Glavni urednik Nacionala Berislav Jelinić u utorak je gostovao u programu Al Jazeere, gdje je govorio o aferi Ina.
Jelinić je poručio da bi ova afera mogla biti najveća u povijesti Hrvatske. “Jedna je od većih, ne znači nužno i da je najveća. Zasad je najveća otkrivena. Radi se o velikom obujmu novca, ali se radi o zapravo jednom vrlo banalnom slučaju trgovine utjecajem, tzv. kick backa. Dakle, netko je nekome omogućio da se nakon nekoliko mjeseci prikupljanja papira počne baviti unosnom trgovinom plinom sa Inom i potom zaradi na ogromnim razlikama cijena koje su se dogodile i uslijed napetosti rata u Ukrajini. Problem nastaje u trenutku kada ekipa koja je dobila te dozvole i koja je kupila plin po unaprijed dogovorenoj cijeni, vraća dio profita, odnosno lavovski dio, na tekući račun oca direktora tog sektora plinskog biznisa u samoj Ini”, rekao je.
Istaknuo je da je ovdje ključno pitanje tko je te osobe namjestio na te pozicije i pod kojim okolnostima, kako se sve to zbivalo te gdje je taj novac doista trebao završiti.
Podsjetio je da je Nacional u svom novom broju objavio da postoji svjedok koji je spreman potvrditi da je predsjednik Uprave Ine ispričao da se za tu osobu zauzeo tadašnji ministar gospodarstva Tomislav Ćorić, i to na način da je samo prenio želju akutalnog premijera Andreja Plenkovića.
“Drugim riječima, riječ je o nekoliko hobotnica povezanih s aktualnom vladom. Ovaj put se radi o zoni interesa, po svemu sudeći, najužeg kruga premijera Plenkovića. To je ono što stvara ogroman politički pritisak, ne samo razmjer tog kriminala koji je otkriven nego i politička odgovornost, koja se priziva u ovoj situaciji, a koju premijer Plenković, ne samo u ovoj situaciji, nastoji lakonski izbjeći i delegirati na niže razine”, rekao je.
Smatra da će ova priča imati svoj dinamičan politički razvoj. “Ono što je dobro u Hrvatskoj i što ističu ljudi koji su sada pod političkim pritiskom, jest to da institucije rade svoj posao, da su one to i razotkrile i blokirale taj novac te kreću u opsežnu pravnu proceduru koja će biti komplicirana. Vidite da su promptno pušteni protagonisti te afere, dvoje od njih pet. Dakle, radi se o ljudima koji su iskoristili svoje manevarske prostore da skinu proceduralne razloge zašto bi trebali ostati u pritvoru. Čovjek koji se bavio maslinama i uprihodovao 50 milijuna eura na tekući račun je nakon dva dana pušten iz pritvora”, istaknuo je.
Na pitanje voditeljice kako je uopće moguće da nitko nije prijetio toliko količine novca i da nitko unutar same Ine nije reagirao, odgovorio je: “To otvara brojna teška, strukturalna pitanja na koja ova aktualna Vlada nema odgovore”.
Poručio je da Nacional najviše inzistira na ključnom pitanju – što taj MOL radi u Ini i čija je to tvrtka – mađarska ili strateška kompanija hrvatske države u kojoj je MOL strateški partner.
“U ovoj je situaciji krajnje alarmantno i indikativo da jedan MOL, koji inače sve kontrolira u Ini – do razine gotovo putnih naloga, naoko okrenuo glavu i dopustio da se sa tim dijelom poslovanja radi to što se radi”, naglasio je Jelinić.
Dodao je da nakon ovog slučaja postoje ozbiljne indicije da se tu dogodila neka vrsta pozadinske trgovine. “Dakle, vi nama pustite da mi radimo, za mađarske strateške nacionalne interese, sa Inom što želimo, a mi ćemo možda okrenuti glavu u jednom pravcu pa će jedan dio novca na taj način završiti na nečijem tekućem računu, a kasnije pitaj boga gdje”, rekao je Jelinić.
Odgovarajući na pitanje hoće li se ova akcija zadržati na petero uhićenih, ili bi ih moglo biti više, Jelinić je rekao: “Ja bih se iznenadio da završi samo na ovih pet osoba. Ključna zona gdje se treba baciti svjetlo istražitelja je postupanje te firme Plin Istočna Slavonija. Ona je bila ključna premosnica tako da tu postoji jedna piramida kadrova iz HDZ-a, što sa lokalne što sa nacionalne razine, koja vuče konce u toj kompaniji. Druga razina koja bi mogla dovesti do toga da se proširi krug osumnjičenih je ta da će možda netko od ove petorke, pod pritiskom ove situacije s kojom su suočeni, zapravo ispričati ono što se doista trebalo dogoditi u pozadini”.
Poručio je da je krajnje nevjerojatno da bi toliki obujam novca trebao završiti na računima pet ljudi. “To su zapravo sistemske postavke i tu se budi sumnja da se tu radilo o jednom sistemskom, korupcijskom ponašanju i nije prvi put da bi novac takvog profila, iz takvih operacija, trebao na koncu završavati u nekim stranačkim crnim fondovima”, istaknuo je.
Podsjetio je da je HDZ kao stranka pravomoćno osuđen za nešto slično, iako manjeg obujma. “Ovo sada je poprimilo dramatične, pa čak i karikaturalne razmjere da se danas u Hrvatskoj priča da je bolje biti u četvrtom ešalonu Ine nego u prvih 11 Real Madrida. Tu se za godinu dana zaradi čak i deset puta više”, dodao je.
Jelinić smatra da se politička odgovornost ovdje uspinje, u najmanju ruku, do razine ministara u Vladi. “Ono što smo mi objavili na novoj naslovnici Nacionala je to da postoji svjedok koji je spreman potvrditi da je taj ministar u Vladi šefu te Ine prenio želju premijera da upravo taj gospodin Škugor bude imenovan na tu poziciju. Drugim riječima, put vodi prema vrhu administracije aktualne Vlade i vrhu HDZ-a”, zaključio je.
Nacional u svom novom broju donosi nepoznate detalje vezane uz profesionalni uzlet Damira Škugora na poziciju direktora Sektora za trgovinu prirodnim plinom u Ini, otkud je, ispada tako po tumačenju USKOK-a, organizirao najveću pljačku u povijesti hrvatske države uslijed koje je Ina oštećena za više od milijardu kuna.
“Vrh HDZ-a i izvori bliski Ćoriću i Plebkoviću sve to najenergičnije demantiraju, ali više izvora iz HDZ-a tvrdi da Škugor nije tek neki nepoznati član lokalnog ogranka stranke, nego da je blizak Niki i Martini Dalić, da je preko Krunoslava Katičića povezan s premijerom te da je čak imao podršku Plenkovića da preuzme HEP”, navodi Nacional u novom broju.
Podsjetimo, u subotu su u velikoj akciji policije i USKOK-a uhićeni Damir Škugor, predsjednik Hrvatske odvjetničke komore (HOK) Josip Šurjak, njegov poslovni partner Goran Husić s kojim je suvlasnik tvrtke OMS Upravljanje, Škugorov otac Dane te predsjednica Uprave tvrtke Plinara istočne Slavonije Marija Ratkić.
Ina je oštećena za više od milijardu kuna, dok je zarada Damira Škugora i njegova oca Dane Škugora je gotovo pola milijarde kuna. Husić je zaradio više od 90 milijuna kuna, a Josip Šurjak 68.9 milijuna kuna.
Komentari