GOST KOLUMNIST MARIJA ŠĆULAC Održivost i mjerenje: zahtjevi nove regulative ne trpe uljepšavanja

Autor:

Hrvatska gospodarska komora preuzela je inicijativu u integriranju ESG principa u poslovnu strategiju poduzeća, standardizacija, prikupljanje i analiza podataka nisu jednostavni, ali su ESG ocjene postale ključne za suvremeni poslovni svijet

Prvo sustavno uključivanje ESG principa u korporativnu strategiju datira iz 2004., s UN-ovim izvješćem „Who Cares Wins“. Međutim, trebalo je gotovo dva desetljeća da ESG izvještavanje postane pravilo, a ne iznimka. Održivost je danas nadišla deklarativnu razinu obećanja i ideala. Danas imamo standarde, taksonomije i konkretnu regulativu. Činjenica što to imamo daje čvrsto tlo pod nogama za svaku organizaciju, za svako poduzeće koje već prednjači u održivim praksama. Daje legitimitet da iza svega ne stoji još jedan polovičan pokušaj upravljanja reputacijom, već istinsko integriranje ESG principa u poslovnu strategiju.

Radi se o korjenitoj promjeni i kao takva zahtijeva i temeljitu potporu. Hrvatska gospodarska komora preuzela je inicijativu na tom putu. U domeni mjerenja i ocjenjivanja održivih praksi izazova ne nedostaje, da ne idealiziramo. Standardizacija metoda ocjenjivanja nije jednostavna. Nije ni prikupljanje i analiza relevantnih podataka kao ni osiguravanje transparentnosti i vjerodostojnosti rezultata. No ove su ocjene postale ključne za suvremeni poslovni svijet. Investitori uz pomoć njih donose informirane odluke, one privlače i usmjeravaju kapital. ESG ocjena također može pomoći poduzećima da prepoznaju područja u kojima su potrebna poboljšanja, omogućujući im da strateški ulažu u projekte i inicijative koje će imati najveći pozitivan utjecaj na okoliš i društvo. EU prepoznaje potrebu za takvim promjenama i spreman je poduprijeti tvrtke koje se usklađuju s ovim vrijednostima – financijski. Odluka da se izda čak trećina ogromnog proračuna NextGenerationEU i EU-ova sedmogodišnjeg proračuna u prilog Europskom zelenom planu to zorno pokazuje.

Investitori uz pomoć ESG ocjena donose informirane odluke, one privlače i usmjeravaju kapital, ali i pomažu poduzećima

Do sada nije postojao standardizirani model ocjenjivanja specifičan za Hrvatsku, koji bi omogućio i usporedivost i transparentnost na nacionalnoj razini. HGK je prepoznao ovu prazninu i razvio sveobuhvatan model ocjenjivanja ESG praksi za sve sektore – ESG rating HGK. Predstavljanjem prvog nacionalnog ESG ratinga 2023. godine, postavili smo novi benchmark za ocjenjivanje održivosti poduzeća u Hrvatskoj, pomažući im da se usklade s najboljim svjetskim praksama i regulatornim zahtjevima.

U prvoj godini ocjenjivanja poduzeća u Hrvatskoj su prvi put saznala svoj ESG rating. Ovo ocjenjivanje obuhvatilo je širok spektar industrija, s dominantno zastupljenim privatnim sektorom, ali i nekoliko desetaka poduzeća iz javnog sektora. Rezultati na nacionalnoj razini su pokazali da više od polovice poduzeća nije imalo integrirane ESG ciljeve u svoje godišnje ciljeve menadžmenta, a većina nije imala ni usvojenu ESG strategiju. Cilj isticanja ovih rezultata ne treba gledati kao mahanje šibom ili upiranje prstom. Zahtjevi nove regulative ne trpe uljepšavanja. Rezultati su vrlo jednostavno naša polazišna točka, gdje nacionalno postoji prostor za napredak i potreba za daljnjom edukacijom. U konačnici, i nama u Komori za daljnje unaprjeđivanje naših aktivnosti i usluga.

Edukacija i mjerenje – puni krug potpore i usluga

Uvid i poticaj za ESG rating dala nam je pak naša ESG akademija. HGK je kroz opće i specijalizirane radionice educirala oko 2000 polaznika te tako pomogla poduzećima razumjeti i implementirati najbolje prakse u području održivosti. Akademija je postala temeljni resurs za poduzeća koja žele poboljšati svoje ESG prakse i prilagoditi se novim regulativama.

