Po najnovijem izvješću IFPI (Međunarodna federacija fonografske industrije) pod nazivom ‘Engaging with Music 2022.’, obožavatelji glazbe provode u prosjeku 20,1 sat slušajući glazbu tjedno, u odnosu na 18,4 sata u 2021. godini, što je jednako slušanju dodatnih 34 3 -minutnih pjesama tjedno. Drugim riječima ljubitelji glazbe danas slušaju više glazbe nego ikad prije, prema nalazima novog izvješća.
Spomenuto izvješće, koje je obuhvatilo više od 44.000 ispitanika u 22 zemlje, također je otkrilo da 46 posto obožavatelja bira glazbene usluge uz plaćanje pretplate, iako je više od tri četvrtine ispitanih reklo da uživaju u glazbi u više formata, uključujući video i audio streaming, radio, televizija, film, igre itd..
Izvršna direktorica IFPI-ja Frances Moore, povodom novog izvješća je izjavila: “Ovogodišnje izvješće ‘Engaging with Music’ daje fascinantnu sliku o tome kako obožavatelji diljem svijeta danas slušaju i bave se glazbom. To pokazuje i rezultate partnerstva diskografskih kuća s muzičarima i njihov rad u skladu s novim tehnologijama za povezivanje obožavatelja s njihovim omiljenim pjesmama na još više načina. Nastavljamo s našim radom kako bismo osigurali da oni koji žele profitirati od nelicencirane i neovlaštene glazbe ne mogu ugroziti živost glazbenog ekosustava koji je bitan za umjetnike i obožavatelje. ‘Engaging with Music 2022’ služi kao zdrav podsjetnik na istinsku globalnu važnost i vrijednost glazbe i potrebu da se ona zaštiti i podrži.”
Izvješće također zaključuje da je glazba i dalje sastavni dio dobrobiti ljudi, pri čemu je 69 posto ispitanika odgovorilo da je glazba važna za njihovo mentalno zdravlje i za tjelesnu vježbu. U izvješću je također naglašeno da je glazba ključna za angažman u video aplikacijama kao što je TikTok, pri čemu je 63 posto vremena provedenog na video aplikacijama kratkog formata bilo na video zapisima u kojima glazba igra središnju ulogu.
Iako je radio i dalje popularan izbor ljudi za slušanje glazbe, izvješće govori da gotovo jedan od tri ispitanika koristi neovlaštene ili nelicencirane metode za slušanje ili preuzimanje glazbe, s tim da je najmanje jedan ispitanik identificirao više od 500 različitih žanrova, uključujući sertanejo, sambu, disco-polo i dangdut uz popularne žanrove poput hip-hopa, rocka i popa.
Komentari