GOST KOLUMNIST: VIKTOR GOTOVAC: Ukrajinski poučak ili ima li opozicije u avionu?

Autor:

Saša Zinaja/NFOTO, Pixabay

Dosljedna i sveobuhvatna podrška Ukrajini takva može biti samo ako znamo vrijednosti koje podržavamo. A to su one ustavne. Jer temeljna vrijednost u Hrvatskoj, ali i Ukrajini, jest ona ustavnog poretka

“He’s a demagogue

Check out his rise

He’s a demagogue

He’s fatally famous

He’s a demagogue

He plays with my fears

A demagogue

My shadow side dreaming

The demagogue

It feels so good to be dumb”


“On je demagog

Pogledajte njegov uspon

On je demagog

On je kobno slavan

On je demagog

Igra se s mojim strahovima

Demagog

Moja strana u sjeni sanja

Demagog

Tako je dobar osjećaj biti glup”

Franz Ferdinand

Ovog utorka o politici. O nogometu neki sljedeći.

Početkom devedesetih, kada se naša suvremena povijest “pisala”, naša je država bila na pravoj strani povijesti. Potom se izgubila, odabrala lutanje i zaboravila esenciju povijesne ispravnosti, upravo kako se odmaknula i od jednako slavne povijesti kojom su uspostavljene granice koje smo devedesetih obranili. A danas se našla pred prozirnom medijskom ucjenom manjkom patriotizma za svakoga tko propituje postupak prikupljanja dvotrećinske većine u Hrvatskom saboru ili razmišlja o sadržaju za koji se većina skuplja. Sve pod egidom “naše povijesti” i “prave strane”. Pojednostavili smo složene globalne dileme u binarno – oni koji su “za” na pravoj su strani povijesti, oni “protiv” na krivoj, nepatriotskoj, neeuropskoj. Carlschmittovski “mi” i “oni“. Tko se ne slaže, tko uopće promišlja, taj je protiv nas! Put u orbanovštinu. Lekcija iz priručnika za opravdanje isključivosti i sukobljavanja. Win-win? U svijetu Machiavellija, možda. Inače, ne. Zar je zagovaranje i promišljanje vrijednosti Ustava Republike Hrvatske prestalo biti ispravna strana povijesti?

U Domovinskom ratu, upravo stoga što smo štitili ustavne vrijednosti, bili smo na ispravnoj strani povijesti. I pobijedili. Agresija na Ukrajinu, također, negacija je vrijednosti Ustava. Ukrajinskog. No smisleno i našeg. Narušava se suverenitet ukrajinske države kao što se devedesetih narušavao i naš. Danas kada štitimo vrijednosti Ustava RH, štitimo i one vrijednosti koje borbom štiti Ukrajina. Koje? U preambuli su. I u članku 2.

Da, kada branimo hrvatsku ustavnost, očitujemo se i za ukrajinski ustavni poredak, suverenitet i vrijednosti. Slobodna Ukrajina, iz našeg kuta gledanja, supsumira bit Ustava i prava. Braniti Ustav znači braniti ispravan red, proceduru i sadržaj svega. Počelo početka.

Odakle pragmatični pokušaj pojednostavljenja situacije vulgarnim tumačenjem patriotizma? Kako borba za Ustav može biti borba protiv Hrvatske? Nije li upravo suprotno: kada se ne obnavljaju Zagreb i Banovina, ne rješavaju afere u Ini, perpetuiraju socijalne podjele te živi kolaps pravosuđa i zdravstva i devastacija obale i okoliša – nije li baš to svakodnevna negacija članka 3. Ustava, onog u kojem se spominju sloboda i jednakost, naglašavaju nacionalna ravnopravnost i ravnopravnost spolova, zagovaraju mirotvorstvo i socijalna pravda, apostrofiraju poštovanje prava čovjeka i nepovredivost vlasništva, popisuje očuvanje prirode i čovjekova okoliša, podcrtavaju vladavina prava i demokratski višestranački sustav. Nije i ne može postojati monopol na interpretaciju Ustava, ne može ta interpretacija biti jednostrana tako da jedno tumačenje ima patriotsku aureolu, a svako drugo nosi izdajnička vješala.

