‘Govor mržnje ograničava prava srpske manjine u RH’

Autor:

Privatni arhiv

‘Odnos prema nacionalnim manjinama u Hrvatskoj je pravno-formalno dobro uređen, ali je problem u primjeni pravnog okvira u praksi pa, primjerice, izostaju djelotvorni učinci zaštite Roma’, kaže specijalistica međunarodnog prava Nives Mazur Kumrić

SNives Mazur Kumrić, doktoricom međunarodnog prava i specijalisticom problematike međunarodnog prava, razgovarali smo i o aktualnoj temi – zahtjevu za samostalnošću Katalonije. Nedavno je objavila i zanimljivu knjigu „Europski sustav zaštite prava manjina“. Nakon što je bila docentica na katedri za međunarodno pravo na Pravnom fakultetu Sveučilišta Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku kao sunositeljica predmeta Međunarodno pravo, od 2014. do 2016. godine znanstveno se usavršavala kao Marie Curie postdoktorandica na Katedri za međunarodno privatno pravo Pravnog fakulteta Sveučilišta u Liègeu u Belgiji. Trenutačno na Sveučilištu u Liègeu ima počasna mjesta znanstvene suradnice na dvama fakultetima: pravnom fakultetu i fakultetu društvenih znanosti. Karijera joj je imala međunarodni predznak. Usavršavala se u inozemstvu: na Institutu za međunarodno pravo u Parmi; Akademiji za međunarodno pravo u Den Haagu; Akademiji za europsko pravo u Firenci; Irskom centru za ljudska prava u Galwayu; te Srednjoeuropskog sveučilišta u Budimpešti.

NACIONAL: Mogu li izbori u Kataloniji riješiti trenutni problem Španjolske sa zahtjevom za neovisnošću Katalonije? Sedam i pol milijuna državljana Španjolske govori katalonskim jezikom, a obrazovanje u toj španjolskoj pokrajini je na katalonskom jeziku.

Regionalni izbori ne mogu riješiti složeni problem. Jaz između separatističkih i unionističkih frakcija prevelik je, no svakako će predodrediti smjer i buduće modalitete njihove suradnje i dijaloga. Katalonci su zasebna nacionalnost kojoj je slovom španjolskog ustava priznato pravo na samoupravu i korištenje vlastitim jezikom u skladu sa Statutom o autonomiji. Ustav izrijekom jamči neraskidivo jedinstvo španjolske nacije te zajedničku i nedjeljivu domovinu svih Španjolaca, što je polazna osnova u razumijevanju službenog španjolskog stava prema Kataloniji. Inače, Katalonija je postala dijelom Španjolske u 15. stoljeću, no dio je zasebne etničke priče stare gotovo 1000 godina koja je iznjedrila osebujnu katalonsku kulturu, jezik i identitet…

Kupite digitalno izdanje Nacionala i pročitajte više, a platite manje

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.