Bivša predsjednica hrvatske Kolinda Grabar-Kitarović gostovala je u studiju N1 televizije, gdje se, uz aktualna politička događanja, osvrnula na položaj žena u društvu i u njezinom privatnom životu.
Počevši o položaju žena, Grabar-kitarović naglasila je očekivanja koje osobe imaju od drugih ovisno o njihovom spolu.
“Ta stereotipizacija čini ulogu žena puno težom, to dokazuju istraživanja i empirija. Da je ženi teže na poziciji liderstva, doista jest. Žene se gleda kroz izgled, minorizira se njhovo obrazovanje, postignuća i očekivanja su u skladu s onim gdje je ženi mjesto… Politika se doživljava muškim svijetom. Dugo vremena sam nastojala na pitanje kako balansiram osobni život i karijeru objasniti kako to ne bi smio biti problem i da se očekuje podrška sustava. Onda sam shvatila besmislicu tog pitanja koje se postavlja samo ženama. Nikad muškarca neće pitati gdje su mu djeca, osjeća li grižnju savjeti jer nije s njima. To pitanje je odraz naših predrasuda… Žene se još uvijek percipiraju kao puno više emocionalne. Od žena se, za razliku od muškaraca, očekuje da budu snažne, ali i da izražavaju osjećaje”, naglasila je Grabar-Kitarović.
Bivša predsjednica smatra da su žene u društvu što se tiče njihove pozicije zadnjih par godina ponovno nazadovale. Pandemija je, po njezinim riječima, “ženu opet stavila natrag u kuću”. Nastavila je pičati o svom odabiru karijere, u kontekstu da ne smatra politiku svojim izborom. Htjela je raditi ili u Saboru ili u diplomaciji, no dužnosti su ju odvele na drugi put. Ipak, kaže, imala je jedan uvjet – da može nastaviti dojiti svoje dijete do kada ono to prirodno ne odbaci. Stranka je to odobrila, ali iskustva u javnosti joj nisu bila pozitivna po tom pitanju. Najveća razočaranja doživjela je, nastavlja, od žena koje se predstavljaju kao feministice, gdje joj je jedna žena rekla kako bi “ili trebala prestati dojiti dijete ili napustiti politiku”.
“Feminizam se u Hrvatskoj krivo percipira, ideološki svrstavamo žene u to jesu li konzervativne ili liberalne i prema tome odlučujemo zaslužuju li našu zaštitu ili ne. Što je najgore, feminizam je postao derogativan pojam. Izbjegavala sam govoriti o problemima s kojima sa se sretala kao žena da se to ne bi tumačilo kao nedostatak sposobnosti… Nekad sam se znala povjeriti nekim kolegama i onda doživjela razočaranje jer se to stavlja na stranu… Zašto ti smetaju komplimenti, to je netko rekao u šali, nemojte to shvaćati ozbiljno… Navikla sam se u konačnici nositi s tim, ali me to zabrinjavalo, kakve to presedane postavlja za moju kći, za žene u ovom društvu”, zaključuje Krabar-Kitarović.
Grabar-Kitarović potom je nastavila o tome kako su žene međusobno same sebi neprijateljice.
“To osjetite tek kad ste prošli kroz situaciju da vam je žena bila najgori neprijatelj. Kod nas postoji nekoliko sustavnih i sistemskih problema. Prvo je to da se postavlja gdje je mjesto ženi, a gdje muškarcu. Ne možete svoje dijete zaštititi kad dođe u školu, kad se počne govoriti što dostoji curicama, što dečkima… Cijela ta ‘podjela rada’ koja postoji u društvu se i dalje njeguje i utječe na same žene da doživljavaju neka zanimanja muškim poslovima i da dva ili više puta razmisle hoće li se upustiti u to područje… Drugo je pitanje jezika koje je iznimno bitno u društvu i koje izražava te stereotipe kojih nekad nismo svjesni. Vrlo banalne izjave, koje postoje u svakom jeziku i kulturi, kad je netko hrabar, kažemo da ima muda, a kad nije hrabar ili osjeća strah ili nedoumice, onda mu kažemo ‘e, nemoj bit mh’, da ne kažem sad što…”, rekla je za kraj bivša predsjednica.
Komentari