O čemu se radi? Dosljedna i sveobuhvatna podrška Ukrajini takva može biti samo ako znamo vrijednosti koje podržavamo. A to su one ustavne. Jer temeljna vrijednost u Hrvatskoj, ali i Ukrajini, jest ona ustavnog poretka. Da, u Ukrajini i oko nje brane se i vrijednosti hrvatskog ustavnog poretka. A obranom ustavnosti u Hrvatskoj brane se i vrijednosti za koje ukrajinski narod stradava.

Podrška Ukrajini, rekoh, kreće poštovanjem hrvatskog Ustava. Kako ćemo i čemu obučavati ukrajinske vojnike ako ne poštujemo ustavne vrijednosti i vladavinu prava? Ničemu. Ako imate vojnike, a nemate ustavne vrijednosti – to se zove… coup d’état… Sada dolazimo do drugog dijela. Ima li opozicije u Hrvatskoj? Sadržaj rasprava o boravku i obuci ukrajinskih vojnika ne ulijeva vjeru u to. Još ćemo to bolje vidjeti prilikom glasanja.

Umjesto borbe za ustavnost, rasprave o tom ključnom okviru politike, čini se da je opozicija nasjela na ucjenu patriotizmom. Neki žele i unovčiti mandat, glas. Neki ne žele promijeniti stav samo zato da se ne zamjere nekom dužnosniku. Nude da se predsjednik i premijer nađu, da primimo samo neborbene Ukrajince, civile. Našli bi se s premijerom na kavi. I razgovarali. Jer, valjda, razgovorom neustavno postaje ustavno. Je li to opozicija, ovi koji se sami nude premijeru, koji su se prepali win-wina? Opozicija koja ne vidi da je rasprava o ustavnosti rasprava o njima samima, nije faktor. Vojska bez maršala. Ali i bez vojske. I hrabrosti. Rasprava o obuci ukrajinskih vojnika pokazala je da je naša opozicija neborbeni sektor, civili… Kao naši MIG-ovi – borbeni, a ne lete. Imaju servisnu, pardon, stranačku knjižicu, podobni su za letove u nacionalnim visinama, no boje se i muče s člankom 7. Ustava. Prepali su se ucjene patriotizmom umjesto borbe za ustavni patriotizam. Kako bi borba za Bibliju patriotizma – Ustav mogla biti nepatriotska? Tko to ne razumije, zaista nije opozicija. U politici nije ništa. Šteta.

Ne samo što u opoziciji nema onih koji mogu osmisliti političke motive i obnoviti zanos, ne, nema čak ni onih koji bi artikulirali smislen stav o temeljnom pitanju, kontekstualizirali i predstavili ga građanima da razumiju za što se opozicija zalaže i bori. Ako toga nema kada se radi o Ustavu, kako se boriti za snažnije institucije zaštite ljudskih prava, decentralizaciju, pravedniji model izbora, odgovornije sudstvo, protiv korupcije? Kako bi se nosili s težim pitanjima i snažnijim silama? To je ista boljka kao kod referenduma o prekidu trudnoće. Kojeg se boje oni koji bi njime trebali pokazati svoj stav. Zato ga i ne provode. Boje se stajanja na kiši, a još više se boje neuspjeha.

Opozicija koja se boji da bi je mogli proglasiti protivnicima, unutarnjim neprijateljima i raznobojnim vragovima te kleči pred prijetnjom win-wina – i nije opozicija! Tigrovi od papira. Koji će se u strahu od poraza predati sami. Kada moraju zauzeti stav, boriti se za, zamislite, Ustav, kada nema skrivanja, vidi se mnogo lica, uglavnom pretencioznih i ambicioznih, ali malo izuzetnih i hrabrih ljudi. Dobro je Malraux primijetio, nisu ljudi ono što o sebi misle, već ono što skrivaju. Iza kravate i odijela.

Smith je bio u pravu. Tržište, pa i političko, okrutno će umiriti nesposobne, slabe, kukavne i – jeftine. I neće ankete za to biti krive. Već strah od borbe za Ustav, ideju, princip i stav. A tu se win-win već dogodio. Pa i ako se ne skupi 101 oko “Judinih škuda”.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.