U mnogim trgovinama u Njemačkoj čokolada Milka sada košta 50 centi više nego prije.
I drugi proizvođači poskupljuju svoje proizvode, a sve je to povezano sa zbivanjima na svjetskim tržištima i klimatskim promjenama, piše Deutsche Welle (DW).
Čokolada Milka sve skuplja
Potrošači u Njemačkoj sada moraju dublje posegnuti u džep za čokoladu poznate marke Milka. Veliki trgovački lanci poput Aldija, Edeke, Kauflanda, Rewea i Rossmanna nude klasične Milka čokolade ovog tjedna po cijeni od 1,99 eura umjesto dosadašnjih 1,49 eura. To pokazuje analiza portala za usporedbu cijena Smhaggle.
U trgovinama nekih drugih maloprodajnih lanaca razne vrste Milke još uvijek se mogu kupiti po dosad uobičajenim cijenama. Osim toga, cijene se regionalno mogu razlikovati zbog promotivnih akcija.
No, općenito se primjećuje značajan porast cijena. Mondelez , proizvođač Milke, na upit nije želio komentirati ovu situaciju.
Prošlog ljeta cijena čokolade Milka već je porasla – tada za oko deset posto.
I proizvodi drugih proizvođača čokolade, poput Ritter Sporta, već su prošle godine postali osjetno skuplji. Lindt & Sprüngli također je povisio cijene i planira to ponovno učiniti 2025. godine, kako je tvrtka nedavno najavila.
Klimatske promjene ‘proizvele’ visoke cijene kakaovca
Proizvođači više cijene opravdavaju lošim urodom kakaovca i posljedicama klimatskih promjena. Prema podacima njemačkog Saveznog zavoda za statistiku, prosječna cijena čokolade u prosincu 2024. bila je 14,6 posto viša nego godinu ranije.
U ožujku prošle godine, cijena kakaa na svjetskim tržištima dosegla je rekordne vrijednosti. Stručnjaci kao jedan od razloga navode nestašicu sirovine uslijed loših uroda, posebice u zapadnoj Africi. Kao rezultat stalno rastućih cijena na svjetskom tržištu, znatno su porasle i njemačke uvozne cijene kakaa. Time je i čokolada postala skuplja i u Njemačkoj.
“Kakao je rijedak na svjetskim tržištima. To podiže cijene“, objasnila je stručnjakinja iz WWF-a Kerstin Weber.
Ekstremni vremenski uvjeti poput dugotrajnih sušnih razdoblja, obilnih kiša ili poplava dovode do manjeg prinosa, lošije kvalitete ili uništenih uroda. Na mnogim mjestima, kakaovci su također pogođeni bolestima. Weber očekuje da će cijene kakaa ostati visoke i 2025. te da se neće vratiti na prijašnje razine.
‘Znatan potencijal daljnjeg rasta’
Kašnjenja u narudžbama zbog ovih rekordno visokih cijena kakaa, kao i pregovori o cijenama s maloprodajnim lancima, nedavno su uzrokovali probleme švicarskom čokoladnom koncernu Barry Callebaut. U razdoblju od rujna do studenog njegova prodaja je pala 2,7 posto, na 565.000 tona, priopćio je dobavljač Unileverovih Magnum sladoleda i Nestléovih KitKat čokoladica.
Analitičari su očekivali 568.000 tona.
“Naša poslovna godina započela je s novim rekordima cijena kakaa, što je stvorilo daljnji tržišni pritisak“, naglasio je izvršni direktor Peter Feld.
Ipak, on i dalje vidi “znatan potencijal rasta“, piše DW.
Komentari