava na osobnu invalidninu ili doplatka za pomoć i njegu, te im isplaćuje novčanu naknadu, a istom je obuhvaćeno 18,215 korisnika s mjesečnim naknadama od 26,54 i 50 eura. Izmjenama Odluke o socijalnoj skrbi 2023. godine korisnici novčane naknade za doplatak za za pomoć i njegu i osobnu invalidninu obuhvaćeni su i pravom na Uskrsnice i Božićnice.
Za isti taj obuhvat 18.215 korisnika odlukom gradonačelnika početkom ove godine iznos Uskrsnice i Božićnice podignut je na 50 eura. Grad Zagreb je jedini grad u Hrvatskoj koji osigurava ovakav nadstandard velikom broju osoba s invaliditetom te je na godišnjoj razini za ove novčane naknade u proračunu Grada Zagreba osigurano 7.8 mil EUR.
S obzirom na stupanje na snagu Zakona o inkluzivnom dodatku, Grad Zagreb će postojeća prava vezana za osobnu invalidninu i doplatak za pomoć i njegu uskladiti izmjenama Odluke o socijalnoj skrbi, no da bismo mogli procijeniti fiskalni učinak takvih izmjena i uputiti takve izmjene pred Gradsku skupštinu, Grad Zagreb mora raspolagati podacima o broju korisnika inkluzivnog dodatka, razredima kojima pripadaju i ostalim podacima.
Ove godine 80 posto veći proračun za osobe s invaliditetom
Naime, iako je Zakon o inkluzivnom dodatku stupio na snagu 1. siječnja 2024. godine, do sada je u Gradu Zagrebu za manje od 10 % dosadašnjih korisnika osobne invalidnine ili doplatka za pomoć i njegu izdano rješenje o inkluzivnom dodatku, a Grad Zagreb je za mjesec ožujak isplatio novčane naknade za svih 18.215 korisnika, kao i Uskrsnice u iznosu od 50 eura.
Čim ćemo raspolagati preciznijim procjenama o broju korisnika inkluzivnog dodatka u pripadajućim razredima, a time i u mogućnosti procijeniti fiskalni učinak izmjena Odluke o socijalnoj skrbi, takve ćemo izmjene uputiti pred Gradsku skupštinu.
Podsjećamo ovom prilikom da je Grad Zagreb za 2024. godinu osigurao 80 posto veći proračun za osobe s invaliditetom, što uključuje osim navedenih naknada i velike investicije u širenje obrazovnih, socijalnih i zdravstvenih usluga za djecu s teškoćama i osobe s invaliditetom”, poručili su iz Grada Zagreba.
‘Podaci o korisnicima već postoje, kakav vam je to nadstandard?’
Situaciju je komentirala Suzana Rešetar iz Udruge Sjena.
“Ovako se ne pokazuje empatija i briga o djeci s teškoćama u razvoju i osobama s invaliditetom. Dakle, opravdanja kojih sam se ja dosad naslušala su laži i potpune neistine. Od toga da dogradonačelnica izjavi da se moraju uskladiti podaci do toga da je na moje pitanje hoće li moje dijete dobiti tu novčanu pomoć ili ne odgovor u više navrata bio – ne.
Pročelnica za socijalnu politiku Grada Zagreba Lora Vidović meni je bez pardona rekla da, primjerice, moj sin Ivano neće dobiti novčanu pomoć Grada Zagreba, uz još preko 200 osoba koje su dobile rješenja o inkluzivnom dodatku, jer ima inkluzivni dodatak. Ispada da su kažnjeni jer su dobili inkluzivni dodatak”, rekla je.
Osvrnula se na riječi Dolenec.
“Podatke o korisnicima koji su primali do sada novčanu pomoć imaju, pa ti podaci postoje. Nisu nestali ti ljudi, samo su rješenja o doplatku o pomoći i njezi i rješenja o osobnoj invalidnini postala rješenja o inkluzivnom dodatku.
Ili daš ili ne daš. Točka. Onda se ne hvališ nadstandardima. Dolenec je spomenula riječi ‘nadstandard’ i ‘usklađivanje podataka’, odnosno povlačenje podataka od države. Kakav je to nadstandard za koji se niste spremili provesti ga, a znali ste da je Zakon o inkluzivnom dodatku izglasan i donesen?” rekla je.
“A da se vratimo još ranije, godinu dana se najavljivao Zakon o inkluzivnom dodatku, 1. siječnja ove godine stupio je na snagu. Ako to nije dovoljno vremena za pripremu na lokalnoj razini, ne znam što jest.
Dakle, sva opravdanja današnja i buduća su besmislice jer, da se htjelo, odluka bi već bila donesena. Ovako će djeca s teškoćama u razvoju i osobe s invaliditetom, žitelji Grada Zagreba, ostati bez isplate novčane pomoći jer opravdanja idu redom – ne znamo, nismo stigli, bit će na jesen – do najnovijeg da čekaju podatke od države.
Prestrašno. Do kuda ide ta indolentnost na svim, ali svim političkim razinama što se tiče djece s teškoćama u razvoju i osoba s invaliditetom, nevjerojatno je”, rekla je Rešetar.
Dodaje kako su na političkim razinama lišeni empatije, razumijevanja i interesa za ovu populaciju, a da to sve ide uz hrpu besmislenih, čak i uvredljivih obrazloženja.
“U par sati čujemo od riječi ‘nadstandard’ do toga da se privremeno obustavlja jer su problem podaci. Iskreno, sve me strah očekivati ishod nekih najavljenih projekata. Potpuno sam nepovjerljiva jer me do sada apsolutno nitko nije uvjerio u suprotno.
Gdje god mogu izgurati, srezati, staviti na čekanje, odugovlačiti i to malo za djecu s teškoćama i osobe s invaliditetom, neće se libiti to napraviti. Nevjerojatno. I onda, umjesto da isprave u najkraćem mogućem roku, slušamo razne floskule i besmislena opravdanja koja graniče s vrijeđanjem inteligencije”, poručila je Rešetar.
Komentari