GOST KOLUMNIST QI QIANJIN: ‘Kina i EU moraju poboljšati međusobno strateško povjerenje’

Autor:

04.04.2023., Zagreb - Veleposlanstvo Narodne Republike Kine, veleposlanik Kine u Hrvatskoj  Njegova Ekselenija Qi Qianjin. Photo: Robert Anic/PIXSELL

Photo Robert Anic/PIXSELL

Kina i EU trebaju biti praktičari otvorenog razvoja, uzajamne koristi i win-wina. Godine 2023. Kina i EU bile su jedna drugoj drugi najveći trgovinski partner, s obujmom bilateralne trgovine od 783 milijarde američkih dolara, piše kineski veleposlanik u Republici Hrvatskoj.

Početak je ljeta i proljeće nam odlazi, a nekoliko grana orhideje cvjeta. Nedavno je glavni tajnik Xi Jinping posjetio tri europske zemlje. To je prvi posjet kineskog šefa države Europi u posljednjih pet godina i putovanje kojim se nasljeđuje prijateljstvo, jača međusobno povjerenje, jača samopouzdanje i otvara budućnost. Od velikog je značaja za promicanje sveukupnog razvoja odnosa Kine i EU-a. Također unosi novi zamah u svjetski mir i razvoj.

Kina i EU trebaju biti dobri partneri koji se međusobno poštuju i tretiraju kao jednaki. Europa je važan pol u multipolarnom svijetu. Kina je odnose Kine i Europe uvijek promatrala iz strateške i dugoročne perspektive, a Europu je smatrala važnim smjerom za diplomaciju velike zemlje s kineskim obilježjima i važnim partnerom u ostvarivanju modernizacije u kineskom stilu. Odnosi Kine i EU-a imaju jaku unutarnju pokretačku snagu i široke izglede za razvoj. Oni nisu usmjereni, ovisni ili pod kontrolom treće strane. Kao dvije važne sile, Kina i EU moraju poštovati međusobne temeljne interese i glavne brige, pridržavati se partnerskog pozicioniranja, ustrajati u dijalogu i suradnji, produbiti stratešku komunikaciju, poboljšati međusobno strateško povjerenje, učvrstiti strateški konsenzus, razvijati stratešku suradnju i poticati nevladine i lokalne razmjene, obrazovnu i znanstveno-istraživačku suradnju, promicati stabilnost i napredak odnosa Kine i EU-a te kontinuirano davati nove doprinose svjetskom miru i razvoju.

Kina i EU trebaju biti praktičari otvorenog razvoja, uzajamne koristi i win-wina. Godine 2023. Kina i Europska unija bile su jedna drugoj drugi najveći trgovinski partner, s obujmom bilateralne trgovine od 783 milijarde američkih dolara i prosječnim trgovinskim transakcijama po minuti od gotovo 1,5 milijuna američkih dolara. Suradnja je glavni ton odnosa Kine i EU-a, a zajednički interesi obiju strana daleko nadmašuju njihove razlike. Kineski razvoj je prilika, a ne rizik za Europu. Protekcionizam i proizvoljne carine potkopavaju sigurnost i stabilnost globalnog proizvodnog i opskrbnog lanca, povećavaju teret narodu i usporavaju oporavak svjetskog gospodarstva. Povezana ponašanja štete drugima i samima sebi i nisu ispravan način rješavanja problema. Otvorenost donosi napredak, dok izolacija neminovno vodi u nazadovanje. Kina kontinuirano olakšava pristup tržištu, olakšava prekogranične protoke podataka i promiče razmjenu osoblja između Kine i stranih zemalja. Naša odlučnost da proširimo otvaranje na visokoj razini i produbimo obostrano korisnu suradnju Kine i EU-a neće se promijeniti. Obje strane trebale bi se zajednički suprotstaviti “razdvajanju i razbijanju lanca” te jedna drugu izgraditi u ključne partnere u gospodarskoj i trgovinskoj suradnji, prioritetne partnere u znanstvenoj i tehnološkoj suradnji te pouzdane partnere u suradnji u lancu proizvodnje i opskrbe.

