Gospodarstvo Velike Britanije bit će najteže pogođeno od svih zemalja G7, kaže izvješće OECD-a

Autor:

Jordhan Malec, Unsplash

Gospodarstvo Velike Britanijepretrpjet će najveći udar od svih zemalja G7 sljedeće godine, predviđa izvješće. Prema predviđanjima Organizacije za ekonomsku suradnju i razvoj (OECD), gospodarstvo će se smanjiti više nego u bilo kojoj od ostalih šest zemalja koje čine skupinu najvećih svjetskih industrijaliziranih demokracija.

BDP, mjera gospodarske proizvodnje, smanjit će se za 0,4% sljedeće godine i porasti za 0,2% u 2024. To je bolje od prethodnih predviđanja OECD-a prema kojima će gospodarstvo ostati statično. Jedino gospodarstvo G7 koje će se još sljedeće godine smanjiti je ono Njemačke koje će doživjeti manji pad od 0,3%.

Rast će biti mali u većini zemalja G7. Italijanski BDP će porasti 0,2%, SAD će zabilježiti 0,5%, Francuska će doživjeti 0,6%, dok će Kanada i Japan zabilježiti rast od 1% odnosno 1,8%. Od zemalja G20, gospodarstvo Velike Britanije imat će treće najgore rezultate, iza Rusije i Švedske s očekivanim smanjenjem od 5,6%, odnosno 0,6%.

Vladina jamstva za cijene energije povećat će inflaciju, zahtijevajući povišene kamatne stope što će rezultirati većim troškovima zaduživanja, rekla je organizacija u svom izvješću o gospodarskim izgledima, Problem je neselektivna priroda provedbe odluke, navodi se u izvješću. Prema programu, svim domaćim korisnicima električne energije treba platiti 400 funti kako bi se smanjio utjecaj vrtoglavo visokih troškova energije.

Ciljanijim mjerama, usmjerenim na najpotrebitije, smanjio bi se ukupni trošak za državu, bolje bi se očuvali poticaji za štednju energije i smanjio pritisak na potražnju u vrijeme visoke inflacije, kažu u OECD-u.

Prognoze inflacije

Stopa inflacije porasla je na 10,1% u rujnu, prema službenim podacima, zbog rasta cijena i posljedica mini-proračuna. Brojne ekonomske prognoze ponavlja i OECD, koji kaže da su rizici za britansko gospodarstvo znatni i “usmjereni prema padu”.

Inflacija će dosegnuti vrhunac od oko 10% krajem ove godine zbog visokih cijena energije i kontinuiranog nedostatka radne snage i robe, prije nego što se postupno smanji na 2,7% do kraja 2024., navodi se u izvješću. Očekuje se usporavanje potrošnje zbog krize troškova života, no to će umanjiti planirano povećanje minimalne plaće od 9,7 posto, te uobičajeno povećanje socijalnih naknada i mirovina u travnju sljedeće godine.

Prognoze, iako rutinski pogrešne, ipak vrijedi poslušati

Postojalo je upozorenje, budući da izvješće kaže da bi cijene roba i energije koje su više od očekivanih mogle utjecati na potrošnju i dodatno smanjiti rast. Jednako tako, produljeno razdoblje nedostatka radne snage moglo bi natjerati poduzeća na trajnije smanjenje operativnog kapaciteta ili povećati inflaciju plaća.

Smanjenje energije i neto nula

Iako je OECD rekao da su potrebne mjere financijske potpore kako bi se pomoglo s visokim cijenama energije, trebali bi postojati i poticaji za smanjenje potrošnje. Vlada se također našla na udaru kritika zbog svojih mjera za postizanje nulte neto emisije CO2.

Politike koje su na snazi ​​”još nisu dovoljne” do postizanja cilja, navodi se u izvješću. Ubrzavanje napretka prema net-nuli temeljno je za poboljšanje energetske sigurnosti Velike Britanije i smanjenje ovisnosti o fosilnim gorivima, dodaje se u izvješću.

Veća ulaganja mogu se potaknuti tako što će vlada “biti jasnija u pogledu svog pristupa prijelazu na gospodarstvo s nultom stopom emisije CO2 i razviti plan za cijelo gospodarstvo s određenim rokovima, politikama i prioritetima”, navodi Sky.

 

 

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.