Povodom izlaska knjige ‘Antisemitizam u Hrvatskoj od srednjega vijeka do danas’ Nacionalov Boris Pavelić razgovarao je s autorom, povjesničarom s Filozofskog fakulteta u Zagrebu Ivom Goldsteinom.
Riječ je o opsežnoj studiji, dužoj od šest stotina stranica, koja prvi put cjelovito obrađuje povijest antisemitizma u Hrvatskoj, o kojoj su do sada bili dobro poznati samo neki dijelovi.
Između ostalog, Ivo Goldstein je u intervjuu za Nacional govorio i o ulozi zagrebačkog nadbiskupa Alojzija Stepinca, naročito u razdoblju NDH. Neki ga, naime, smatraju spasiteljem Židova, dok drugi tvrde da je suodgovoran za holokaust.
Evo kako je Golstein, u kontekstu antisemitizma i odnosa prema ustaštvu, opisao Stepinčevu ulogu: “Pozicija i Crkve i samoga Stepinca bila je ambivalentna: intervenirao je za mnoge osobe i grupe, katkad uspješno, katkad bez uspjeha. No u raznim je situacijama bio neprimjereno tolerantan prema onome što su činili ustaše, pa i više od toga”, rekao je.
Smatra da se nadbiskup Stepinac predugo zavaravao da su zločini ustaškog režima samo ekscesi neodgovornih ljudi na terenu i nekih smutljivih pojedinaca u vlasti, a ne plod totalitarne ideologije i dio smišljene državne politike, pa nije nikad cjelovito osudio ustašku ideologiju ni režim niti se distancirao od NDH.
“Izveden je 1946. pred sud pod optužbama da je bio ratni zločinac, duhovni poticatelj genocidnih progona srpskog stanovništva u NDH. U publicističkim radovima u Jugoslaviji kasnijih desetljeća te su optužbe čak i proširivane, pa je nadbiskup Stepinac stigmatiziran kao glavni ideolog ustaštva i genocida nad Srbima, što je propagandistička laž”, poručio je.
Istaknuo je da je Alojzije Stepinac bio čovjek s mnogo dilema u jednom mučnom vremenu, u kojem nije bilo lako naći jasne odgovore, pa ih ni on često nije nalazio te zaključio da je u krilu Crkve bilo i mnogo gorih primjera.
Komentari