Kina i Europa trebale bi biti predvodnice u međusobnom nadopunjavanju prednosti i zajedničkom radu na promicanju zelenog razvoja. Promicanje sveobuhvatne zelene transformacije gospodarskog i društvenog razvoja i bolje suočavanje s klimatskim promjenama zajednički su politički ciljevi Kine i EU-a. Obje strane imaju široke zajedničke interese i ogroman prostor za suradnju. Kombinacija prednosti kineskih ulaganja i proizvodnih kapaciteta te potreba europske energetske tranzicije dovest će do još više zelenije suradnje. Nedavno su neki političari u Sjedinjenim Američkim Državama i Europi govorili o takozvanoj “prekapacitiranosti” u novoj energetskoj industriji Kine, što je potpuno neistinito.

Prije svega, kineske nove energetske tvrtke razvile su prave vještine u otvorenom natjecanju, predstavljajući napredne proizvodne kapacitete, koji ne samo da obogaćuju globalnu opskrbu i ublažavaju globalni inflacijski pritisak, već također daju veliki doprinos rješavanju klimatskih promjena i zelenoj transformaciji. Drugo, iz ekonomske perspektive, podjela rada i suradnja temeljeni na komparativnim prednostima doprinose globalnom blagostanju. Izjednačavanje izvoza superiornih proizvoda raznih zemalja s “prekapacitiranošću” u biti poriče objektivnost komparativnih prednosti, racionalnost međunarodne podjele rada i zakonitost ekonomske globalizacije. Na primjer, oko 80% čipova proizvedenih u Sjedinjenim Državama izvozi se, a gotovo 80%, odnosno oko 50% automobila proizvedenih u Njemačkoj i Japanu se izvozi. Treće, iz perspektive stvarne globalne potražnje, globalno gospodarstvo trenutno je suočeno sa zelenom transformacijom, a potražnja za tehnološki naprednim zelenim proizvodnim kapacitetima još uvijek je velika. Novi kapaciteti za proizvodnju energije globalno nisu višak nego manjak. Korištenje “prekomjernog kapaciteta” kao izgovor za usvajanje zaštitnih mjera samo će potkopati zajedničke napore međunarodne zajednice u rješavanju klimatskih promjena i razvoja zelene transformacije.

Hrvatska je važna članica EU-a. Sveobuhvatni, uzajamno korisni i prijateljski odnosi Kine i Europske unije odgovaraju zajedničkim interesima svih država članica Europske unije, uključujući interese Hrvatske. Uspjeh Pelješkog mosta snažno dokazuje trilateralnu suradnju Kine, Hrvatske i Europe “1+1+1>3” . U Kini postoji stara izreka: “Kad svi dodaju drva za ogrjev, plamen se digne”. I u Hrvatskoj postoji izreka “Zajedno smo jači”. Kina je voljna surađivati s novom hrvatskom vladom i svim stranama na sveobuhvatnom promicanju razmjena na svim razinama i suradnje na svim poljima, nastaviti poboljšavati razinu bilateralnih odnosa, promicati razvoj Kine i europski razvoj kako bismo odjeknuli istom frekvencijom, ubrizgali nove poticaje u odnosima Kine i EU-a te zajednički ispisali novo poglavlje kinesko-europske suradnje.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.

TEREZA

prije 7 mjeseci

Moje ime je TEREZA i imam svjedočanstvo o tome kako sam doživjela ponudu kredita od 35.000 eura. Ponovno sam sretan i financijski stabilan i hvala Bogu što sam naišao na gospodina Harryja Bryana, izvršnog direktora SMART LOAN FUNDS, oni imaju sjedište u Americi, a također rade u svim europskim zemljama. Savjetovao me kolega i savjetovat ću svima koji trebaju zajam da koriste njihove usluge kako bi izašli iz financijskih poteškoća, možete ih kontaktirati putem e-pošte ([email protected]).Brzo kontaktirajte danas i dobijte svoj zajam od njih na stopa od 3%. Obećaj da ćeš reći ljudima i podijeliti s njim njegov dobar rad nakon što dobiješ zajam.