GLASNI ŠAMAR Orban im se popeo navrh glave, više mu ne šute: ‘Što ne ode Putinu…’

Autor:

05.04.2024., Banja Luka, Bosna i Hercegovina - Premijer Madjarske Viktor Orban na sastanku s predsjednikom RS Miloradom Dodikom u Palaci Republike. Photo: Dejan Rakita/PIXSELL

Dejan Rakita/PIXSELL

S promjenom vlasti, odnosi Varšave i Budimpešte su sve napetiji, a vrhunac je nedavni napad mađarskog premijera Viktora Orbána na novu probriselsku politiku premijera Donalda Tuska što je zamjenika poljskog ministra vanjskih poslova Władyslawa Teofila Bartoszewskog izazvalo da pozove Mađarsku “da napusti NATO i EU, ako se tu ne osjeća ugodno”.

“Ne razumijem baš dobro Mađarsku, zašto želi biti dio organizacija koje joj se ne sviđaju i koje se, navodno, prema njoj odnose loše? Zašto Orbán ne napravi savez s Vladimirom Putinom i predstavnicima drugih autoritarnih država? Njihova politika je antieuropska, antiukrajinska i antipoljska”, rekao je Bartoszewski, prenosi Jutarnji list.

Orbán je, pak, u svom govoru pred mađarskom zajednicom u Rumunjskoj, koja je inače jedna od njegovih glavnih glasačkih mašinerija, osudio, kako je rekao, “pogrešnu politiku EU, cijelog Zapada i poljske vlade prema Rusiji, izvijestila je poljska agencija PAP. Orbán je napao Varšavu da je svojom politikom izmijenila “balans moći” u Europi te je oslabila “liniju Berlin-Pariz” u korist “nove konfiguracije odnosa London – Varšava – Kijev – Baltik – Skandinavija”, te da sve radi da “umanji značaj i važnost Mađarske” na europskoj sceni.

“Poljaci vode licemjernu politiku. Kritiziraju nas zbog odnosa s Rusima, a oni sami s Rusijom posluju preko posrednika. Nikada nisam vidio takvo licemjerje jedne države”, rekao je Orbán.

Bartoszewski mu je uzvratio da “Poljska ne posluje s Rusijom”, za razliku od premijera Orbána, koji se nalazi “na marginama međunarodne zajednice, pa tako i EU i NATO-a”. I američki ambasador u Budimpešti negativno je reagirao na Orbánov istup. Podsjetimo, dok je u Poljskoj na vlasti bio ultrakonzervativni desničarski PiS Jaroslawa Kaczynskog, vladali su “idilični odnosi” i obje su zemlje bile “troublemakeri” EU, a jedini što ih je ometalo u tom zajedničkom remetilačkom poslu bio je dijametralno različit odnos prema Putinu i Rusiji, mada su se u svemu ostalom slagali. Bili su perjanice desnog konzervativizma.

No Poljaci su bili otvoreno antiputinovski nastrojeni, a Mađarska se sve više smatra ruskim trojanskim konjem unutra EU. Nešto ovakvo nije neočekivano i dugo se kuhalo. Ovo s Poljskom tek je vrh ledene sante sve lošijih odnosa Mađarske s EU.

 

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.