GOSPODARSKO ČUDOVIŠTE Možemo: ‘Vlada nije uspjela smanjiti siromaštvo, iako se stalno hvali rastom BDP-a’

Autor:

Možemo

Patrik Macek/PIXSELL

Zastupnici političke platforme Možemo u srijedu su poručili da je Vlada neuspješna u smanjenju nejednakosti i siromaštva, unatoč gospodarskom rastu i priči vladajućih o Hrvatskoj kao gospodarskom čudu.

“Unatoč premijerovom neumornom ponavljanju priče o Hrvatskoj kao gospodarskom čudu, činjenica je da se nejednakosti u našoj zemlji povećavaju“, rekla je Ivana Kekin na konferenciji za novinare u povodu Međunarodnog dana borbe protiv siromaštva i socijalne isključenosti, koji se obilježava 17. listopada.

‘Siromaštvo u Hrvatskoj nije se smanjilo’

Istaknula je kako je Hrvatska postala zemlja u kojoj 50 posto stanovništva s najnižim primanjima posjeduje samo 10 posto ukupnog bogatstva, dok 10 posto najbogatijih kontrolira gotovo polovicu bogatstva.

“Usprkos rastu BDP-a, siromaštvo se nije smanjilo, a opća stopa siromaštva ostala je nepromijenjena. Još uvijek gotovo svaki peti stanovnik Hrvatske živi u riziku od siromaštva“, dodala je Kekin.

Traže povećanje socijalnih naknada

Zastupnici su predstavili niz mjera za borbu protiv siromaštva i socijalne isključenosti.

Među ključnim inicijativama je uvođenje univerzalnog dječjeg doplatka za svu djecu, prema socijalno progresivnim stopama, čime bi se Hrvatska pridružila brojnim europskim zemljama koje već primjenjuju ovaj model.

“Podsjećamo da je Vlada obećala proširiti dječji doplatak na više od 500 tisuća djece, no trenutno doplatak prima tek 318 tisuća djece“, rekla je zastupnica Jelena Miloš.

Još jedna mjera za koju se zalažu je povećanje socijalnih naknada koje bi bile usklađene s rastom životnih troškova i važnost povećanja naknada osobama s najtežim invaliditetom. Uz to, kao jedno od važnih pitanja ističu priuštivo stanovanje.

Nužne promjene u mirovinskom sustavu

Zastupnik Damir Bakić naglasio je kako Hrvatska za mirovine izdvaja manje od prosjeka Europske unije i da su reforme u mirovinskom sustavu nužne.

Ukupni trošak mirovinskih davanja u 2024. godini iznosi 8,35 milijardi eura, a to je prema njegovim riječima samo 10 posto projekcije BDP-a, dok prosjek EU iznosi između 11 i 11,5 posto.

“Naš prijedlog je sustavno povećanje mirovina za 10 posto, kroz model povećanja od 2,5 posto godišnje povrh redovitih usklađenja”, objasnio je.

STIGLI PODACI Svaki peti Hrvat u riziku od siromaštva. Evo tko je najugroženiji i gdje

Poručili su da će i dalje inzistirati na pravednijem ekonomskom sustavu, dostojanstvenim plaćama, kolektivnom pregovaranju i širenju socijalnih prava kao ključnim alatima za smanjenje siromaštva i nejednakosti u Hrvatskoj.

 

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.