Danijel Badanjak, glasnogovornik zagrebačke Močvare, kaže da i uz najstrože epidemiološke mjere nijednog dana nisu odustali od održavanja kulturnih događanja.
Zagrebački klub Močvara je unatoč nepovoljnoj situaciji uzrokovanoj koronavirusom, poštujući sve epidemiološke mjere, neumorno radio na održavanju kulturno-umjetničke scene. Tako je u Močvari u protekloj godini održano gotovo 200 kulturnih programa, a do prošlog mjeseca održani su koncerti 106 izvođača, sedam filmskih večeri, sedam književnih večeri, osam kazališnih izvedbi, dvije izložbe i 11 slušaonica. Prostor kluba intenzivno je živio i danju – bio je korišten za umjetničke rezidencije, produkcije predstava, različita događanja poput kvizova, sajma ploča i stripova, kao i za mnogobrojne radionice.
O njihovoj neumornoj godini razgovarali smo s Danijelom Badanjakom, glasnogovornikom kluba.
Što se tiče programa zbilja nismo limitirani, imali smo sve i svašta. Sebe želimo predstaviti kao poligon gdje svi oni koji žele mogu pokazati svoju kreativnost, ne nužno samo bendovi, rekao je Badanjak za
Zagreb News.
Sve je započelo otkazivanjem kulturnih događanja i početkom zaključavanja u ožujku prošle godine. Tako su u Močvari 12. ožujka 2020. morali otkazati koncert Ivana Judaša i bendova Marinada i ŠećeЯ. Otkazani koncert ipak su odlučili održati, ali u online formatu. Online priča bila je nešto što dotad nisu radili pa su, naravno, imali dosta izazova, ali se potez pokazao velikim uspjehom. Potaknuti pozitivnim reakcijama nastavili su održavati online događanja.
Uskoro su svakodnevno imali nešto na rasporedu. „Iznenadilo nas je kako nam se gomila bendova javila sa željom za sviranjem. Stvorila se baš ta neka lavina bendova, što nam je bilo super jer smo htjeli pokazati kako taj zločesti virus ne može ubiti duh umjetnika, da cijeli svijet neće jednostavno stati, govori Badanjak.
Tako su u prva tri mjeseca od 12. ožujka 2020. organizirali online program s čak 67 koncerata, 2 kazališne predstave, 3 tribine, 3 filmska programa i 5 slušaonica tijekom kojih su DJ-evi puštali glazbu od doma.
Kada su to mjere dozvolile, odlučili su se za još jedan novi potez, i to na otvaranje terase, koja radi svakim danom od 17 do 22 sata. Daljnjim popuštanjem mjera klub je mogao raditi događaje i svirke uživo, ali za drastično manje posjetitelja. Unatoč tome odlučili su nastaviti sa živim programom. Iz Močvare kažu kako „financijski, ta odluka nije bila isplativa, no ljudski i psihološki značila je pobjedu.
Močvara je uvijek radila na suradnji i udruživanja s drugim klubovima te su tako došli i do projekta „Videodrum.
To je suradnja između Zagreba, Pule, Ljubljane i Beograda. Ideja projekta je bila da se ostvari suradnja između četiri kluba i napravi zajednički program.
„Svaki grad je imao neki koncert. Mi smo imali bend Maali i to smo odlučili objediniti u videomagazin, da ne bude neki klasični online koncert, već da uključimo i neke intervjue. Opet ga radimo, 1. lipnja je novi datum, najavio je Badanjak.
Priču namjeravaju još dalje širiti i uključiti izvještaje sa scene, gdje će svaki klub govoriti o trenutnoj situaciji u gradu, bendovima, klubovima i drugim događanjima. „Želja je napraviti nešto poput glazbene emisije na YouTubeu. Ideja ima veliki potencijal i krajem godine namjeravamo uključiti i neke druge klubove u priču, možda se stvori neka veća platforma sa svim klubovima iz regije, rekao je Badanjak.
Kako novim lockdownom u studenome kulturna događanja nisu bila obustavljena, već samo smanjena na 7 osoba po kvadratu, Močvara je nastavila neumorno i dalje raditi koncerte, predstave i tribine, a velik dio događanja su i prikazivali online. Zbog limitiranog broja publike do ulaznica za pojedine događaje i koncerte bilo je nemoguće doći i koncerti su se rasprodavali u minuti. Stoga u šali govore kako je sada pravo vrijeme ako netko želi rasprodati koncert.
„Naše su prošle rođendanske proslave bile dosta ekstenzivne, za dvadeseti rođendan smo slavili dvadeset dana, za devetnaesti devetnaest, prošle nismo zbog situacije, pa smo i ove godine zapravo odlučili formalno ne slaviti, rekao je Badanjak, ali točno na 22. rođendan kluba u njemu je zasvirao Šumski, bend čija je priča proteklih trideset godina gotovo pa isprepletena s pričom URK-a (Udruženje za razvoj kulture) i Močvare.
„Iako koncert nije ni rođendanski niti svečani, takve nas koincidencije baš raduju, poručuju iz Močvare. Potpuno rasprodani koncert održao se na livadi iza Močvare, u CirkoBalkana šatoru. Tako je publika bila na otvorenom, što im je omogućilo više ljudi nego unutra u klubu, u kojemu po novim mjerama smije biti manje od 50 ljudi.
Nedavno su postali član Liveuropea, platforme koja okuplja veliki broj stranih klubova koji zajedno rade na povećanju raznolikosti bogate europske glazbene scene. „Zasad smo jedini iz Hrvatske, to nam je super suradnja i prilika da se povežemo, još ćemo vidjeti kako će se to dalje razvijati, ali ovo je prilično velika stvar za nas, govori Badanjak.
Zasad im je svibanj i lipanj potpuno popunjen i imat će program svaki dan, a u srpnju planiraju i veće koncerte u dvorištu. Govore kako nastavak svog rada i u drugoj pandemijskoj godini doživljavaju kao svojevrsnu mentalnu higijenu — nastavak borbe za dostojanstveni (sub)kulturni život unutar kojeg u potpunosti poštuju sve nametnute epidemiološke mjere, ali, isto tako, odbijaju biti pretvoreni u online stvorenja zarobljena u virtualnom okruženju.
Komentari