Uoči protuofenzive koja se očekuje uskoro, Ukrajina je od svojih saveznika zatražila oružje dugog dometa, mlazne zrakoplove i streljivo. Što je od toga dobila i kako bi se sve to trebalo odraziti na situaciju na terenu komentirao je za HRT Gordan Akrap s Instituta za istraživanje hibridnih sukoba, Sveučilišta Sjever.
Odluku Washingtona da će podržati zajedničke napore saveznica da ukrajinske pilote nauče upravljati borbenim zrakoplovima F-16 Akrap smatra “samo završetkom aktivnosti koje traju već nekoliko mjeseci”.
– Proces odluke o svakoj aktivnosti koju razvijaju Ukrajina i partneri – je pri kraju onog trenutka kad o tome političari počnu javno razgovarati. Osobno očekujem da će zrakoplovi F-16 u Ukrajinu doći znatno prije nego što to mnogi sada govore. F-16 donosi znatnu prednost ukrajinskim snagama i njihov dolazak omogućava komotnije, jednostavnije i kvalitetnije planiranje oslobodilačkih akcija, kazao je Gordan Akrap.
Zaštitna kupola nad ukrajinskim snagama na terenu
Komentirajući činjenicu da Ukrajinci javno i glasno traže upravo modele zrakoplova F-16 Akrap je kazao je kako se radi o zapadnoj tehnologiji koja je “upravo u ovom ratu pokazala veliku nadmoć nad ruskom koja je s druge strane pokazala da je “inferiorna”.- Iz mnogih iskustava znam – ruski sustavi protuzračne obrane, naročito S-300 i S-400, ne predstavljaju nikakvu prijetnju zapadnoj tehnologiji, a naročito ne modernim F-16 zrakoplovima koji će Ukrajini najvjerojatnije biti donirani. Takve zrakoplove imaju države poput Rumunjske, Poljske, Nizozemske, Danske, Portugala i drugih, kazao je Akrap.
Naglasio je da će ovi zrakoplovi, uz sustave protuzračne obrane omogućiti Ukrajini da iznad svojih snaga na terenu postavi zaštitnu kupolu kako bi efikasno i uz što manje gubitaka pokazala nadmoć u odnosu na ruske snage.
– Ukrajina dobiva veliku prednost na strategijskoj razini. Pomaknut će rusko zrakoplovstvo znatno dalje od dometa oklopnih i kopnenih snaga koje će napredovati na terenu. Smanjit će ruske manevarske sposobnosti i na kopnu i u zraku, ali i na vodi, dodao je.
U kakvoj je situaciji sada Rusija?
– Ogromni transfer tehnologija je jedna od ključnih stvari ovog rata, ali u samo jednom smijeru. Ruska najnaprednija tehnologija u smislu komunikacija, kriptiranja i povezivanja na strategijskoj razini – svi ti ruski sustavi, modeli i kanali došli su u ruke Zapada koji je imao dovoljno vremena da od njih razvije zaštitu. S druge strane Rusi nisu imali vremena da promijene te sustave, naglašava Gordan Akrap.
Dodao je i da su Zelenski i Ukrajina vrlo dobro primljeni kao parter i saveznik u brojnim državama, dok je problem Rusije da je saveznik samo državama koje ne mogu pridonijeti njezinoj sigurnosti.
– Čak i Kina neće pomoći Rusiji u onom obimu u kojemu Rusi to očekuju. Kina će im dati dovoljno energije da mogu držati vodu ‘između nosa i usta’. Rusija ne može preživjeti ovaj sukob u dugoročnom smislu, zaključio je Akrap.
Komentari