Pokušali smo na taj način, kroz akademiju, predstaviti novu regulativu o održivosti ne kao obruč koji će opteretiti tvrtke. Znači regulatorne obveze ne moraju biti prepreka, već mogu biti katalizator za inovacije i rast. Dodatan korak naprijed, tj. razmišljanje izvan regulatornih okvira je kada poduzeće implementaciju ESG ciljeva u poslovanje ne temelji samo na ispunjavanju regulatornih zahtjeva. Smatram da itekako ima takvih primjera. Nova regulativa koju je Sabor nedavno potvrdio povećava broj poduzeća koja su obvezna izvještavati sa 70 na 500. ESG rating HGK je u prvoj godini ispunilo 400 poduzeća, puno više nego što ih je bilo zakonski obvezno izrađivati izvješće.

Motivacija poduzeća na stvaranje održivih poslovnih modela koji nadilaze regulativne zahtjeve upravo je fokus petog jubilarnog izdanja konferencije Hrvatske gospodarske komore Podržimo održivo 9. i 10. rujna u Zagrebu. Transformacija na djelu krovna je tema ovogodišnje konferencije kojom se naglašava važnost konkretnih akcija i stvarnih promjena. Globalni lideri u održivosti dominirat će pozornicom najznačajnije konferencije o održivosti za poslovni svijet.

Kroz bogat program panela i diskusija, sudionici će imati priliku čuti primjere poduzeća koja se uspješno prilagođavaju novim tržišnim zahtjevima i regulativama uz pomoć inovacija. Poduzeća koja su sudjelovala na prethodnim konferencijama implementirala su održive prakse, transformirala svoje poslovne modele i postala predvodnici u svojim industrijama.

U 2024. godini HGK provodi novi krug ESG ratinga, dodatno unaprijeđen u skladu s novom regulativom i europskim standardima za izvještavanje o održivosti, najboljim praksama i tržišnim prilikama. Upitnik je sada prilagođen ispunjavanju kako velikim poduzećima, obveznicima izvještavanja o održivosti, tako i malim i srednjim poduzećima kojima ESG rating predstavlja alat za jednostavniji pristup i opstanak u dobavljačkom lancu većih sustava. Upitnik je dostupan online, a tvrtke s najboljim rezultatima bit će nagrađene na konferenciji Podržimo održivo u rujnu, i to u šest kategorija: najbolja održiva velika, srednja, mala i javna tvrtka, najbolja održiva financijska institucija te najbolji primjer održivog poslovnog modela.

ESG rating HGK je u prvoj godini ispunilo 400 poduzeća, puno više nego što ih je bilo zakonski obvezno izrađivati izvješće

S obzirom na veliki odaziv na naše ESG akademije i pozitivne povratne informacije, očekujemo kako će ovogodišnji ESG rating pokazati još veći napredak i osviještenost poduzeća o važnosti održivih praksi.

Budućnost ESG ratinga u Hrvatskoj

Kroz edukaciju i podršku, HGK nastavlja igrati ključnu ulogu u promicanju održivog razvoja i konkurentnosti hrvatskih poduzeća na globalnom tržištu. S obzirom na sve veći broj tvrtki koje prepoznaju važnost ESG-a, očekuje se da će se praksa ocjenjivanja i izvještavanja o održivosti dodatno razvijati. U budućnosti će ESG ocjene vjerojatno postati standardni dio poslovnog izvještavanja, a poduzeća će morati integrirati održivost u sve aspekte svog poslovanja kako bi ostala relevantna i konkurentna.

Uvođenjem nacionalnog ESG ratinga, HGK je postavio čvrste temelje za održivo poslovanje u Hrvatskoj. Ovaj rating ne samo da pruža alat za mjerenje i poboljšanje održivih praksi, već i potiče tvrtke da prepoznaju vrijednost održivosti kao konkurentske prednosti. Kroz kontinuiranu edukaciju i podršku, HGK će nastaviti igrati ključnu ulogu u promicanju održivog razvoja i konkurentnosti hrvatskih poduzeća na globalnom tržištu.

ESG ocjene su više od alata za usklađenost; one su integralni dio moderne poslovne strategije, upravljanja rizicima i investicijskih odluka. Unatoč izazovima standardizacije, budućnost ESG ocjena izgleda obećavajuće s tekućim naporima da se poboljša njihova pouzdanost i utjecaj. Kako se regulativa širi i svijest o održivosti raste, ESG ocjene će postati sve važniji faktor u oblikovanju poslovnih strategija i donošenju investicijskih odluka.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.